Burdur'un Eşsiz Gölleri

Uyandırılmayı Bekleyen Güzel: Karacaören Gölü

Yemyeşil ormanların arasında mavilerle süslenip püslenmiş bir firuze misali benzerini kolay kolay bulamayacağınız pozları vermek için çoktan hazır Karacaören gölü. Zerafetiyle doğal bir gölü aratmayacak ölçüde zarif ve güzel bir görünüme sahip olan Karacaören siz seyahat tutkunlarını bekliyor. Sizler de bu nazik daveti kabul etmekte gecikmek istemiyorsanız rotanızı Karacaören Gölü'ne çevirin.

 
 
DOĞA GÜZELLİĞİNİ KARACAÖREN’DE SAKLIYOR
 

Karacaören Gölü, Burdur ili Bucak ilçesi sınırlarında bulunuyor. Sulama, taşkın kontrolü ve elektrik enerjisi üretimi amacıyla 1977-1990 yılları arasında inşa edilmiş. Her ne kadar bir baraj gölü de olsa rüyamsı bir güzelliğe sahip. Karacaören Gölü'nü gördükten sonra bu büyüleyici güzelliğin doğa turizmine bir an önce kazandırılması gerektiğini düşünebilirsiniz.

 

 
Karacaören 1 ve 2 Gölleri

Karacaören barajı iki kısımdan oluşmakta. Karacaören 1 ve 2 gölleri. Her iki gölde birbirine nispet yaparcasına adeta güzellikte, zarafette yarışıyorlar. Karacaören 1 Gölü'ne Burdur-Antalya yolundan dinlenme tesislerine giden yoldan ulaşmanız son derece kolay. Böylece hem bu tesiste yemek ve çay keyfini müthiş bir manzaranın eşliğinde çıkarabilir hem de fotoğraf makinenizde birbirinden güzel manzaraları yakalayabilirsiniz. Karacaören 2 Gölü ise bu tesisin biraz daha yukarısında bulunmakta. Yön levhalarına takip ederek gireceğiniz stabilize bir yoldan firuze renklerle sizi bekleyen Karacaören 2 Gölü'ne ulaşabilirsiniz.
 


 
Kızılçam Ağaçları Arasında Zarif Bir Güzellik

Karacaören Gölü etrafını çevreleyen kızılçam ağaçlarıyla oldukça zarif bir görünüme kavuşmuş. Özellikle fotoğraf tutkunlarını cezbedecek pozları vermek için misafirlerini sabırsızlıkla beklemekte.

 

 
Muhteşem Manzara Eşliğinde Alabalık Keyfi

Gölde sınırlı sayıda konaklama ve dinlenme tesisi bulunmakla birlikte çok sayıda alabalık çiftliği bulunuyor. Göl kenarında yer alan tesislerde yetiştirilen alabalıkların tadına bakabilir, kuş cıvıltılarının musikisi eşliğinde doğanın en güzel seremonilerinden birinin keyfine varabilirsiniz.

 

 
Saklı Göl Evlerini Mutlaka Görün

Gölün büyüleyici manzarasına sahip Saklı Göl Evleri'nde bungalov tarzı mekanlarda konaklayabilir, özel olarak dizayn edilen terasta kahveniz eşliğinde doyumsuz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.


 
Karacaören'e Nasıl Gidilir?

Karacaören Gölü'ne, Ankara - İstanbul - İzmir istikametlerinden Antalya karayolunu izleyerek Burdur ilini geçtikten sonra Karacaören tabelasını takip ederek bu etkileyici güzelliğe ulaşabilirsiniz.

 

Karacaören’in sizi rüya alemlerine daldıracak güzelliğini görmediyseniz, seyahat dünyanıza açacağınız sıra dışı bir güzellik penceresi için özgürlüğünüzü alın ve Karacaören Gölü'ne yelken açın, hep seyahatte kalın...

Yazımızın hazırlanmasında desteğini eksik etmeyen Bucak Belediye Başkanı Sayın Süleyman MUTLU beyefendiye çok teşekkür ederim.

Akdeniz'in Kuş Cenneti: Karataş Gölü

Her an poz vermeye nazır bir gelin misali zarifliği ve güzelliği ile göz dolduran Karataş Gölü, göller bölgesinin en güzel göllerinden bir tanesi. Adını pek duyuramamış olsa da göle çok nezih renkler kazandıran sazlıklarıyla, tatlı su içeriği ve doğal endemik rezervuarları sayesinde barındırdığı yüzlerce balık çeşidiyle, her yıl gölde misafir ettiği çok farklı kuş türleriyle Akdeniz'in kuş cenneti olmaya aday. Uyuyan bir güzel, Karataş Gölü'ne hoş geldiniz.

Naturel Bir Ortam

Karataş Gölü, doğal rezervuar bir göl. Kağılcık dağlarından kopup gelen Bozçay tarafından beslenmekte. Özellikle kirlenmemiş ve tahrip edilmemiş doğal yapısıyla dikkat çekiyor. Göller bölgesinde barındırdığı zengin kuş ve balık çeşitliliğiyle en canlı göllerden bir tanesi. Gölde özellikle Boz Sakarca Kazı, Kaz, Fiyu, Gri Balıkçıl, Büyük ve Küçük Ak Balıkçıl, Elmabaş Patka, Çamurcun, Boz Ördek, Çamurçulluğu gibi kuş türleri barınıyor.

Birçok farklı balık çeşidinin bulunduğu gölde özellikle yayın ve sazan bol miktarda bulunmakta. Son yıllarda yoğunlaşan tanıtım faaliyetleri, kuş gözlem evi ve kulesi, seyir terasları, doğa eğitim merkezi çalışmalarına başlanılması, gölün yaban hayatı geliştirme sahası içerisine alınmasıyla göl adını daha fazla duyurmaya başlamış.

Dört Mevsim Kuşların Uğrak Yeri

Burası tatlı bir su gölü. Gölün geniş bir kesimini kapsayan sazlıklar ve göle özgü endemik yapı birçok besin açısından zengin bir ortam oluşturmuş. Göl bu özellikleriyle su kuşları için önemli bir barınma ve üreme alanı.

Fotoğraf Tutkunları İçin Harika Pozlar

Karataş Gölü, yılın her mevsimi bambaşka bir güzelliğe bürünüyor. Göle isterseniz kışın isterseniz bahar aylarında gelin birbirinden güzel manzaraları yakalayabilirsiniz. Kiralayacağınız sandal ile gölde konaklayan farklı türdeki kuşları, su yüzeyinde özgürce dolaşan balıkları, Karataş Tepesi'nin göl ile birlikte oluşturduğu armoniyi kuş cıvıltıları eşliğinde seyreylediğinizde gölün bu zamana kadar keşfedilmeyi bekleyen saklı bir cennet olduğunu düşünmeniz son derece normal.

Nasıl Gidilir?

Karataş Gölü, göller bölgesinde Burdur ili Karamanlı sınırları içerisinde Tefenni Ovası'nda bulunuyor. Burdur il merkezine 46 Karamanlı ilçe merkezine ise 16 kilometre uzaklıkta. Ulaşımı son derece kolay. Ankara-Afyon-Burdur karayolunu izleyerek Gölhisar Fethiye istikametine girdikten sonra Karamanlı ilçesine varmadan tabelalardan Karataş Gölü'ne rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İzmir-Aydın-Denizli hattından ise Serinhisar-Yeşilova-Karamanlı hattını takip ederek göle ulaşmak mümkün.

Tanışmakta Daha Fazla Geç Kalmayın

Birbirinden güzel göllerin mesken tuttuğu göller bölgesinde misafirlerini sakladığı birbirinden güzel enstantaneleriyle bekleyen Karataş Gölü ile tanışmakta daha fazla geç kalmak istemiyorsanız, özgürlüğünüzü alın ve Karataş Gölü'ne yelken açın, hep seyahatte kalın.

Akdeniz'in Mavi Boncuğu Burdur'da: Salda Gölü

Sevgili dostlar, can gezikolikler bu seyahatimizde sizlerle Teke yöresinin başkenti Burdur ili Yeşilova ilçesi sınırları içerisinde bulunan Göller Bölgesinin nazar boncuğu, ülkemizin en derin ve en temiz göllerinden birisi olan Salda Gölü'ne gidiyoruz.

Türkiye'nin En Derin, Dünyanın ise En Derin Üçüncü Gölü

Can gezikolikler, Salda Gölü'nü görmemiz için birçok neden var. Birçok yönden kendine has özellikler taşıyan ve karstik bir göl yapısına sahip Salda Gölü'nün; 185 metreye kadar varan derinliği ile ülkemizin en derin, dünyanın ise en derin 3. gölü olduğu bildiriliyor.

SİT Alanı Harikulade Güzellik

Sevgili dostlar, bu kadar nadide bir güzelliğin ve eşsiz bir manzaranın doğal sit alanı olmaması düşünülemezdi zaten. Salda Gölü I. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmiş. Böylelikle gölde şükürler olsun ki yapılaşma yasaklanmış.

Mars Gezegeninin Özelliklerini Taşıyor

Salda Gölü'nü çok ilginç kılan özelliklerden bir tanesi de sevgili dostlar, uzay araştırmalarında dünyamıza benzerliği ile sürekli bilimsel araştırmalara konu olan Mars gezegeni ile benzerliği. Gölün toprak ve jeolojik yer tabakalarının Mars gezegeni ile yakın özellikler taşıdığı belirtiliyor. O yüzden sevgili dostlar, belki bir gün uzay teknolojisi daha da gelişir de belki bizler belki torunlarımız bir gün Mars'a gideriz diye kendinizi hiç yormayın. İşin kolayı var. Hazırlayın bavullarınızı, fotoğraf makinenizi, kameranızı, plaj takımlarınızı geliverin Salda Gölü'ne. Torunlarınızdan önce Marsın toprağını, kumunu, suyunu Salda Gölü'nde görün can gezikolikler. Benden söylemesi.

Şifa Kaynağı Çamurlar

Harika bir manzaraya büyülü bir güzelliğe sahip Salda Gölü aynı zamanda şifa dağıtıyor sevgili seyahat düşkünleri. Gölün toprak yapısında bulunan şifalı mineraller sayesinde, göl suyunun özellikle  bir takım cilt hastalıklarına çok faydalı olduğu bildiriliyor. Bu nedenle göle giren misafirler aynı zamanda gölün minareler yönünden çok zengin kumunu vücutlarına yüzlerine sürerek bu şifa kaynağından bol bol yararlanıyorlar. Can gezikolikler, Salda Gölü'ne geldiğiniz zaman sadece bu doyumsuz manzaranın tadını çıkarmakla kalmayın. Aynı zamanda gölün şifa dağıtan minarelerinden istifade edebilmek için şortlarınızı, plaj takımlarınızı mutlaka yanınızda bulundurun ki gölden şifa bularak ayrılın.

Ülkemizin Göl Manzaralı Tek Kayak Merkezi

Çok sevgili seyahat düşkünleri, Tınaztepe adıyla da bilinen Salda Kayak Merkezi, ülkemizin en yeni ve en gözde kayak merkezlerinden biri olmaya namzet bir kış sporları merkezi. Sevgili dostlar, 2012 yılında ülkemizi kış sporları turizmine kazandırılan Salda Kayak Merkezi; en uzunu 1.600 metre, en kısası 950 metre olan toplam 5 pistten oluşuyor.

Tesiste, pisti kayak yapmaya uygun hale getirecek bir adet snow truck (kar ezme makinesi) de bulunmakta. Salda Kayak Merkezi'nde genellikle Aralık ayından itibaren Nisan ayı sonlarına kadar pist karla kaplı oluyor ve pistte 50-100 cm civarında kar görülebiliyor.

Kayak merkezinin ilginç özelliklerinden birisi de 30 cm’de bile kayak yapmanın mümkün olması. Her yıl gerçekleştirilen yeni yatırımlarla daha da gelişen Salda Kayak Merkezi, ülkemizin göl manzaralı tek kayak merkezi olma özelliğine sahip. Hele bir de bu göl, Salda Gölü gibi büyüleyici bir güzelliğe sahip olan bir göl olunca kışın kayak yapmanın hazzını yaşarken aynı zamanda masmavi bir gerdanlık gibi karşınızda duran gölün doyumsuz keyfini de yaşayabilirsiniz can gezikolikler.

Salda Gölü'nde Bunları Yapmadan Geri Dönmeyin

Sevgili dostlar, can gezikolikler, Türkiye’nin en derin ve en berrak gölü olan Salda Gölü gezinizde gölün rüyamsı güzellikteki mavi renginin bütün tonlarını keşfetmeden, gölün hemen yanındaki tesislerden limonda bekletilerek özel dağ kekiği ve sarımsak sosu ile lezzetlendirilen alabalık ızgaraların tadına bakmadan, birbirinden zengin çeşitli baharatlarla hazırlanan yöresel lezzet çoban kavurmaya maydanoz kökü ve defne yapraklarının sebze baharat çeşitleriyle yapılmış sosu ekleyerek eşsiz lezzetini test etmeden, Sultan Pınarı Tesisleri’nde gölü çevreleyen dağlardaki yaylalardan gelen buz gibi suyunu içmeden, yemyeşil insanın ruhunu dinlendiren meşe ormanlarıyla iç içe Salda Kayak Merkezi’nden Salda Gölü’nün harikulade güzelliğini tahayyül etmeden, göldeki kamp merkezlerinde kamp kurup bu eşsiz gölün tadını doyasıya çıkarmadan, Belediye Dinlenme Tesisleri’nde deve turu yapmadan, ayakları yakmayan şifalı berrak kumsalında yürümeden sakın geri dönmeyin!

Salda Gölü'ne Nasıl Gidilir?

Bu harikulade güzelliğe nasıl mı ulaşacağız can gezikolikler? Sorunuzun cevabı hemen burada! Ülkemizin en güzel göllerinden birisi olan Salda Gölü'müz Burdur İli, Yeşilova İlçesi sınırları içerisinde olup Yeşilova ilçe merkezine 5 km, Burdur il merkezine 56 km, Denizli il merkezine 96 km, Antalya il merkezine ise 159 km uzaklıkta bulunmakta. Münferit kendi araçlarıyla bu doğal güzellik abidesine seyahat etmek isteyenler Burdur-Yeşilova güzergahından devam ederek bu rüyamsı güzelliğe ulaşabilirler.

Antalya’dan gelecek olan konukların ise Korkuteli ve Karamanlı yolunu takip ederek bu güzelliğe ulaşmaları daha kolay olmakta sevgili dostlar. Otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla seyahat edecek konuklar için de Burdur ve Antalya il merkezlerinden Yeşilova ilçe merkezine ve büyüleyici güzellik Salda Gölü'ne düzenli seferler yapılmakta can gezikolikler.

Özgürlüğünüzü alın ve sizi bekleyen diyarlara yelken açın, hep seyahatte kalın, sevgiyle kalın.

#Makedonyadan yazılar alanında göster
Kapalı