Dünyanın İkinci Büyük Kanyonu: Uşak / Ulubey Kanyonu

Uzun zamandır gezilerimi yazıya dökmek istiyordum ama nasıl ve nereden başlayacağımı bilememek gezi yazılarımı ertelememe sebep oluyordu. Sonra dedim bekledikce bu iş zorlaşıyor. Böyle olmayacak. Aslansın, yiğitsin derken ilk gezi yazımı yazmış oldum. Hepimize hayırlı uğurlu olsun.

Şimdi her yörenin aşağı yukarı herkes tarafından bilinen yerleri vardır ve zaten çoğu insan oraya gitmiştir. Bunlar güzeldir, hoştur ama herkes tarafından bilinmeyen ama mutlaka görmeden es geçilmemesi gereken yerlerde mevcuttur. Bunlardan ilki Uşakilinin Ulubey ilçesinde bulunan Ulubey Kanyonu. Türk verilerine göre de Amerika'daki Büyük Kanyon'dan sonraki en büyük ikinci kanyon unvanına sahip.

İçinde Banaz ve Ulubey çaylarını barındıran kanyona ben üç defa gittim. İki defa trekking yapmak, bir defa da gezmek için. Kanyon sadece doğa görselliğinden oluşmuyor, aynı zamanda içinde  tarihi yerleşimler de mevcut. Biraz özet geçersek; yürüyüş yapacaksanız Pepuza Antik Kenti'ne gidin. Bir montanism merkezi olarak kabul edilen Pepuza yanına gidilmesi biraz meşakatlı da olsa yine görülmeye değer bir yer.

Pepuza Antik Kenti

Yürüyüş bana göre değil diyorsanız da ilk önce Ulubey kasabasına yakın bulunan kanyon seyir yerine gidin. Arkasından Ulubey ilçesi Sülümenli Köyü sınırları içerisinde yer alan BlaundusAntik Kenti'ne ve 2500 yıllık tarihiClandras Köprüsü'nü ziyaret edebilirsiniz.

Clandras Köprüsü

Blaundus Antik Kenti

Bu arada Ulubey pidelerini tavsiye ederim. Ulubey ilçesinde pideleri yaptırıp yakın olan kanyon seyir alanına giderseniz muhteşem bir manzara eşliğinde karnınız doyurabilirsiniz.