Google+

CHE’NİN MOZOLESİ VE SANTA CLARA

455007 Oca 2011Gezi Notu
NURHAN YILMAZNURHAN YILMAZGold Yazar07 Oca 201145500 Yorum

120.000 nüfuslu olan Santa Clara, Che’nin mozolesinin bulunduğu yeni kurulmuş bir şehir. Che’yi çok sevenler buraya yerleşmiş.

Mozolenin önünde Che’nin büyük bir heykeli var. Altında ise “Hasta la Victoria siempre” yazıyor. “Zaferi ilelebet muhafaza edin” anlamına geliyormuş.

Mozolenin içinde Che’ye ait özel eşyalar, fotoğraflar var. İlkokul karnesini de burada sergiliyorlar. Matematik notları 6-7, Coğrafya 9. Demek ki en çok coğrafya dersini seviyormuş.

Che, aristokrat bir aileden geliyor. Tam bir özgürlük savaşçısı. 1953’te tıp doktoru olmuş. 1928 doğumlu ve ne yazık ki 1967 senesinde genç bir yaşta Bolivya’da özgürlük mücadelesi verirken öldürülmüş. Bolivya’ya da Castro tarafından gönderilmiş. İktidar savaşı yüzünden Castro tarafından Bolivya’ya gönderilip, orada da ihbar edildiği rivayeti var.

Santa Clara

Sadece Santa Clara’da değil, Küba’da her yerde Che’nin fotoğrafları, resimleri, şapkaları var.

Santa Clara’dan Varadero’ya dönerken sahilde onlarca petrol kuyusu gördük. Aynı zamanda yol üzerinde çok sayıda ıstakoz ve su ürünleri çiftlikleri bulunuyor.

Santa Clara şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; San Francisco Yarım Gün Kentsel Bisiklet Turu Sokakları (82.03 €), San Francisco'dan Silikon Vadisi Teknik Turu (137.29 €), San Francisco Parklar ve Plajlar GoCar 3 saatte Turu (140.85 €), San Francisco 3 saatte Pub Crawl (15.54 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Etiketler: 
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar