Google+

Arama formu

ALADAĞLAR'IN ETEĞİNDE BİR MASAL DİYARI: GÖLCÜK TABİAT PARKI (BOLU)

Bu yazı Gezimanya üyesi Şule Öztürk tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Gölcük Tabiat Parkı, Bolu merkeze 15 km uzaklıkta ve deniz seviyesinden yaklaşık 1328 metre yüksekte bulunuyor. Yolu biraz virajlı ancak sonrasında karşılacağınız manzara için kesinlikle değer.

Bolu

Gölün çevresi göknar, söğüt, gürgen, kayın, sarı ve karaçam gibi ağaçlarla çevrili. Burada her mevsim ayrı güzel olsa da fotoğrafçılara en iyi poz verdiği zaman sonbahar. Yeşil, kırmızı, turuncu ve sarı tonlarının buluşmasıyla tam bir renk cümbüşü yaşanıyor.

Bolu-1

Bolu-2

Bolu şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Abant Köşk Oteli, Abant Aden Boutique Hotel Spa, Matışlar Konağı Butik Otel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Kayı Apart Otel, Adanaz Suit Otel, Bolu Otel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Vonresort Abant, Abant Köşk Oteli, Büyük Abant Oteli tesislerini incelebilirsiniz.

Bolu otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.
Bolu otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Gölcük Tabiat Parkı'nda Ne Yapılır?

Gölün etrafı yaklaşık 1300 metre uzunluğunda. Çevrede yürüyüş parkurları, piknik alanları, seyir terasları, bungalovlar ya da  yemek yiyebileceğiniz tesisler bulunuyor. Aynı zamanda yaşlı ve çocuklu aileler golf arabalarıyla gölün etrafını turlayabilirler. Burada yılın belirli zamanlarında bir ücret karşılığında sportif olta balıkçılığına  izin veriliyor. Gölün içerisinde kefal, kadife, ot sazanı ve Abant alası var.

Bolu-3

Haftasonu günübirlik ya da konaklama yapmak için İstanbul'un kalabalığından, yorucu iş hayatından uzaklaşmak, stresten arınmak ve doğa yürüyüşü ile ciğerlerine bol oksijen depolamak isteyenler için sadece 258 km uzaklıkta. Burada saatlerce sessizliğin sesini dinleyebiilirsiniz.

Bolu-4

Orman Bakanlığı'na ait bu şirin ev sadece devlet konukevi olarak kullanılıyor. Buranın en önemli özelliklerinden biri de çevresinde hiçbir ev ya da otelin yapılmasına izin verilmemesi. Konaklama yapmak isterseniz en yakın 10 km uzaklıkta Gazelle Otel'de konaklayabilir ya da daha uygun bütçeyle Bolu merkezde, Bolu İzzet Baysal Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli'nde oda+kahvaltı hizmetiyle çok uygun fiyatlara konaklama yapabilirsiniz.

Bolu'ya gelmişken yemeden dönmeyin, Bolu Mutfağı ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayın.

• Gölcük Kebabı
• Gölcük Böreği
• Cevizli keşli erişte makarnası
• Kaldırık dolması
• Mengen Pilavı
• Mengen kuzu güveç

Etiketler