Google+

Arama formu

DÜNYANIN EN HAYRANLIK VERİCİ YERİ: WADİ RUM

Bu yazı Gezimanya üyesi Enver ATEŞ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Wadi Rum, kısaca dünyanın en hayranlık verici, en saf güzellikte yerlerinden biridir. Ürdün'ün güneyinde bulunan bu çöl vadisi romantik bir çöl ortamından beklediğiniz her şeye sahiptir. Bölgenin tamamında dik, koyu renk granit dağlar, çöl zeminindeki pembe kumlardan dimdik çıkan kumtaşı dağ sıraları ve bu uçsuz bucaksız, sessiz vadilerin kayalıkları üzerine çizilmiş tarihi duvar yazıları görülür.

Wadi Rum
Fotoğraf Wadi Rum Jordan

İnsanlar bölgeye Neolitik zamanlardan bu yana yerleşmiştir ve var olan tatlı su kaynakları burayı çölde yol alan kervanlar için doğal bir toplanma alanı yapmıştır. MÖ 1. yüzyılda burada yaşayan Nebatiler daha sonra pembe renkli Petra şehrine yerleşmiştir. Çakmaktaşından baltaları, demir çağı çanak çömlekler, mağara resimleri ve Nebati tapınaklardan da görülebildiği gibi bölgeye herkes iz bırakmıştır. Kaya tırmanışçıları açık bir günde zirveden hem Suudi Arabistan sınırını hem Kızıldeniz’i görebilirler.

Wadi Rum-1
Fotoğraf Wadi Rum

İlkbahar başında başlayan yağışların ardından çöl canlanır. Arazi kırmızı anemon çiçekleri, siyah zambaklar, parlak gelincikler ve şifalı bitkiler gibi yabani çiçeklerle renklenir. Burada kayıtlara geçen 110 kuş türünden sadece ikisi olan kartal ve şahinler gökyüzünde daireler çizerek süzülürken bölgede dağ keçileri, gri kurtlar, Arap kum kedileri ve tilkiler de bolca görünür. Oradan oraya hareket eden göçebe Bedeviler bölgede sürülerini otlatmaya devam eder.

Wadi Rum-2
Fotoğraf Wadi Rum Jordan

Burası koruma altında bir bölgedir. Wadi Rum’a girmeden önce rüzgârda uçuşan kıyafetleri, başlarına taktıkları kırmızı, beyaz süsleri, bellerinde hançerleri ve sırtlarında tabancalarıyla develerin üzerinde bölgede güvenliği sağlayan ünlü Çöl Devriyesi’nin kalesiyle karşılaşırsınız. Geceleri pırıl pırıl yıldızlarıyla uçsuz bucaksız gökyüzü altında kakuleli kahvenizi yudumlayıp sessizliğin sesini dinleyebilirsiniz.

Wadi Rum şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Wadi Rum Bedoin Homestay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri !HERE WE GO, Rais Camp Wadi Rum, Panorama tours with jeep tour. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Wadi Rum Legend camp, Bright stars rum camp, Bedouin Traditions Camp gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Wadirum echo camp, Red Desert Camp, Wadi rum ecco tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Wadi Rum aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Wadi Rum-3
Fotoğraf Wadi Rum
 

Nedir: Dünyanın en büyüleyici çöl alanlarından biri
Wadi Rum'a Nasıl Gidilir: Akabe ya da Petra’dan karayoluyla
Ne Zaman Gidilir: Mart, nisan, eylül, ekim ve kasımda
En Yakın Yerleşim Yeri: Wadi Rum Köyü 6 km, Rashidya 30 km
Kaçırmamanız Gerekenler: Bilgeliğin Yedi Sütunu Dağı
Bilmeniz Gerekenler: Wadi Rum dağa bu adı veren T.E. Lawrence’in komuta merkezidir. Arabistanlı Lawrence filminin büyük bir bölümü burada çekilmiştir.
Tanıtıcı Video: