Dikili Bademli'de Keşfedilmemiş Bir Cennet: Zindancık Koyu

Zindancık koyu, Dikili’nin Bademli köyüne bağlı, Dikili merkeze 10 km uzaklıkta bir koy. İncecik beyaz kumu, berraklığı, sakinliği, doğallığı ve de mavinin her tonu ile beni bir kez daha Ege’ye hayran bıraktı. Biz Egelililer tarafından bile fazla bilinmeyen, yöre halkının da pek keşfedilmesini istemediği bir cennet burası adeta... Haksız da sayılmazlar tabi.

Ben nasıl keşfettim?Ağustos ayının 2. haftası kuzenim ve kardeşim ile birlikte bir haftalık Dikili planı yaptık. Kendisi de yöre halkı gibi burayı herkesten sır gibi saklıyor ve benimle paylaştığı için kendimi ayrıca şanslı hissediyorum. Ancak ben bu gizli cenneti yani diğer adıyla Maldivler’i ilk önce Instagram hesabımda, daha sonra da burada yazıp paylaşmak için fazla bekledim. Şunu da söylemeden edemeyeceğim. Fotoğraflarda da görüldüğü gibi Ağustos ayının ortasında, koskoca koyda en fazla 3-5 kişi ile yüzüp, sessizliğin sesini ve kuşların cıvıltısını dinlemeyi kim istemez ki?

Zindancık Koyu‘nun hemen sağ tarafında, Killik Koyu olarak bilinen bir koy daha var, burası aynı zamanda kamp alanı. Burada var olan doğal kil ile yüzünüze maske yapabilirsiniz. Biliyorsunuz ki kilin içinde bulunan doğal mineraller dolaşımın hızlanmasını sağlamakta ve vücuttaki toksinin atılmasına yardımcı olmaktadır. O yüzden biz de bulmuşken poşete biraz kil alıp, İstanbullara kadar getirdik.

Ayrıca çevre koy ve plajlarda ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek büfeler bulunsa da  fiyatlar biraz turistik. O yüzden araç ile gidiyorsanız Bademli köyünden geçerken bakkal veya marketlerden alışverişinizi sağlayabilirsiniz. Tabi bir de çöp poşeti bulundurmalısınız. Fotoğrafta gördüğünüz gibi  burada yaşayan az sayıdaki ev sahipleri, en çok ziyaretçilerin sorumsuzca atıklarını burada bırakıp gitmelerinden şikayetçiler. O yüzden bizler de kendimizi ev sahiplerinin yerine koyarak, biraz hassas olmalıyız.

Zindancık Koyu’na Ulaşım:

İstanbul’dan gidecekler için: Çanakkale-İzmir karayolu takip edilerek Ayvalık’ı 30 km geçtikten sonra Dikili’ye geliyorsunuz. Dikili merkezden 7 km güneye doğru devam edip, Bademli köyüne ulaşacaksanız. Buradan da Killik koyu tabelalarını takip edip zeytin ağaçlarının arasından Killik koyuna geliyorsunuz. Zindancık Koyu, Killik koyunun sol burnunun arkasında gizli. Aracınız bir arazi aracı değil ise burada park edip, 100-150 metre patika yoldan yürüyerek Zindancık koyuna ulaşıyorsunuz.

İzmir’den gidecekler için: Aliağa'yı geçip, Şakran’dan sonra Çandarlı yoluna giriyorsunuz, burada iki yol seçeneği ile karşılaşıyorsunuz. Biri Dikili’ye 17 km daha devam edip, Bademli’ye gelmek. Diğeri ise Çandarlı sahil yolunu takip edip Denizköy üzerinden muhteşem manzaralı yolu (Midilli Georgia, Kalem adası, Garip adası ve Hayıtlı koyu) izleyerek Bademli’ye ulaşmak. Bademli’ye ulaşınca izlenecek ise yol yukarıda anlattığım gibi...