Che'nin Mozolesi ve Santa Clara

120.000 nüfuslu olan Santa Clara, Che’nin mozolesinin bulunduğu yeni kurulmuş bir şehir. Che’yi çok sevenler buraya yerleşmiş.

Mozolenin önünde Che’nin büyük bir heykeli var. Altında ise “Hasta la Victoria siempre” yazıyor. “Zaferi ilelebet muhafaza edin” anlamına geliyormuş.

Mozolenin içinde Che’ye ait özel eşyalar, fotoğraflar var. İlkokul karnesini de burada sergiliyorlar. Matematik notları 6-7, Coğrafya 9. Demek ki en çok coğrafya dersini seviyormuş.

Che, aristokrat bir aileden geliyor. Tam bir özgürlük savaşçısı. 1953’te tıp doktoru olmuş. 1928 doğumlu ve ne yazık ki 1967 senesinde genç bir yaşta Bolivya’da özgürlük mücadelesi verirken öldürülmüş. Bolivya’ya da Castro tarafından gönderilmiş. İktidar savaşı yüzünden Castro tarafından Bolivya’ya gönderilip, orada da ihbar edildiği rivayeti var.

Sadece Santa Clara’da değil, Küba’da her yerde Che’nin fotoğrafları, resimleri, şapkaları var.

Santa Clara’dan Varadero’ya dönerken sahilde onlarca petrol kuyusu gördük. Aynı zamanda yol üzerinde çok sayıda ıstakoz ve su ürünleri çiftlikleri bulunuyor.

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.