Manhattan Genel Bilgiler / Rehber

Wall Street, Madison Bulvarı, 34. Cadde, Broadway… Cadde isimleri bile ikonik olan Manhattan, New York şehrinin beş ilçesinden yalnızca bir tanesi, ancak eşsiz silüeti ile belki de en gösterişlisidir. Central Park, Rockefeller Center, Empire State Building ve Met’in yanı sıra; Harlem, Yukarı Doğu Yakası, Times Meydanı ve Greenwich Köyü gibi semtleri ile de her daim popüler olan bu incecik adada bir hafta geçirip, yine de pek çok şeyi görememiş olarak kentten ayrılabilirsiniz. Ama o kadarı bile yeter de artar, emin olun. Bizim tavsiyemiz metro çıkışında sarı renkli bir taksi tutmanız veya yürümeye başlamanız. Böylece vakit kaybetmeden Manhattan’ı Manhattan yapan şeyin ne olduğunu anlamaya başlayabilirsiniz. Bir rüyaya hoş geldiniz.

Manhattan’da keşfedilecek yerler bitecek gibi değil. Birbirinden şık pek çok restoran, kafe ve barın bulunduğu Manhattan’ı bir çırpıda anlatmakda öyle kolay değil. O yüzden olabildiğince, mutlaka görmeniz gereken adresler üzerinden ilerleyelim dedik.

Manhattan’ın Bölgeleri

Manhattan genel olarak üç bölüme ayrılır: Downtown, Midtown ve Uptown. Yerel anlamda 'Downtown', demek “güney” anlamına gelirken; 'Uptown' “kuzeye gitmek” demektir.

Downtown

Downtown ya da Lower Manhattan, şehrin en eski bölümüdür ve dünyanın değilse de ülkenin malî sermaye merkezi olarak düşünülmüştür. En yüksek gökdelenler, en ilginç konut mahalleleriyle oldukça çekicidir. Zengin kalabalığın yanında popüler ve şık restoranlar ile de meşhur Tribeca güzel korunmuş bir küçük kasaba etkisi verirken, Houston Caddesi'nin Güneyi yani Soho 1960'lı yıllara kadar sanayi bölgesiyken, bu dönemden sonra özellikle sanatçıların tercih ettiği bohem bir adrese dönüşmüştür. Bu nedenle kendine has kültürü ve görkemli dökme demir mimarisiyle oldukça caziptir.

Midtown

Midtown’da yer alan Theatre District’in ismi aslında her şeyi söylüyor. Fakat burada neler var derseniz şöyle hızlıca sıralayıverelim: Broadway, Times Meydanı, 42. Sokak, Hell's Kitchen, Columbus Circle; Midtown East ile Beşinci ve Altıncı Caddeler arasındaki alanda örtüşüyor. Intrepid Deniz, Hava ve Uzay Müzesi, Hudson Nehri de yine burada bulunuyor.

Uptown

59. Cadde üzerinde yer alan Uptown denince akla ilk gelen çimenleri, ağaçları ve gölleri ile Manhattan’ın akciğeri, aynı zamanda hem turist hem yerli herkes için en popüler destinasyon Central Park. Pek çok konserin de gerçekleştirildiği park ayrıca Metropolitan Museum of Art ve Central Park Hayvanat Bahçesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Amerikan kültürünün ikon haline gelmiş bir diğer adresi Harlem de yine Uptown’da bulunuyor. Başlangıçta siyahi Amerikan vatandaşlarının evi olan Harlem, artık daha farklı kültürlerin de karışımına ev sahipliği yapıyor. Manhattan'daki Latino kültürünün geleneksel merkezi olan Doğu Harlem'e (diğer adıyla İspanyol Harlemi) Batı Harlem ve Washington Heights'ın canlı, ağırlıklı olarak Dominik kökenli mahalleleri katıldı. Harlem'in kuzeyinde bulunan Washington Heights, The Cloisters (Metropolitan Müzenin Orta Çağ ek binası) ve Fort Tryon Park da Harlem’e dair ilgi çekici diğer detaylar.

Manhattan’daki müzeler

New York her türlü müzeye ev sahipliği yapmakta ve Manhattan, bu konuda New York'unen  görkemli ve büyüleyici bölgelerinden biri. Mesela Uptown ‘daki "Museum Mile" ya da Central Park'taki 5. Cadde'den başlayalım. Burada, dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden biri olan Metropolitan Museum of Art'ı bulacaksınız. Upper East Side'da ve Harlem Bölgesi’nde ünlü Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan Guggenheim Müzesi, Cooper-Hewitt Ulusal Tasarım Müzesi, Yahudi Müzesi, New York Şehri Müzesi ve El Museo Del Barrio bulunuyor. Upper West Side'daki Central Park'ın karşısında, dünyanın en büyük bilim müzelerinden biri olan büyük Amerikan Doğa Tarihi Müzesi ve Amerikan Halk Sanatları Müzesi var. Manhattan'ın kuzey ucunda ise Metropolitan Museum of Art'ın Ortaçağ temalı bir uzantısı olan The Cloisters yer alıyor.

Midtown'da dünyadaki en popüler çağdaş sanat koleksiyonlarından biri olan Modern Sanat Müzesi'ni (MoMA) bulacaksınız. Yakınında, televizyon ve radyoya ayrılmış olan Paley Medya Merkezi bulunur. Theodore Roosevelt'in doğum yeri, güneydeki Flatiron'da, Intrepid Deniz Hava Alanı Müzesi, Theatre District yakınlarında Hudson Nehri üzerinde yer alır. Çağdaş Whitney Amerikan Sanatı Müzesi, kısa bir süre Meatpacking District'te yeni bir yere taşındı.

Aşağı Manhattan'ın mahalleleri, daha küçük, daha uzmanlaşmış birkaç müzeye ev sahipliği yapıyor. Financial District'te Afrika Ören Yerleri Ulusal Anıtı, Amerikan Finans Müzesi, Yahudi Mirası Müzesi, Amerikan Hint Ulusal Müzesi ve Güney Caddesi Liman Müzesi bulunur. Aşağı Doğu Yakasında Lower East Side Tenement Müzesi, Eldridge Caddesi'ndeki Yeni Müze ve Çin Mahallesi'ndeki Çin Müzesi bunlardan birkaçı.

Manhattan ile İlgili

Manhattan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa