Catania Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Catania, Sicilya Özerk Bölgesi'ne bağlı, Sicilya Adası’nın doğu kıyısında bulunan bir şehirdir. 290.000 nüfusuyla adanın en büyük 2. Şehridir. Catania daha çok yaz turizmi ve Etna Yanardağı ile tanınmaktadır.
 
Catania, İyonya Denizi’nin kıyısında, Etna Yanardağ’ının eteklerinde kurulmuştur. Etna Yanardağı Avrupa’nın en yüksek aktif volkanı ve dağıdır. Yıllar boyunca ara ara patlayan ve lav püskürten Etna, özellikle Avrupa’da hava ulaşımını kötü etkilemektedir. Şehir, Simento Nehri’nin etrafına düzlük bir ova üzerindedir. Nehrin İyonyaDenizi’ne karıştığı yerde Catania’nın limanları bulunur. Limancılık Catania’nın en büyük ekonomik kaynaklarından biridir.

Kent merkezinin yakınlarında birçok küçük koy bulunmaktadır. Bu koylar özellikle yaz aylarında şehre binlerce turist çeker. Catania turizm gelirlerinin büyük bir kısmını sahillerinden elde etmektedir. Yaz aylarında sıcaklıklar 40 derecenin bile üzerine çıkabilmektedir. Sıcak havaya neden olan en büyük etki Afrika üzerinden gelen sıcak rüzgârlardır.
 
Şehirde tüm bunların yanında ortaçağdan kalma birçok katedral, manastır ve kalelerinde dâhil olduğu önemli yapılar bulunmaktadır. Kent merkezinde özellikle DuomoMeydanı çevresinde gezip görülecek birçok tarihi yapıya rastlayabilirsiniz.

Tanıtıcı Video:
 

 

Catania Nerededir?

Catania, İtalya’nın güneybatısında ki Sicilya Özerk Bölgesi’nde bulunmaktadır.

Catania Gezilecek Yerler

Catania, Sicilya Adası’nın en önemli kentlerinden biri olarak birçok tarihi anıta ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Etna Yanardağ’ının eteklerine kurulmuş olan Catania hem doğa hem kumsal hem de tarih turizmini bir arada barındıran renkli bir şehirdir.

Catania Gezilecek Yerler

Catania'da Sant’Agata Bazilikası, Piazza del Duomo, Ursino Kalesi, Badia Sant'Agata ve Roma Tiyatrosu gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Catania'ya Ne Zaman Gidilir?

Catania yıl boyunca ılık bir iklim karakterine sahiptir. Yaz ayları 35 derecenin üzerinde kış ayları ise 5 derecenin üstündedir. Özellikle bahar ve kış aylarında bol yağış almaktadır. Catania’yı en uygun Nisan – Haziran ve Eylül – Ekim ayları arasında ziyaret edebilirsiniz.

Catania'ya Nasıl Gidilir?

Catania’ya direkt uçuşlar ile gidebilirsiniz. Bunun yanında Amsterdam aktarmalı olarak da ulaşılabilmektedir.

Katanya'da Nerede Kalınır?

Adını sık sık İtalya ile birlikte andığımız Sicilya adasının büyük kentlerinden biridir Katanya. Etna Dağı’nın eteklerine kurulmuş olması sebebiyle ve Güney İtalya kültürünü yansıttığından turistlerin neredeyse tüm yıl ilgisini çeker. Adanın doğu sahilinde bulunan Katanya’ya gelen turistler buradan Sicilya’nın diğer şehirlerini gezmeye devam ederler veya gezilerini burada noktalandırırlar. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Katanya otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Catania Şehir İçi Ulaşım

Catania’da her ne kadar otobüs hizmeti bulunsa da çok kısıtlı bir ağa sahip olduğu için şehri yürüyerek keşfetmeniz gerekebilir. Eğer yine de otobüslerden faydalanmak isterseniz aşağıdaki bazı bilgiler verilmiştir.

Devamını Oku

Catania Mutfağı

Catania’nın mutfak kültürü tipik İtalyan ve yöresel karışımları içerir. Bir liman kenti olduğundan deniz ürünleri yönünden gelişmiş bir kültüre sahiptir. Şehide ki birçok restoranda taze ve özenle yapılmış balıkları tadabilirsiniz. Bunun yanında Catania’nın en meşhur yöresel yemeği ise et, salça, peynir, bezelye ve pirinçten yapılan “TavolaCalda”dır. Kent bunu yanında Benedictine Manastırı etrafındaki at eti menülerine sahip olan restoranlarla doludur. At eti sevmiyorsanız bu bölgede ki bir restorana oturmamanızı tavsiye ederiz.

Devamını Oku

Catania Gece Hayatı

Catania’nın gece hayatı Piazza Bellini ve çevresindeki sokaklarda şekillenmiştir. Genellikle barlarda içenlere göre sokaklarda içen insanların sayısı daha fazladır. Salı günleri öğrenci partileri yapıldığı için sokaklar ve mekânlar oldukça kalabalıklaşmaktadır. Turistler ve yerliler genellikle barlarda ve açık havalı mekânlar da canlı müzik eşlikte eğlenmeyi tercih etmektedir. Bunların yanında kalenin çevresinde de birçok bar ve restoran bulunmaktadır. Fiyatlar ortalamanın üzerinde olsa da aşırı bir pahalılık yoktur.

Devamını Oku

Catania'da Alışveriş

Catania alışveriş konusunda genellikle yerel butik dükkânlar ile ön plana çıkmaktadır. Bu dükkânlar şehrin ana caddelerinde, kale etrafında ve Duomo meydanına çıkan sokaklarda toplanmıştır. Giyimden teknolojiye; organik gıdadan takıya kadar birçok ürünü bulabilirsiniz.
 
Sicilya mafyaları Catania’da çok etkilidir. Mağazaların çoğundan Sicilya mafyasına para ödenmesi istenir. Yerel halk buna tepki olarak yerel mağazalardan alışveriş yaparak tepki koymaktadır. Bu şekilde beklenti olarak mafyaya bağlı olan dükkânlar batmakta ve Catania temizlenmektedir. Hatta alışveriş yapılabilecek dükkân ve mağazaların bir listesi bile yayınlanmıştır. Bu listeye buradan ulaşabilirsiniz.
 
Son olarak Catania’da alabileceğiniz en iyi ürün Balık Pazarı’ndan alacağınız taze balıktır.

Catania Festivaller

Catania özellikle yemek kültürü üzerine çok fazla festivale sahip bir destinasyon. Seyahat tarihlerinizi festival dönemlerini de göz önüne alarak belirlemenizi tavsiye ederiz.

Devamını Oku

Catania Saat Farkı

Catania’da saat dilimi olarak “GMT+1” saat dilimi kullanılmaktadır. Türkiye ile arasında bir saatlik bir fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Catania’da 11.00’dir.
 

Catania Vize İşlemleri

Catania’ya kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilmektedir. Bordo pasaporta sahip kişiler ise schengen vizesi başvurusu yapmalıdır. Vizesiz gidilen ülkelerin diğerlerini keşfetmek isterseniz vizesiz ülkeler listesine göz atabilirsiniz. 

Devamını Oku

Catania Resmi Tatiller

 • 24 Aralık: Vigilia di Natale, yani Noel Arifesi ve yarım gün tatil
 • 25 Aralık: Natale, yani Noel ve resmî tatil günü.
 • 26 Aralık: Santo Stefano Günü ve yine resmî tatil
 • 1 Ocak: Capodanno, yani yılbaşı ve resmî tatil
 • 6 Ocak: Epifania, resmî tatil
 • 30 Mart: Paskalya Tatili
 • 19 Mart: Mafyanın kurbanları anısına tatil günü

Catania (Katanya) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 10.6oC
  • Şub 10.9oC
  • Mar 12.2oC
  • Nis 14.3oC
  • May 17.9oC
  • Haz 21.9oC
  • Tem 25.1oC
  • Agu 25.6oC
  • Eyl 23.1oC
  • Eki 19.2oC
  • Kas 15oC
  • Ara 11.8oC

Kısa Kısa

Ülke: İtalya
Nüfus: 292.000
Resmi Dil: İtalyanca
Para Birimi: Euro
İklim: Ilıman İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 Gün
Big Mac İndex: 4.46$ (Türkiye 3,87$)