Cote d'Azur'un En Sevimlisi Nice

Cote d’Azur’un en sevimli ve en sıcak şehirlerinden biri olan Nice yılın neredeyse dörtte üçünü güneşli geçiriyor ama tabii ki şehrin masmavi denizinin keyfine varabilmeniz için yaz aylarında gitmenizi tavsiye ederim. Kumsal sevenlerin hayal kırıklığına uğramaması için de plajların çakıl taşlı olduğunu önceden söylemeliyim :)

Colline du Chateau

Görülmesi Gereken Yerler: Panaromik şehir manzarasını görebileceğiniz Colline du Chateau, Nice’nin eski şehri Vieux Nice’teki restoranlar, binalar ve butikler, Nice’in sahil şeridi ve plajların da bulunduğu Promenade des Anglais, Musee Matisse, Russian Orthodox Cathedral, Garibaldi Meydanı, Rossetti Meydanı, benim en çok sevdiğim yerlerden biri olan Massena Meydanı ve Müzesi, Nice’nin meşhur pazarı Cours Saleya, Parc Phoenix ve alışveriş caddesi Jean Medecin ve lüks markaların mağazalarının bulunduğu Rue Paradiso görülmesi gereken yerler arasında…

Massena Meydanı

Akşamları ise Zone Pietone’de hem birbirinden keyifli restoranlarda yemek yiyebilir hem de alışveriş yapabilirsiniz.

Ayrıca Nice’in simgesi haline gelen ve Pablo Picasso, Salvador Dali, Michael Jackson gibi ünlülerin kaldığı Hotel Negresco’yu da mutlaka görmelisiniz!

Hotel Negresco

Ne Yenir: Çiğ sebzelerle hazırlanan Nicoise salatası, nohut unundan yapılan Socca, pizzaya benzeyen tart Pissaladiere ve sebze güveci Ratatouille ve dondurma.

Nerede Yenir: Garibaldi Meydanı’nda bulunan ünlü Café de Turin, akşam yemeği için mutlaka gitmeniz gereken yerlerden biri olan La Petite Maison, gekeneksel Fransız yemeği yemek istiyorsanız Bistrot de L’Opera, Massena’da yer alan Le Milo’s veya Taverne Massena, yine şık restoranlardan Jan, Les Sens, Le Millesime, Le Chantecler ve Le Sejour Café alternatifler arasında. Manzara sevenler için önerim ise La Reserve.

Vieux Nice’teki Çiçekçiler

Nice’in en popüler dondurmacısı Fenocchio’dan da dondurmanızı yemeden sakın dönmeyin derim! Dondurma için bir diğer alteratif ise Qui Jelato…

Nasıl Gidilir: İstanbul'dan Nice'e direkt uçabilirsiniz.