Amritsar'da Altın Tapınak Ve Nektar Havuzu Ziyareti

"Hindistan’daki en güzel yapı olduğu söylenen Sri Harimandir Sahib, yani Altın Tapınak, Amrit Sarovar’ın (Naktar Havuzu), Amritsar kasabasına adını veren gölün ortasındaki bir adada kurulu."

Sih dininin en kutsal yapısı olan tapınağın inşası 1589’da, engelli birinin o zamanlar küçük olan gölde yıkanarak sözde iyileşmesinden sonra başlamış. Göl genişletilerek Nektar Havuzu oluşturulmuş. Bu büyütme işlemi için gerekli arazi Moğol İmparatoru Ekber tarafından verilmiş. Orijinal tapınak 1757’de işgalci Afganlar tarafından yıkılmış, daha sonra Sihler burayı geri almışlar. 1764’te tekrar inşa edilmiş ve 1830’da çatısı 100 kilogram altınla kaplanmış. Yapının Altın Tapınak olarak bilinmesinin nedeni de budur. Yakından bakıldığında, altın yaldızın detayları mükemmel.

Sih inancının ruhani merkezi olarak tapınak, güzel olmanın çok daha ötesinde. Sihizm eşitçiliğiyle dikkat çekiyor ve din, ırk ya da kast gözetmeksizin herkesi kucaklıyor. Ziyaretçi kalabalığına rağmen, ağır basan izlenim huzur ve maneviyat. Her Sih en az bir kez Altın Tapınak’a hacca gitmeye çalışır ve ortam şaşırtıcı derecede kozmopolittir. Amerikalı doktorlar köylerden gelen sert ihtiyarlarla kaynaşırlar.

Fotoğraf: Altın Tapınak

Nektar Havuzu oturup düşüncelere dalmak için özel bir yer ama ayaklarınızı tapınağa çevirmemeye ya da suya daldırmamaya özen gösterin. Her ikisi de hakaret sayılıyor ve Sihlere hakaret etmeyi kesinlikle istemezsiniz. Savaşçı geleneklerine sahip gururlu insanlar onlar.Ordu müfrezeleri anısına yapılmış duvar levhalarında da görüldüğü gibi. Bir rahip ya da bekçi sert bakışlarını size diker, yiyecekmiş gibi bakar, sonra gülümser, bulutların arasından çıkan gökkuşağı gibi.

Kimse insana bir Sih kadar kucak açamaz. Konukseverlik Sihizmin merkezinde yer alıyor, size fincan fincan bedava çay ikram edebilirler. Bedava yemek ikram edecekleri kesin. Guru Ram Das Langar, hacılara vejetaryen yemek sunulan muazzam bir mutfak ve yemek salonu. Herkes uzun sıralar halinde yerde oturuyor, ellerinde porsiyonlarının konulduğu metal tepsiler tutuyorlar. Fazladan çapatti (kızgın sacda pişen, ince, mayasız ekmek) ikram ediliyor – ellerinizi yan yana getirmeniz yeterli, bir tanesi içlerine bırakılacaktır. Yemek salonunun arka tarafında, çapattilerin şaşırtıcı bir üretim zinciri içinde yapıldığı ve gönüllülerin tepsilerini yıkadığı mutfak var.

Fotoğraf: Altın Tapınak

Tapınak kompleksinde huzur ve mükemmellik, onu çevreleyen gürültülü patırtılı, tozlu topraklı ve yıkık dökük eski kasabayla büyük bir tezatlık oluşturuyor. Dar, yamru yumru sokaklar geveze bisiklet – rikşa sürücüleri ve hacı kalabalıklarıyla dolu. Yine de bu bölgeden aceleyle geçmek yazık olur, çünkü sofu bir Sih’in ihtiyaç duyabileceği her şeyin bulunduğu bir sürü harika dükkan var. Dini flamalar, sarıklar, bilezikler ve hatta savaş kılıçları.

Amritsar’a aktarmalı uçabilirsiniz. İyi otellerin çoğu kasabanın biraz dışında. Yerel ayarlamalar Delhi’deki Atithi Seyahat aracılığıyla yapılabilir. Ziyaretçiler Sih inancındaki bu en kutsal yere buyur edilseler bile, özel izin haricinde fotoğraf çekmek yasak.