Google+

Arama formu

BRAŞOV'A GELİRSENİZ BURAYA DA UĞRAYIN: BALEA GÖLÜ

Doğruyu söylemek gerekirse Romanya'yı 20 yıldır tanımama rağmen burayı neden daha önce gezmediğime bir anlam veremedim. Transfagarasan, Romanya'nın önemli turistik ve virajlarla dolu meşhur yolu. Sitede başka arkadaşların yol hakkında yazısı olduğu için ben bu yolun götürdüğü şahane manzaraya sahip ''Balea'' gölünü anlatmak istiyorum.

Braşov

Göl fagaraş dağlarında 2034 m yükseklikte bulunuyor, burada bir de kurtarma istasyonu mevcut. Kış aylarının sertleştiği dönemlerde yol kapalı olduğu zamanlar aşağı kesimlerde tabela ile uyarılıyor. Yolun yüksek kısımlarına doğru ilerlerken önümüze güzel bir restoran çıktı ve mola verdik. Manzaranın güzelliği bizi çok etkiledi çok yukarılardan dağların arasından süzülüp gelen sular kartpostaldaki gibiydi adeta.

Braşov-1

Capra Neagra (yaban keçisi) restoranda yemeğimizi yedik. Oysaki daha sonra göle vardığımızda yemeği burada yemediğimize pişman olacaktık. Romanya genel olarak Türkiye'den daha ucuz.

Braşov şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Apartment Downtown Brașov, Castelului Apartment, Kron Studio Office. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Caragiale Apartment, Central apartament residence gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Apartment Mary, Studio Elya, Studio S. tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Braşov aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Braşov-2

Örnek vermem gerekirse dört kişi alabalık ve köfteden oluşan menuye biralarla birlikte 50 tl gibi bir ücret ödedik. Yemekten sonra yola devam ederken biraz önce mola verdiğimiz yerin şahane görüntüsünü çekmek istedim.

Braşov-3

Bir süre sonra göle vardık karşıma çıkan manzara tek kelime ile harikaydı. Haziran ayı olmasına rağmen gölün büyük kısmı hala donmuş vaziyetteydi. Göl kenarındaki motel ve restorantın terasının bir bölümü gölün üstünde, hemen bir masaya oturuyoruz ve biralarımız ve kahveler geliyor.

Braşov-4

Braşov-5

Braşov-6

Braşov-7

Braşov-8

Daha sonra biraz alışveriş yapıyoruz ben ahşap oyma bir süs eşyası alıyorum. Cüneyt ise Romanya'nın meşhur füme peynirinden alıyor.

Braşov-9

Braşov-10

Artık inişe geçme vakti arabaya atlayıp yola devam ediyoruz rotamız ''Sibiu'' bence görülmesi gereken bir kent ben çok severim. Gölün olduğu mevkiye sanırım teleferik ilede çıkmak mümkün inerken bir teleferik görüyoruz. Bizim çıktığımız Curtea de Argeş'den değil fakat yolun diğer kısmı olan Sibiu tarafında teleferik çalışmakta. Akşam üstü Sibiu'ya girdik bir kafede arkadaşımızla buluşup bir şeyler içtikten sonra akşam yemeği için evdeydik...

Braşov-11

Braşov-12

Başka bir yazımda Romanya'nın çok güzel bir şehri olan ''SİBİU'' yazmak isterim.

Etiketler