Büyülü Kasaba Zaanse Schans

Dillere destan güzellik veya saklı cennet derler ya işte öyle bir yer Zaanse Schans. 17. yüzyıla dayanan ve hala çalışan eski tip, üzeri yel değirmeni altları ise tarihi evleri ile Hollanda’ya bambaşka bir hava katan kasaba. Çok yel değirmeni gördük Hollanda’da ama buradaki atmosfere rastlamak mümkün değil.

17. ve 18. yüzyıllarda yaklaşık 600 yel değirmeni varmış fakat şu an aktif çalışan yel değirmeni sayısı 10. Her bir değirmen farklı bir amaca hizmet edilmesi için kurulmuş. Bunlardan en ünlüsü ise De Cat. De Cat, tamamı ile aktif bir boya yel değirmeni. Rüzgar istenilen seviyede olduğunda, tonlar ağırlığındaki granit kayayı ezebilecek ve renklendirici ile bir araya getirebilecek güçte bir değirmenmiş.

Gezdikçe kanal kenarlarında süslü eski evleri ve değirmenlerin büyüsüne kapılıyoruz. Keyifli bir bölge olduğu muhakkak. Bu evlerden bazıları devlet tarafından korumaya alınmış. Müze, market gibi görevlerde kullanılıyor. Evler arasında gezerken ufak çiftliklere de denk geliyoruz. Hani bazen tablolarda görürsün ya arkada yel değirmeni önünde yemyeşil bir bahçe otlayan bi inek veya keçi... Heh onlar burada işte! Amsterdam’a uğradıysan burayı es geçme derim.  

Zaanse Schans'a Nasıl Gidilir?

Amsterdam’dan Zaanse’a otobüs veya tren ile ulaşım sağlanabiliyor. Amsterdam Centraal İstasyonu’ndan kalkan tren ile 20 dakikada Koog-Zaandijk’de olabilirsiniz ve sonrasında 15 dakikalık yürüyüş ile Zaanse Schans’a ulaşmak mümkün.

Otobüs ile de gidiş dönüş 10 Euro’ya Amsterdam Centraal İstasyonu’na yürüdükten sonra duraktan 391 veya 891 nolu otobüse binerek 40 dakika sonra Zaanse Schans’a ulaşabilirsiniz. Kendi aracınızla gitmek isterseniz de Alkmaar- Zaandam yolu güzergahını takip ederek 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

Devamı Instagram'da...Kullanıcı adı: seymen.b

Seymen BOZASLAN

Yazar Hakkında

Seymen BOZASLAN

Büyük şehirlerde küçük güzellikler peşinde koşmanın, hayallerimle geldiğim yerde başka hayaller kurma neşesi içindeyim.  Gözüme çarpanları hemen karalamayı, açtığım haritadan yeni güzergahlar belir