​Güney Kore'de Doğal Güzelliklerin Adresi: Chuncheon

Chuncheon, Güney Kore’nin kuzeydoğusunda bulunan Gangwon Eyaleti’nin başkentidir. Seulun kalabalığından ve büyükşehir atmosferinden yorulan turistler için harika bir kaçış noktası olan Chuncheon, tepelerle ve nehirlerle çevrilidir. Rahatlatıcı birçok açık hava etkinliği ve küçük kasaba atmosferi sunan bu kentin nüfusu ise 270 bin civarında. Burada bulunan birçok üniversite sayesinde kentin alışveriş ve gece hayatı da önemli bir gelişim gösteriyor. 2017’de açılacak olan Legoland Tema Parkı da kenti cazibe merkezi haline getirmeyi amaçlayan projeler arasındadır.

Soyang ve Han nehirleri havzasında yer alan Chuncheon’un en önemli özelliği çok sayıda doğal güzelliğe ev sahipliği yapması. Soyang Gölü ve Uiam Gölü gibi birçok büyük gölün bulunduğu kentte, doğanın muhteşem manzaralarını yakalamak hiç de zor değil. Bölge aynı zamanda Sangjundo, Ha-Jungdo, Bungeodo ve Wido gibi küçük nehir adalarıyla ünlüdür. Doğu Asyalılar arasında popüler bir destinasyon olan Chuncheon’un bir diğer özelliği ise Winter Sonata isimli televizyon dizisinin burada çekiliyor olması. Dizi Chuncheon’un tatil adası olan Namiseom Adası’nda çekiliyor.

Eğer doğa turizmi amacıyla yola çıktıysanız Chuncheon’da ilk uğramanız gereken yer Namiseom Adası’dır. Yarım ay şeklindeki ada, Cheongpyeong Barajı inşası sonucunda oluşmuştur. Birbirinden güzel ağaçlı yollarıyla ünlü olan bu şirin ada, Seul’dan yalnızca 63 kilometre uzaklıkta. Chuncheon’dan Namiseom’a ise otuz dakika gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Bu adanın en ilginç özelliği ise telefon direklerinin bulunmamasıdır. Adanın doğal özelliği bozulmasın diye tüm kablolar yer altına kurulmuş. Kestane ve kavak ağaçlarının bolca bulunduğu Namiseom’da aynı zamanda motorlu botlar ve su kayağı için su sporları tesisleri ile bir de yüzme havuzu bulunuyor. Ziyaretçilerin adada kalabilmeleri için tatil villaları ve bungalovlar gibi konaklama tesisleri de mevcut.

Chuncheon’da mutlaka görülmesi gereken bir diğer ada ise Uiam Barajı inşasından sonra oluşan Jungdo’dur. Chuncheon şehir merkezine yalnızca 1,5 kilometre uzaklıkta bulunan Jungdo’ya genellikle öğrenciler sınıf gezileri için geliyor. Doğal güzelliklerinin yanı sıra burada Bronz ve Demir Çağı’na ait kabristan ve çeşitli yaşam alanı kalıntıları ortaya çıkarılmıştır. Adada geniş çim alanları, kamp alanları, yaya ve bisiklet yolları bulunuyor. Bisiklet veya badminton ekipmanları kiralayarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Jungdo Adası için bir diğer tavsiye ise sıcak havalarda su kayağı veya tekne gezintisi yapmaktır.

Chuncheon seyahat rotanıza Soyang Gölü’nü de gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz çünkü gölde tekne turu yapmak istiyorsanız en iyi seçenek burası. Bu tekne yolculukları sayesinde sizi bir Budist tapınağına götürecek yürüyüş yoluna da ulaşabilirsiniz. Göl rıhtımında yürüyüşünüz boyunca birçok gıda tezgâhı göreceksiniz. Burada gölden çıkarılan haşlanmış kabuklu deniz hayvanları, krep ve kızarmış çekirge gibi yiyecekleri deneyebilirsiniz.

Dağlarla çevrili bir vadide bulunan kentte yapılacak belki de en macera dolu aktivite dağ yürüyüşleridir. Bong Ui Dağı oldukça ünlü bir yürüyüş alanıdır. Soyang Nehri’nin güneyinde yer alan Bong Ui’deki neredeyse tüm parkurlar zirveye tırmanıyor. Çok uzun olmasa da iyi bir yürüyüş deneyimi sunan bu parkurları geçtikten sonra dağın tepesinde spor yapabileceğiniz egzersiz ekipmanları bulunuyor.

Chuncheon küçük bir kent olmasına rağmen hafta sonunuzu dolu dolu geçirebileceğiniz birçok seçenek sunuyor. Doğal güzelliklerin yanı sıra Gongjicheon Heykel Parkı’nda birbirinden ilginç mermer heykelleri görebilirsiniz. Kore’nin tek animasyon müzesi de burada bulunuyor. Kore animasyon tarihini ve farklı ülkelerin animasyon filmlerini tanıtan müzede kısa animasyon filmlerini 4000 won karşılığında izleyebilirsiniz. Birkaç saatinizi ayırarak bu ilginç müzeyi gezebilir aynı zamanda müze dışında bulunan ve kullanılmış araba parçalarıyla yapılan heykelleri fotoğraflama şansına erişebilirsiniz.

Chuncheon şöhretinin bir kısmını ise çok sayıda restorana sahip Dakgalbi Caddesi'nden alıyor. Dakgalbi, tepesinde Gochujang sosu bulunan lezzetli bir sebzeli ızgara tavuk yemeğidir. Kente geldiğinizde bu caddeyi ziyaret ederek Chuncheon’un yöresel lezzetlerini de mutlaka denemelisiniz.

Kentte ulaşım genel olarak taksiler ve otobüslerle sağlanıyor. Ancak taksi ile ulaşım kısa süreli tatiliniz için en etkili yöntem olabilir. Taksilerin tepesinde yer alan ve Hangul alfabesi harfleri barındıran kırmızı LED ışık yanıyorsa taksiye binebilirsiniz. Çoğu taksi şoförünün İngilizce bilmediğini ve gideceğiniz yeri Korece yazmanız gerektiğini belirtmekte fayda var. Chuncheon’da otobüs biletleri ise 1100 Won'dur.