Belçika'da Rüya Gibi Bir Festival: Tomorrowland

Tomorrowland, dünyanın en renkli müzik festivalleri arasında başı çekiyor. Öyle ki her yıl dünyanın pek çok yerinden binlerce müziksever, Belçika’nın Boom şehrine akın ediyor. Bu yıl 22-24 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek festival, ölmeden önce mutlaka yaşamanız gereken bir deneyim.

Özellikle elektrik müzik tutkunları için Tomorrowland adeta bir cennet. Antwerp (Anvers) ile Brüksel arasında kalan Boom’da kurulan festival alanı, hem gözünüze hem kulaklarınıza hitap edecek türden. Üç gün boyunca devam eden festivalde David Guetta, Avicii, Tiesto, Armin Van Buuren, Dimitri Vegas gibi alanında oldukça popüler isimler sahne alıyor. Festival alanında çok sayıda sahne yer alıyor. Her birinin ayrı bir teması var, bir başka deyişle her biri elektronik müziğin bir başka dalına hitap ediyor.

Ancak Tomorrowland için sıradan bir müzik festivali deyip geçmek, haksızlık olur. Nitekim en az konserler kadar heyecan verici bir özelliği de fotoğraflarına bakmaktan kendimizi alamadığımız festival alanının içinde zaman geçirmek. Nitekim ses ve ışık sistemleriyle alana baş döndürücü bir hava katılıyor. ‘Dreamville’ yani ‘Rüya Şehir’ olarak anılan festival alanında geçirdiğiniz her an gerçek bir rüyanın içinde hissediyorsunuz kendinizi.

Temmuz ayında gerçekleşen festivalin biletleri şubat ayında satışa çıkıyor. Tam da bu noktada akışı çok sıkı takip etmekte fayda var. Nitekim farklı farklı kategorilerde bilet satışının yapıldığı Tomorrowland’de biletlerin tamamı bir, bilemediniz iki günde tükeniyor. Anlayacağınız festivale katılmak için “biraz düşüneyim” gibi bir lüksünüz yok.  Bu arada şunu da hatırlatmakta fayda var: Tomorrowland’in websitesinden bir ön kayıt oluşturup biletlerin satışa sunulacağı tarihin size bildirilmesini sağlayabilirsiniz.Bu arada festival, her ne kadar temmuz ayında gerçekleşse de festival süresince havanın hiç de sıcak olmadığını ve festivaldeki deneyiminizin kabusa dönmemesi için bu anlamda hazırlıklı gitmeniz gerektiğini de unutmayın. Bu, festival alanındaki çadırlarda kalacakların özellikle dikkat etmesi gereken bir konu.  

Nerede kalınır?

Tomorrowland’e katılacaklar için pek çok konaklama seçeneği bulunuyor. Öncelikle sadece festival bileti satın alarak konaklamanızı şehir merkezinde yapabilirsiniz. Git-gel yapmak zor olmayacaksa bu, mevcut seçenekler içinde en konforlusu. Ancak şunu da söylemekte fayda var ki festivali tam anlamıyla deneyimlemek için festival alanında kalmak şart. Festival alanında çadır ayarlayabilirsiniz. Ancak çadırda kalamayacak kadar rahatınıza düşkünseniz grup halinde konaklayabileceğiniz apartlar da var.

Yeme-İçme

Pek çok festivalin aksine Tomorrowland’de festival alanına yiyecek-içecek sokmak serbest. Kamp alanı dışındaki marketlerden alışverişinizi yaparak yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Onun dışında festival alanı içinde çok sayıda yiyecek ve içecek stantları var. Özellikle içeceklerin temini için bu stantlar çok daha mantıklı olabilir. Nitekim marketten alacağınız içeceklerin soğukluğunu uzun süre koruyamayacağını da düşünmek gerek.