Transfagaraşan yolu ve Balea Gölü

Doğruyu söylemek gerekirse Romanya'yı 20 yıldır tanımama rağmen burayı neden daha önce gezmediğime bir anlam veremedim. Transfagarasan, Romanya'nın önemli turistik ve virajlarla dolu meşhur yolu. Sitede başka arkadaşların yol hakkında yazısı olduğu için ben bu yolun götürdüğü şahane manzaraya sahip ''Balea'' gölünü anlatmak istiyorum.

Göl Fagaraş Dağları'nda 2034 m yükseklikte bulunuyor, burada bir de kurtarma istasyonu mevcut. Kış aylarının sertleştiği dönemlerde yol kapalı olduğu zamanlar aşağı kesimlerde tabela ile uyarılıyor. Yolun yüksek kısımlarına doğru ilerlerken önümüze güzel bir restoran çıktı ve mola verdik. Manzaranın güzelliği bizi çok etkiledi; çok yukarılardan, dağların arasından süzülüp gelen sular kartpostaldaki gibiydi adeta.

Capra Neagra (yaban keçisi) restoranda yemeğimizi yedik. Oysaki daha sonra göle vardığımızda yemeği burada yemediğimize pişman olacaktık. Romanya genel olarak Türkiye'den daha ucuz.

Yemekten sonra yola devam ederken biraz önce mola verdiğimiz yerin şahane görüntüsünü çekmek istedim.

Bir süre sonra göle vardık karşıma çıkan manzara tek kelime ile harikaydı. Haziran ayı olmasına rağmen gölün büyük kısmı hala donmuş vaziyetteydi. Göl kenarındaki motel ve restoranın terasının bir bölümü gölün üstünde, hemen bir masaya oturuyoruz ve biralarımız ve kahveler geliyor.

Daha sonra biraz alışveriş yapıyoruz ben ahşap oyma bir süs eşyası alıyorum. Cüneyt ise Romanya'nın meşhur füme peynirinden alıyor.

Artık inişe geçme vakti, arabaya atlayıp yola devam ediyoruz rotamız ''Sibiu''. Bence görülmesi gereken bir kent, ben çok severim. Gölün olduğu mevkiye sanırım teleferik ile de çıkmak mümkün. Bizim çıktığımız Curtea de Argeş'den değil fakat yolun diğer kısmı olan Sibiu tarafında teleferik çalışmakta.

Akşam üstü Sibiu'ya girdik, bir kafede arkadaşımızla buluşup bir şeyler içtikten sonra akşam yemeği için evdeydik...