Dünyanın En Hayranlık Verici Yeri: Wadi Rum

Wadi Rum, kısaca dünyanın en hayranlık verici, en saf güzellikte yerlerinden biridir. Ürdün'ün güneyinde bulunan bu çöl vadisi romantik bir çöl ortamından beklediğiniz her şeye sahiptir. Bölgenin tamamında dik, koyu renk granit dağlar, çöl zeminindeki pembe kumlardan dimdik çıkan kumtaşı dağ sıraları ve bu uçsuz bucaksız, sessiz vadilerin kayalıkları üzerine çizilmiş tarihi duvar yazıları görülür.

Fotoğraf Wadi Rum Jordan

İnsanlar bölgeye Neolitik zamanlardan bu yana yerleşmiştir ve var olan tatlı su kaynakları burayı çölde yol alan kervanlar için doğal bir toplanma alanı yapmıştır. MÖ 1. yüzyılda burada yaşayan Nebatiler daha sonra pembe renkli Petra şehrine yerleşmiştir. Çakmaktaşından baltaları, demir çağı çanak çömlekler, mağara resimleri ve Nebati tapınaklardan da görülebildiği gibi bölgeye herkes iz bırakmıştır. Kaya tırmanışçıları açık bir günde zirveden hem Suudi Arabistan sınırını hem Kızıldeniz’i görebilirler.


Fotoğraf Wadi Rum

İlkbahar başında başlayan yağışların ardından çöl canlanır. Arazi kırmızı anemon çiçekleri, siyah zambaklar, parlak gelincikler ve şifalı bitkiler gibi yabani çiçeklerle renklenir. Burada kayıtlara geçen 110 kuş türünden sadece ikisi olan kartal ve şahinler gökyüzünde daireler çizerek süzülürken bölgede dağ keçileri, gri kurtlar, Arap kum kedileri ve tilkiler de bolca görünür. Oradan oraya hareket eden göçebe Bedeviler bölgede sürülerini otlatmaya devam eder.


Fotoğraf Wadi Rum Jordan

Burası koruma altında bir bölgedir. Wadi Rum’a girmeden önce rüzgârda uçuşan kıyafetleri, başlarına taktıkları kırmızı, beyaz süsleri, bellerinde hançerleri ve sırtlarında tabancalarıyla develerin üzerinde bölgede güvenliği sağlayan ünlü Çöl Devriyesi’nin kalesiyle karşılaşırsınız. Geceleri pırıl pırıl yıldızlarıyla uçsuz bucaksız gökyüzü altında kakuleli kahvenizi yudumlayıp sessizliğin sesini dinleyebilirsiniz.


Fotoğraf Wadi Rum
 

Nedir: Dünyanın en büyüleyici çöl alanlarından biri
Wadi Rum'a Nasıl Gidilir: Akabe ya da Petra’dan karayoluyla
Ne Zaman Gidilir: Mart, nisan, eylül, ekim ve kasımda
En Yakın Yerleşim Yeri: Wadi Rum Köyü 6 km, Rashidya 30 km
Kaçırmamanız Gerekenler: Bilgeliğin Yedi Sütunu Dağı
Bilmeniz Gerekenler: Wadi Rum dağa bu adı veren T.E. Lawrence’in komuta merkezidir. Arabistanlı Lawrence filminin büyük bir bölümü burada çekilmiştir.Tanıtıcı Video: