Kızılı Çamdan Şifası Hamamdan: İşte Kızılcahamam

Yemyeşil kızılçam ormanları ile birlikte yeraltından yüzeye ulaşan şifalı suların muhteşem bir armoni oluşturduğu bir yer Kızılcahamam. Muhteşem doğal güzelliklerinin yanı sıra kaplıcalarıyla da nam salan Kızılcahamam, ülkemizin en önemli sağlık turizmi merkezlerinden biri olmaya aday. Başkent Ankara’nın en güzel ilçelerinden biri olan Kızılcahamam, aynı zamanda Haymana ve Ayaş ile birlikte başkentin en önemli termal merkezlerinden biri. Her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan ilçede her bütçeye hitap edebilen çok sayıda pansiyon ve otel bulunmakta. 

Şifalı kaplıcalarının yanı sıra bol minarelli Kızılcahamam sodası da ülkemizde kendi sektöründe bir marka. Hazımsızlık sorunları için çok elzem bir içecek olan Kızılcahamam sodasını hamam sefanızdan sonra tüketmeyi unutmayın.
 
Kızılcahamam’ın kızıl ismini veren kızılçamlar, bölgedeki orman yapısınıda en sık karşılaşılan ağaç türlerinden biri. Yaz kış bambaşka bir güzelliğe bürünen kızılçamlar, muhteşem görüntüleriyle ziyaretçilerine hem huzur hem de bol oksijen veriyor.
 
SOĞUKSU MİLLİ PARKI
Kızılcahamam şehir merkezinin hemen yanı başında bulunan Soğuksu Milli Parkı, enfes manzarası, muhteşem çam kokusu eşliğinde bol oksijeni, insana huzur veren güzelliği, zengin endemik canlı ve bitki yapısıyla ülkemizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Eski dünya akbaba türlerinden biri kabul edilen ve nesli tükenme tehlikesi altında bulunan kara akbabaya da ev sahipliği yapan milli park içerisinde çok sayıda piknik ve rekreasyon alanları da bulunmakta.
 

ŞEHİT AĞACI
Kızılcahamam Belediyesi tarafından 2009 yılında Şehit Fatih Duru Parkı'nda ilçe nüfusuna kayıtlı olup da şehit olan askerlerimizin hatıralarını sonsuza kadar yadetmek amacıyla şehit ağacı oluşturulmuş. Kızılcahamam’ın tüm şehitlerinin künyeleri ağaca asılmış. Şehit ağacını ziyaret ettiğinizde bu mukaddes vatan millet uğruna şehit düşmüş tüm güvenlik güçlerimizin ruhlarına Fatiha okumayı unutmayın.
 

 
İLK ÇAĞLARDAN BU YANA ŞİFA MERKEZİ
Kızılcahamam’ın dünyaca ünlü kaplıcaları, ilk çağlardan bu yana başta romatizmal hastalıklar olmak üzere pek çok derde şifa arayanların uğrak merkezi. Aynı zamanda güzellik ve zindelik için de çok ideal olan Kızılcahamam’ın termal suyu için özellikle hafta sonları başkent Ankara’dan birçok ziyaretçi ilçeye geliyor.
 

 
Harikulade doğal güzellikleri bünyesinde barındıran Kızılcahamam’ın aynı zamanda farklı bir özelliği de bulunuyor. Ankarapithecus meteai adı verilen Anadolu’da ki ilk insan kalıntıları Fikret Ozansoy tarafından Kızılcahamam’da Sinaptepe’de bulunmuş.
 
Ankara-İstanbul karayolu üzerinde Kızılcahamam ilçe sınırlarında bulunan Kurtboğazı barajı Kızılcahamam ziyaretinizde olmazsa olmaz duraklardan biri. Sahip olduğu harika güzelliklerin yanı sıra baraj bölgesinde son derece güzel piknik ve rekreasyon alanları da bulunmakta.
 

 
KARGASEKMEZ GEÇİDİ
Başkent Ankara ile Kızılcahamam karayolunda bulunan Kargasekmez geçidi sert virajlı yapısıyla ülkemizin en dikkat çekici geçitlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Başkentten Kızılcahamam’a ulaşım için otoban yerine D-100 karayolunu tercih etmeniz durumunda bu geçitten geçerken son derece dikkatli olmanızda fayda var.
 
TÜRKİYE'NİN İLK JEOPARKI
Manisa’nın Kula ilçesi ile beraber Kızılcahamam’da ülkemizin ilk jeoparklarından biri oluşturuluyor. Bu kapsamda Kızılcahamam’da bulunan Abacı Peribacaları, Mahkeme Ağacin Mağaraları, Alicin Manastırı, Güvem Bazalt Sütunları, Karagöl, Beşkonak Fosil Yatakları gibi alanlar ile ilgili çalışmalar yürütülmekte olup çok yakında turizme kazandırılması hedeflenmektedir.
 

 
Her ne kadar Kızılcahamam adını daha çok muhteşem doğal güzellikleri ve şifalı termal suları ile adını duyurmuş olsa da aynı zamanda birbirinden farklı kültürel ve tarihi zenginlikleri de bünyesinde barındırmaktadır. Şehir merkezinde bulunan Roma devrinden kalma kaplıca binası, Çeltikçi bölgesinde yer alan Alicin deresindeki mağaralar, Beşkonak köyünde bulunan hayvan ve bitki fosilleri, Taşlıca köyünde bulunan Oruç Gazi ve Kırgız Ebe Türbeleri, Pazar köyünde bulunan Selçuklu Camii, Güvem Bazalt Sütunları, Ağsar Kalesi ile Gelin Kayası, Mahkeme Ağacin Köyü kilise mağaraları, Abacı peribacaları, Kızılcaören köyünde bulunan Yunus Dede Türbesi, Çeştepe köyünde bulunan Mehmet Dede Türbesi, Başköy Kalesi, Yıldırım Zindan Ormanlarını görmeden Kızılcahamam’dan ayrılmayın.
 
 
BİRBİRİNDEN LEZİZ TATLARI UNUTMAYIN
Kızılcahamam doğal güzelliklerinin yanında birbirinden leziz tatlarla damağınıza da hitap ediyor. Kızılcahamam’a geldiğinizde bazlama, gözleme, kül çöreği, cevizli çörek, kapama, kavurma, mantı, sarma, höşmerim ve ev baklavasının tadına bakmadan ayrılmayın. Aynı zamanda Kızılcahamam’da yenilen köftenin ve saç kavurmanın da lezzetinin bir başka olduğunu belirtmeden geçmek olmaz.  
 Kızılcahamam’ın muhteşem doğal güzelliklerini, birbirinden çok farklı ve bir o kadar da zengin tarihi ve kültürel değerlerini görmek için daha fazla geç kalmadan özgürlüğünüzü alın ve Kızılcahamam’a yelken açın, hep seyahatte kalın…

Facebook ve Instagram: MURAT AK SEYAHAT YAZARI