Amritsar

Amritsar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amritsar, halk arasındaki adıyla Ambarsar, Hindistan’ın Pencap eyaletinin en büyük şehridir. Nüfusu 2011 sayımına göre 1.132.761’dir. Amritsa Harmandir Sahib, yaygın bilinen adıyla Altın Tapınak’ın bulunduğu, tek tanrılı din Sihizm’in merkezidir. Hindistan’da bulunanlar arasındaki en popüler yer olan Sih tapınağı Altın Tapınak, Tac Mahal’den de fazla ziyaretçiyi kendine çekmektedir. Tapınağı haftanın her günü 100 binin üzerinde kişi ziyaret etmektedir. Şehir aynı zamanda Sihlerin beş tahtından biri olan, en yüksek dünyevi otorite Khalsa’nın tahtı Akal Takht’a da ev sahipliği yapmaktadır. Bu dini komite aynı zamanda guru yolu Gurdwaras’ı muhafaza etmektedir.

Hint destanı Ramayana’nın yazarı Valmiki’nin inziva yeri olduğuna inanılan Ramtirth adlı tapınak da Amritsar’da bulunmaktadır. Hint mitolojisine göre tanrıça Sita, Lord Rama’nın oğulları Lava ve Kusha’ya Ramirth’te hayat vermiştir. Amritsar’ın yanındaki şehirler Lahore ve Kasur’un sırasıyla Lava ve Kusha tarafından kurulduğu söylenmektedir. Lava ve Kusha’nın ritüel atını yakalayıp Lord Hanuman’ı ağaca bağladıkları ve Lord Rama tarafından gerçekleştirilen at kurban etme ritüeli Ashvamedha, bugünkü Durgiana Tapınağı’nın yanında gerçekleşmiştir. Şehirdeki Hindular tarafından ise Navratra kutlamaları boyunca bu tapınağı ziyaret etmek uğurlu sayılmaktadır.

Kültürü ve mutfağıyla ünlü olan Amristar’ın başlıca ticaret kolları turizm, halıcılık ve tekstil, çiftlik ürünü, hizmet sektörü ve aydınlatma mühendisliğidir.

Şehir 1919 yılında gerçekleşen Amristar Katliamı ile bilinmektedir. Amritsar Katliamı, İngilizlerin sömürgeleri Hintlere sistematik bir şekilde uyguladıkları katliamdır. İngilizlerin isyana karşı hazırladıkları tasarıyı giderek büyüyen bir direnişle protesto eden yaklaşık 10 bin Hinte, İngiliz bir subayın emir vermesi sonucu açılan ateş tarihe Amritsar Katliamı olarak yazılmıştır.

Amritsar aynı zamanda Hindistan bağımsızlık hareketinin öne çıkan figürlerinden olan Udham Singh’in evi olan Khalsa Kimsesizler Yurdu’na da ev sahipliği yapmaktadır. Ghandi Ground ise şehrin ana spor kompleksidir.

Amritsar Nerededir?

Amristar, Güney Asya ülkesi Hindistan’ın kuzeybatısındaki Pencap eyaletinin Majha bölgesinin 22 ilçesinden biri olan Amritsar yerleşim biriminin idari merkezidir. Şehir, eyaletin başkenti Çandigarh’ın 217 kilometre kuzeybatısında ve ülkenin başkenti Delhi’nin 453 kilometre kuzeybatısında konumlanmaktadır. Pakistan’ın Wagah kentine ise yalnızca 28 kilometre uzaklıktadır. Amritsar’a en yakın büyük kent Pakistan’ın ikinci büyük kenti Lahor ise 50 kilometre mesafededir.

 

Amritsar’a Nasıl Gidilir?

SriGuruRamDasJeeUluslararasıHavalimanı, şehir merkezine 11 kilometre, arabayla yaklaşık 15-20dakika mesafededir. Hindistan’ın modern havalimanlarından biri olan Sri Guru Ram Das Jee Havalimanı’nda Londra, Birmingham, Melbourne ve Sydney gibi büyük şehirlere direkt seferler bulunmaktadır.

Amritsar aynı zamanda Hindistan’ın önemli bir tren istasyonudur. Gün boyunca Hindistan’ın birçok büyük şehrine tren seferi bulunmaktadır.

Amritsar’a Yeni Delhi’den araba ile 6-7 saatlik yolculuk sonucunda ulaşmak mümkündür.

Pakistan’ın Wagah şehrinden de yerel otobüslerle Amritsar’a ulaşım sağlanmaktadır.

Amritsar’da Görülecek Yerler

Altın Tapınak, Amritsar’ın başlıca çekim merkezidir. Sihler tarafından Harmandir Sahib olarak bilinen tapınak, devasa guru yolu kompleksinin yalnızca küçük bir bölümüdür. Merkezde parıldayan altın rengi mabedi çevreleyen, Amritsar’a adını veren Amrit Sarovar adlı havuz, 1577 yılında dördüncü Sih gurusu Ram Das tarafından kazılmıştır. Mermer bir yürüyüş yolu tarafından çevrelenmiş havuzun iyileştirici gücü olduğuna inanılmakta ve dünyanın dört bir yanından hacılar bu suda yıkanmak üzere Amrit Sarovar’a gelmektedir.

Uzun bataklık yolunu geçtikten sonra Altın Tapınak büyüleyici bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Cephesindeki, Tac Mahal’de de bulunan pietra dura motifleri, 750 kilo ağırlığındaki altından yapılmış kubbesi ile Altın Tapınak, İslam ve Hindu mimari özelliklerini bünyesinde taşımaktadır. İçerdeki kutsal odada ise müzisyenler Sih kutsal kitabı Guru Granth Sahib’den ilahileri o yoğun atmosfer içinde devamlı seslendirirler.

Guru-Ka-Langar ise Altın Tapınak kompleksinin güneydoğusunda bulunan, her gün tahminen 100 bin hacının Altın Tapınak’ta ibadet ettikten sonra yemek yediği yerdir. Burada yemek ücretsizdir; fakat bağış yapılabilmesinin yanı sıra gönüllü olarak yığın haline gelmiş bulaşıkların yıkanmasına yardım etmek de mümkündür. Yemek alanında herhangi bir oturma kategorisi olmadığından bir hırsız veya bir şirket yöneticisiyle yan yana yemek yenebilir.

İngiliz hâkimiyetindeki Hindistan’da önemli bir mimari tarz olan Hindu-Gothic stilinin muhteşem bir örneği Khalsa Collage, Pencap’ın yüksek tabakasını eğitmek üzere 1890’da açılmıştır. Okulun akademik birimleri haricinde, kampüsünü gezmek mümkündür.

Amritsar ile İlgili

Amritsar Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 12oC
  • Şub 14oC
  • Mar 19oC
  • Nis 26oC
  • May 31oC
  • Haz 33oC
  • Tem 31oC
  • Agu 31oC
  • Eyl 29oC
  • Eki 24oC
  • Kas 18oC
  • Ara 13oC

Kısa Kısa