Google+

Arama formu

AVRUPA’NIN EN AKTİF YANARDAĞI ETNA

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Avrupa kıtasındaki en yüksek yanardağ olan Etna Yanardağı, Sicilya'nın doğu kıyısında Messina ve Catania'ya yakın konumda yer alıyor. Püskürmelerine bağlı olarak denizden yüksekliği değişiklik göstermektedir. Günümüzdeki yüksekliği 3.326 metredir.

Dağ, 1865 senesinde şu anki yüksekliğinden yaklaşık 22 metre daha yüksekmiş. Yüksekliği Vezüv yanardağı’nın ün üç katı, Stromboli yanardağı’nın ise 3.5 katı kadardır. Dağın kapladığı alan 1.190 kilometrekare ve taban çevresi 140 kilometre.

Avrupa’nın en aktif yanardağı olan Etna’nın sadece 2.000 metresine kadar otobüslerle çıkılıyor. Daha yükseğe çıkmak profesyonellik gerektiriyor. Biz 2.000 metreye kadar çıkıp, buradaki sönmüş kraterleri görüyoruz.

Catania (Katanya)

Burada her yer gri ve siyah. Sadece toprak ve taş var. Bu taşlar Sicilya’da bina ve kaldırım yapımında çokça kullanılmış. Kratere çıkarken lavların kısmen örttüğü bir evi görüyoruz. Lavlar evin yarısına kadar gelmiş ve üstünü beton gibi örtmüş. Bir başka ev de ise lavların pencereden girip, kapı tarafından çıktığını görüyoruz. Gerçekten çok etkileyici bir görüntü.

Catania (Katanya) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Trinity Palace, Anna&annA Rooms, Casa Arrigo güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Dimora del Papa, Loft Ramondetta 30tre, Le tue case a Catania. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Casa di Sara, De Curtis Palace, BellAqua B&B gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Le Coccole, City-In Hostel B&B, Spiral stone tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Catania (Katanya) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Catania (Katanya)-1

Lavın geldiği toprakta 15 sene asla üretim yapılamıyor. 50 sene sonunda liken oluşuyor. Ancak uzun yıllar sonra toprak çok verimli bir hale geliyor. Öyle ki, kavun büyüklüğünde limonlar yetişebiliyor.

Etna’ya giderken oldukça sıkı giyinmeye özen göstermelisiniz. Çünkü dağın tepesine doğru çıkıldıkça rüzgar artıyor ve ısı düşüyor.

Krater’in içine girip yürüyoruz. Hayret uyandıracak bir doğası var.

Catania (Katanya)-2

Burada bir de ufak restoran var. Bu restoranda Etna ateşi denilen oldukça sert bir alkollü içki var. Rengi kırmızıya bakan bu içki resmen insanın içini yakıyor. Ufak şişelenmiş olanları ise Etna’dan alınabilecek en güzel hediye.

Etna'nın eteklerindeki Catania'da konaklamak için şehrin kalbinde yer alan Appartamento Zappala ve Just Home Apartment otellerini tercih edebilirsiniz. 
 

Etiketler


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...