Cruise ile Dünyanın Keşfi: Karayipler 4. Bölüm

Cruise ile Dünyanın Keşfi yazı dizimizin Karayipler gezisi bölümünün üçüncü gün programımızda Manhattan gezmesi var. Aracımızı bu sefer açık bir otoparka bırakarak (21$) yürüyerek dolaşmaya başladık. Hemen 5. ve 6.caddeleri keşfetmeye başlıyoruz. 

Önümüze çıkan St.Patrics Katedralinde günah çıkarılacak, o mistik hava koklanacak, Uniqlo da alışveriş ve siparişler alınacak. Boydan boya bu iki uzun cadde 3 saat boyunca kat ediliyor, kahve molaları ardından Central Park’da büyük mola zamanı geldi. Kış mevsimi dolayısıyla hava soğuk olsa da açık, bulutsuz olması gezmek için ideal bir gün bugün. İnsanlar çoluk çocuk parklarda dolaşıyor ve donmuş olan buz pistinde buz pateni yapıyorlar. Seyyar satıcılar her yanda,  o meşhur atlı faytonlar asilzadeleri dolaştırır havada mutat 20 dakikalık turlarını 50$'a yapıyorlar. 

Times Square'in gecesini de yaşayacağız ama gündüzü de epey kalabalık bugünün. Broadway Showları tüm çekiciliği ile insanları kendisine çağırıyor ve bazı gişelerde kuyruklar başlamış bile.  Hamburgerler Five Guys'dan yenecek. 4 kişi menü için 54 $ ödüyoruz. Fazla detaylara girmeden kısa geçiyorum artık. Fotoğraflar size her şeyi anlatacak. Artık akşam oldu ve buranın gecesini yaşamak da muhteşem bir his. Işıl ışıl binalar, yanıp sönen neon ışıklar, yılbaşı için hazırlanan mağaza süsleri hala görsel güzelliklerini yansıtmaya devam ediyor. Battery parka geliyoruz. Burasının buz pisti de her sene olduğu gibi açılmış ve buz pateni yapanlarla tıklım tıklım dolu.

Etrafındaki küçük hediyelik eşya satan portatif dükkanlar ise her yaşa ve her keseye uygun yiyecek ve giyeceklerle hediyelik objeler satıyor. Bunların görülmesi ve yaşanması gerekli. Çok güzel bir akşamın ardından yine aracımıza binip otelimize doğru yola çıkmak gerekiyor ama önümüze meşhur Macys ve Victory Secret mağazası çıkıyor. Haydi girelim son bir kere daha diye hanımlar ısrar ediyorlar. Eh haydi buyurun bakalım diyoruz ama her nedense alacak bir şey bulamıyorlar. Hem kalabalık hem alacağınızı 3 ile çarpacaksınız hem de yorulmuşuz. Evet, 1 saatlik mola ardından toparlanıyoruz. Böylece bu günümüz sanatsal etkinlik olmadan avare gezme ile geçiyor. Yarın büyük gün. Gemimiz Norwegian Getaway’a bineceğiz ve 14 günlük karayipler maceramız başlayacak.

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.