Google+

Arama formu

BÜYÜLÜ KASABA ZAANSE SCHANS

Dillere destan güzellik veya saklı cennet derler ya işte öyle bir yer Zaanse Schans. 17. yüzyıla dayanan ve hala çalışan eski tip, üzeri yel değirmeni altları ise tarihi evleri ile Hollanda’ya bambaşka bir hava katan kasaba. Çok yel değirmeni gördük Hollanda’da ama buradaki atmosfere rastlamak mümkün değil.

Zaanse Schans

17. ve 18. yüzyıllarda yaklaşık 600 yel değirmeni varmış fakat şu an aktif çalışan yel değirmeni sayısı 10. Her bir değirmen farklı bir amaca hizmet edilmesi için kurulmuş. Bunlardan en ünlüsü ise De Cat. De Cat, tamamı ile aktif bir boya yel değirmeni. Rüzgar istenilen seviyede olduğunda, tonlar ağırlığındaki granit kayayı ezebilecek ve renklendirici ile bir araya getirebilecek güçte bir değirmenmiş.

Zaanse Schans-1

Zaanse Schans bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Gezdikçe kanal kenarlarında süslü eski evleri ve değirmenlerin büyüsüne kapılıyoruz. Keyifli bir bölge olduğu muhakkak. Bu evlerden bazıları devlet tarafından korumaya alınmış. Müze, market gibi görevlerde kullanılıyor. Evler arasında gezerken ufak çiftliklere de denk geliyoruz. Hani bazen tablolarda görürsün ya arkada yel değirmeni önünde yemyeşil bir bahçe otlayan bi inek veya keçi... Heh onlar burada işte! Amsterdam’a uğradıysan burayı es geçme derim. 
 
Zaanse Schans-2

Zaanse Schans şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri De oude slaght, Bed and breakfast De Verkadekamer, Zaan Hotel Amsterdam - Zaandam. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz YurtLife, Heerlijck Slaapen op de Zaanse Schans, B & B Het Kraaienest gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Zaanse Hostel, Zaandam Apartment, easyHotel Amsterdam Zaandam tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Zaanse Schans aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Zaanse Schans-3

Zaanse Schans'a Nasıl Gidilir?

Amsterdam’dan Zaanse’a otobüs veya tren ile ulaşım sağlanabiliyor. Amsterdam Centraal İstasyonu’ndan kalkan tren ile 20 dakikada Koog-Zaandijk’de olabilirsiniz ve sonrasında 15 dakikalık yürüyüş ile Zaanse Schans’a ulaşmak mümkün.

Otobüs ile de gidiş dönüş 10 Euro’ya Amsterdam Centraal İstasyonu’na yürüdükten sonra duraktan 391 veya 891 nolu otobüse binerek 40 dakika sonra Zaanse Schans’a ulaşabilirsiniz. Kendi aracınızla gitmek isterseniz de Alkmaar- Zaandam yolu güzergahını takip ederek 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

Devamı Instagram'da...
Kullanıcı adı: seymen.b

Etiketler


Yazar Hakkında

Seymen BOZASLAN

Büyük şehirlerde küçük güzellikler peşinde koşmanın, hayallerimle geldiğim yerde başka hayaller kurma neşesi içindeyim.  Gözüme çarpanları hemen karalamayı, açtığım haritadan yeni güzergahlar belirlemeyi, ayakkabımı eskitinceye kadar yürümeyi,  gittiğim şehrin spor tutkusunu araştırmayı, mutfağını test etmeyi ve anılarımı ölümsüzleştirecek...