Aladağlar'ın Eteğinde Bir Masal Diyarı: Gölcük Tabiat Parkı (Bolu)

Gölcük Tabiat ParkıBolu merkeze 15 km uzaklıkta ve deniz seviyesinden yaklaşık 1328 metre yüksekte bulunuyor. Yolu biraz virajlı ancak sonrasında karşılaşacağınız manzara için kesinlikle değer.

Gölün çevresi göknar, söğüt, gürgen, kayın, sarı ve karaçam gibi ağaçlarla çevrili. Burada her mevsim ayrı güzel olsa da fotoğrafçılara en iyi poz verdiği zaman sonbahar. Yeşil, kırmızı, turuncu ve sarı tonlarının buluşmasıyla tam bir renk cümbüşü yaşanıyor.

Gölcük Tabiat Parkı'nda Ne Yapılır?

Gölün etrafı yaklaşık 1300 metre uzunluğunda. Çevrede yürüyüş parkurları, piknik alanları, seyir terasları, bungalovlar ya da yemek yiyebileceğiniz tesisler bulunuyor. Aynı zamanda yaşlı ve çocuklu aileler golf arabalarıyla gölün etrafını turlayabilirler.

Burada yılın belirli zamanlarında bir ücret karşılığında sportif olta balıkçılığına izin veriliyor. Gölün içerisinde kefal, kadife, ot sazanı ve Abant alası var.

Hafta sonu günübirlik ya da konaklama yapmak için İstanbul'un kalabalığından, yorucu iş hayatından uzaklaşmak, stresten arınmak ve doğa yürüyüşü ile ciğerlerine bol oksijen depolamak isteyenler için sadece 258 km uzaklıkta. Burada saatlerce sessizliğin sesini dinleyebilirsiniz.

Orman Bakanlığı'na ait bu şirin ev sadece devlet konukevi olarak kullanılıyor. Buranın en önemli özelliklerinden biri de çevresinde hiçbir ev ya da otelin yapılmasına izin verilmemesi.

Konaklama yapmak isterseniz en yakın 10 km uzaklıkta Gazelle Otel'de konaklayabilir ya da daha uygun bütçeyle Bolu merkezde, Bolu İzzet Baysal Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli'nde oda+kahvaltı hizmetiyle çok uygun fiyatlara konaklama yapabilirsiniz.

Bolu'ya gelmişken yemeden dönmeyin, Bolu Mutfağı ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayın.

• Gölcük Kebabı• Gölcük Böreği
• Cevizli keşli erişte makarnası
• Kaldırık dolması
• Mengen Pilavı• Mengen kuzu güveç