Google+

Arama formu

EN GÜZEL ÇİÇEKLER KASABASI SPELLO

Assisi’nin 10 km ötesinde görülmeye değer olduğunu araştırmalarımda öğrendiğim bir başka tarihi kasabaya gidiyoruz, iyi ki de gidiyoruz; Assisi’nin komşuları “Umbria’nın trio kasabaları”ndan biri olan Spello. Buraya kadar gezdiğimiz her şehir ve kasabada çiçekler içinde balkonları ile evleri anlattım, pencereleri ile taş evlerin sevimliliğinden güzel sokaklardan bahsettim ama bu güne kadar belki de gördüğüm en güzel çiçekler, en yoğun çiçeklerle süslenmiş evler, en daracık sokaklar ile en sevimli mi sevimli, şipşirin küçücük bir kasaba burası. Birkaç Ortaçağ taş kapıdan girilen şehir, Ortaçağ duvarları ile çevrelenmiş. 1159 senesinde yapılmış Santa Maria Maggiore; cephesi Romanesk, çan kulesi 13. yüzyıla ait ve meşhur Umbrialı ressam Pinturicchio adıyla bilinen Bernardino di Betto tarafından yapılmış, fresklerle süslenmiş. 11. yüzyıl yapımı Sant'Andrea, 13. yüzyıl yapımı San Lorenzo, 11. yüzyılda Romanesk mimarisi ile yapılmış şık bir yapı San Claudio görülmeye değer yapıları… Yine de benim bu kasabayla ilgili aklımda kalan şey; şahane çiçekler.
 
Küçücük bir kasaba ama daracık sokaklarında karşınıza bir trattoria veya osteria çıkıveriyor (Osteria; son derece basit, yazılı mönüsü bile olmayan ve şef o gün ne yemek yapmak istediyse o yemeklerin yendiği bir lokanta. Trattoria ise osteria'dan biraz daha ciddi ama ristorante kadar lüks ve pahalı olmayan lokanta). Biz de daracık bir sokakta aşağıdaki vadiye bakan bahçesinde meyve ağaçları olan şirin bir restoranda “şarap turu”muzda en beğendiğimiz şarabı menüde görünce, bir de ummadığımız kadar güzel “pasta”lar yiyince Spello aklımda yer edecek bir kasaba oluveriyor.

BEVAGNA
 
Bir sonraki durağımız trio kasabalardan bir diğeri olan Bevagna. Kalabalık otobüslerle gelen turlardan ziyade bizim gibi meraklı turistlerin uğradığı, pizza yerine daha çok “gurme antipasti” yapılan şarapevleri ile ünlü, sanat ve tarih kasabalarından biri. Diğer iki kasabadan farklı olarak, bir tepe üzerinde değil de Teverone Nehri yatağında vadide kurulmuş bir kasaba.
 
Roma döneminde Spello kadar önemli bir kasaba olmuş ama biz burada kısa bir tur yaparak uzun vakit geçirmeyerek, trio kasabalardan sonuncusu olan Montefalco’ya gidiyoruz.

Spello

Spello-1

Spello-2

Spello şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Costa d'Alto Monte, Spello House Patio, The house of dreams. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz B&B Fior Fiore, Residence Terra Dei Santi Country House, Antiche Dimore San Felice gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Gabri's Home, Pekko, Antiche Dimore San Felice tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Spello aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Spello-3

Spello-4

Spello-5

Spello-6

Spello-7

Spello-8

Spello-9

Spello-10

Spello-11

Spello-12

Spello-13


Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım. 10 senedir ise kış aylarında İstanbul'da, Mayıs-Aralık 7 ay Bodrum’da yaşıyorum. Tam bir Bodrum sevdalısıyım, en büyük keyfim yelken, yüzme ve squba-diving. Spor hayatımın...