Google+

KOSOVA VE BAŞKENT PRİŞTİNE

KOSOVA VE BAŞKENT PRİŞTİNE

TUĞÇE YILMAZTUĞÇE YILMAZEditör23 Mar 2012176210 Yorum

Kosova'nın başkenti ve en büyük şehri olan Priştine’nin nüfusu yaklaşık 600.000 kişidir. Kosova'nın 17 Şubat 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte başkent olan Priştine, Arnavut dilinde “Bozuk mevsim” anlamına gelmektedir. Hava sıcaklığı gün içinde hızla değiştiği için bu adı almıştır.

Ülkenin tek sivil uçuşlarının yapıldığı havaalanı Priştine’dedir. Buraya biz de THY’nin İstanbul’dan direkt uçuşu ile geldik. Uçuş yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Buraya Makedonya’nın başkenti Üsküp’ten de rahatlıkla ulaşılabiliyor. Üsküp ve Priştine arası yaklaşık 80 kilometre. Üsküp’ten otobüsle yola çıkarsanız yaklaşık 10 kilometre sonra Kosova sınırına ulaşabiliyorsunuz. Buradaki en büyük dezavantaj Sınır kapısındaki işlemlerin çok yavaş yapılıyor olmasıdır.

Priştine’ye inip, kent merkezine taksi ile gidiyoruz. Burada taksiler çok ucuz. Toplu taşımacılık çok gelişmiş durumda dağil. Kente yaklaştıkça yeni yeni yapılan yüksek binalar dikkatimizi çekiyor. Pek çoğunun sıvası bile henüz tamamlanmamıştı. Priştine, hala yaşadığı savaşın izlerini üzerinden atmaya çalışıyor.

Priştina lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Pristina Apartment, Hotel Apollonia, Hotel City Central. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartment Diva, Guest House Family gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hostel Pristina, Guest House Velania, Buffalo Backpackers Hostel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Priştina aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Uzun yıllar Osmanlı idaresinde kalan şehir 1. Dünya Savaşından sonra Yugoslavya'nın bir parçası haline gelmiştir. Priştine, Yugoslavya ve NATO arasında 1999 yılında meydana gelen savaştan sonra BM'nin kontrolüne geçmiştir.

Priştine’nin belki de bizler için en önemli özelliklerinden biri 1. Murat Hüdavendigar’ın 1. Kosova savaşında bu topraklarda şehit olması ve türbesinin burada bulunuyor olmasıdır. 1. ve 2. Kosova savaşlarının yapıldığı Priştine Ovası ilk durağımız oluyor. 1. Murat Hüdavendigar bu ovada 1389 senesinde 200.000 kişilik Haçlı ordusunu bozguna uğratmış. Ancak, zafer kazanıldıktan sonra Miloş Obiliç adında bir sırp askeri tarafından vurularak öldürülmüş. Sonra da Osmanlı askerleri, kaçan Sırp askerini yakalayarak öldürürler. Sultan 1. Murat, savaş meydanlarında ordunun başında şehit edilen ilk ve tek Osmanlı padişahı’dır. Kanuni de Zigetvar kalesi fethi sırasında ölmüştür aslında, ama düşman tarafından öldürülmemiş ve hastalıktan dolayı vefat etmiştir.

Sultan 1. Murat’ın da şehit edildiği yerde adına bir türbe yapılmıştır. Türbe oldukça gösterişsizdir. İlk olarak ölümünden sonra cenazesi tahnit edilerek, Bursa Çekirge’de yaptırmış olduğu türbesine defnedilmiştir. İç organları ise vefat ettiği yerde, oğlu Yıldırım Beyazıd tarafından inşa edilen bu türbeye gömülmüştür. 1848 yılında türbe günümüzdeki şeklini almıştır.

1911 yılında Kosova’nın ileri gelenleri Sultan Murad'ın şehit edildiği günü, milli gün olarak ilan edilmesi konusunda çalışmaya başlamışlar ancak 1912 yılında patlak veren Balkan Savaşı nedeni ile yapılamamış. Bu tarihten itibaren Türbenin bakımını Sırbistan Hükümeti üstlenmiş. Ancak 1. Ve 2. Dünya savaşları başlayınca herhangi bir onarım yapılamamış. 1990’lı yıllarda T.C. Kültür Bakanlığı tarafından onarımı yapılmış.

Sırplar Eski Yugoslavya döneminde Sultan 1.Murad’ı şehit eden Sırp Miloş Obiliç adına büyük bir anıt yapmışlar. Dik ve uzunca bir anıt burası. Bu anıt yakınlarında Sultan 1.Murad’ın bayraktarı adına yapılmış ufak bir türbe yer alıyor. Ama bu türbe oldukça ufak ve bakımsız.

Buradan kent merkezine doğru giriyoruz. Kentte Osmanlı döneminden kalma çok sayıda yapı var. Eski kent bölgesinde yapılar hem 1-2 katlı olduğu için en yüksek yapılar minareler olarak göze çarpıyor. Burada yollar genelde arnavut kaldırımı.

Eski bir Osmanlı kenti olan Priştine, halen gelenek ve göreneklerimizin yaşatıldığı bir yerleşim. Priştine'deki etnik gruplar Arnavutlar, Türkler, Boşnaklar, Sırplar ve Rumlar'dır. Ancak çoğunluğu Arnavutlar oluşturuyor.

Kosova genelinde Türkçe bilmeyi bir aydın kişi olma kriteri olarak kabul ettiklerinden çok sayıda Türkçe bilen kişi var. Yaklaşık 350.000 kişinin Türkçe bildiği tahmin ediliyor.

Özellikle Osmanlı döneminden kalma camileri ve hamamları mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Aynı şekilde kiliseler, saat kuleleri ve köprüleriyle Pristine Kosova'nın en turistik yeridir.

Yolda yürürken sırasıyla Murat Hüdavendigar Cami, Yaşar Paşa Cami, Fatih Sultan Mehmet Han camisini görüyoruz.

Sultan Murad Cami'nin en büyük özelliği ise 3 padişah döneminden de izler taşımasıdır. Caminin temelini 1389'da Yıldırım Bayezid atmış, 2. Murad inşasını başlatmış, Fatih Sultan Mehmed camiyi bitirmiştir.

Fatih Sultan Mehmed Han Cami, Priştine şehrinin fethinden hemen sonra 1461'de yapılmıştır. Rumeli'nin güzel camilerinden biridir. Cami, kare planlıdır. Caminin en önemli özelliklerinden biri 18. yüzyıla ait kalem işi duvar süslemeleridir.

Priştine’de dolaşırken yoğun bir Amerikan hayranlığı olduğunu hissedeceksiniz. Buna en büyük kanıt da kentin en önemli ve işlek caddesine eski ABD başkanı Bill Clinton’ın adını vermiş olmamarıdır. Kentin pek çok yerinde de Amerikan bayraklarını görebilirsiniz.

Bill Clinton caddesinin bir paralel caddesi ise Agim Ramadani caddesi’dir. Agim Ramadani, Kosova savaşı’nda büyük yararlar göstermiş olan Arnavut bir yazar ve ressam’dır. Aynı zamanda sırrı halen çözülememiş olan Piramitler ile ilgili de çalışmaları bulunmaktadır. Agim Ramadani caddesinin, hükümet ve parlamento binalarının bulunduğu kısmı trafiğe kapalı.

Buradan sonra Kosova Müzesi’ne doğru gidiyoruz. Bina, Avusturya-Macaristan mimari stilinde inşa edilmiştir. Osmanlı döneminde Vilayet binası olarak kullanılmakta olan yapı, 1945-1975 yılları arasında ise Ulusal Yugoslav Ordusunun merkez binası olarak görev yapmıştır. 1963'ten bu yana müze olarak hizmet vermektedir. Müze oldukça zengin. Ancak 1999 savaşında Sırplar buradan çok sayıda eseri kendi ülkelerine götürmüşler. Kosovalılar da bu eserlerin geri iadesi için kamuoyu oluşturmak adına müzenin bazı kısımlarına bu dileklerini dile getiren posterler asmışlar.

Müzede M.Ö 4.000 – 3.000 senelerine tarihlenen çanak çömlekler de yer alıyor. Ancak bence en etkileyici kısmı Sırplar’ın siviller üzerinde uyguladığı baskı ve vahşetin çarpıcı fotoğraflarla anlatıldığı ikinci katı.

1835 senesinde yapılmış olan Yaşar Paşa Cami ise hemen müzenin karşısında yer alıyor.

Bunların yanı sıra kentte çok sayıda hamam, türbe ve cami yer alıyor. Ancak bir çoğu yakın dönemde yaşanan savaşın da etkisiyle halen çok bakımsız.

“Yugoslavya’nın en fakir evi” diye adlandırılan Kosova’nın başkenti Priştine’ye veda ederek, tarihi kenti olan Prizren’e doğru yola çıkıyoruz.


Sehir Merkezine En Yakin Priştina Otelleri

En Uygun Fiyatlı Priştina Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Priştina Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Priştina Otelleri

Priştina Turları

Balkan Ekspresi Türk Hava Yolları 7 gece (549.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 2 Ağustos 2015,Pazar - 9 Ağustos 2015,Pazar
Balkan Ekspresi Türk Hava Yolları 7 gece (579.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 19 Eylül 2015,Cumartesi - 26 Eylül 2015,Cumartesi
Balkan Ekspresi Türk Hava Yolları 7 gece (549.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 2 Ağustos 2015,Pazar - 9 Ağustos 2015,Pazar
Balkan Ekspresi Türk Hava Yolları 7 gece (579.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 19 Eylül 2015,Cumartesi - 26 Eylül 2015,Cumartesi
Balkanda 7 Ülke Türk Hava Yolları 9 gece (699.00 €) Detaylar için tıklayın
  1. 7 Ağustos 2015,Cuma - 16 Ağustos 2015,Pazar

Priştina için en uygun uçak biletlerini Skyscanner aracılığıyla görmek için hemen tıklayın.

Yorum yazmak için

İlgili İçerikler

05 Ara 2014
Gezi Notu

GURBETTEKİ BİR DİĞER EVİMİZ: KOSOVA

Gurbetteki bir diğer evimiz küçük ve bağımsız kardeşimiz Kosova’dır. Takriben nüfus, 2 milyon civarındadır bu genç ülkede. Sırplar; kendilerinden ayrılan Kosova’yı halen tanımamaktadır ve Kosova’dan Sırbistan’a geçmek isterseniz sınırda sorun yaşarsınız. Birçok insanın Türkçeye vakıf olduğu bu memleket (ki daha çok Prizren’de insanlar Türkçe konuşurlar günlük yaşamlarında)... daha fazla

GURBETTEKİ BİR DİĞER EVİMİZ: KOSOVA
21 Kas 2014
Gezi Notu

GÜZEL İNSANLAR ŞEHRİ: PRİŞTİNE

Avrupa'nın en genç devleti, Osmanlı'nın dile kolay tam 523 sene hüküm sürdüğü, Hüdavendigar'ın fethine ve katline tanıklık eden topraklara gidiyor olmanın heyecanıyla başlayan yolculuğumuz yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Havalimanında herhangi bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyoruz. Ancak bordo pasaport sahibi ben ve iki arkadaşımı sonradan Türk bir görevliyi çağırarak yaptıkları... daha fazla

GÜZEL İNSANLAR ŞEHRİ: PRİŞTİNE
06 Eki 2014
Gezi Notu

PRİŞTİNE’DE GEZİLECEK VE GÖRÜLECEK YERLER

Gökyüzü çok berrak; aşağıda 1. ve 2. köprüyü, Ömerli Barajı’nı, adaları, Büyük ve Küçük Çekmece göllerini ve Marmara Adası’nı seçebiliyorum. İçimden anın anlam ve önemine binaen bir şarkı mırıldanmaya başlıyorum : ) “From a distance theeere is haaarmony and it echoes through the laaand...”   Kendi söylediğim şarkı bende ninni etkisi mi yaratıyor nedir, az sonra uykuya... daha fazla

PRİŞTİNE’DE GEZİLECEK VE GÖRÜLECEK YERLER
21 May 2014
Gezi Notu

KOSOVA GEZİ NOTLARI

Uzun zamandır bir zamanlar ecdadımızın at koşturduğu, ülkeler fethettiği ve şimdi de birçok dindaşımızın ve soydaşımızın yaşadığı Balkan ülkelerini ziyaret etmek istiyordum… Kısmet bu günlereymiş, 20 günlük bir tur planı yaptım. Bu 20 gün içerisinde Kosova, Arnavutluk ve Makedonya’yı dolaşmak istedim.    Neden Bosna Hersek yok diyeceksiniz, hemen açıklayayım… Bu üç ülke... daha fazla

KOSOVA GEZİ NOTLARI
Gezimanya
Editör
14 Eki 2013
Galeri
Priştina - Kosova

Kosova'nın başkenti ve en büyük şehri olan Priştine’nin nüfusu yaklaşık 600.000 kişidir. Kosova'nın 17 Şubat 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte başkent olan Priştine, Arnavut dilinde “Bozuk mevsim” anlamına gelmektedir. Hava sıcaklığı gün içinde hızla değiştiği için bu adı almıştır. Priştine'deki etnik gruplar Arnavutlar, Türkler, Boşnaklar, Sırplar ve Rumlar'dır. Ancak çoğunluğu Arnavutlar oluşturmaktadır.

Priştina - Kosova

Uzun yıllar Osmanlı idaresinde kalan şehir 1. Dünya Savaşı'ndan sonra Yugoslavya'nın bir parçası haline gelmiştir. Priştine, Yugoslavya ve NATO arasında 1999 yılında meydana gelen savaştan sonra BM'nin kontrolüne geçmiştir.

Priştina - Kosova

Priştine’nin belki de bizler için en önemli özelliklerinden biri 1. Murat Hüdavendigar’ın 1. Kosova Savaşı'nda bu topraklarda şehit olması ve türbesinin burada bulunuyor olmasıdır.

Priştina - Kosova

1. Murat Hüdavendigar 1389 senesinde, Priştine Ovası'nda 200.000 kişilik Haçlı ordusunu bozguna uğratmıştır. Ancak, zafer kazanıldıktan sonra Miloş Obiliç adında bir sırp askeri tarafından vurularak öldürülmüştür. Sultan 1. Murat, savaş meydanlarında ordunun başında şehit edilen ilk ve tek Osmanlı padişahı’dır. Sultan 1. Murat’ın da şehit edildiği yerde adına bir türbe yapılmıştır.

Priştina - Kosova

Kentte Osmanlı döneminden kalma çok sayıda yapı yer almaktadır. Özellikle Osmanlı döneminden kalma camiler ve hamamlar mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Aynı şekilde kiliseler, saat kuleleri ve köprüleriyle Priştine Kosova'nın en turistik yeridir.

Priştina - Kosova

Kosova'nın başkenti ve en büyük şehri olan Priştine’nin nüfusu yaklaşık 600.000 kişidir. Kosova'nın 17 Şubat 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte başkent olan Priştine, Arnavut dilinde “Bozuk mevsim” anlamına gelmektedir. Hava sıcaklığı gün içinde hızla değiştiği için bu adı almıştır. Priştine'deki etnik gruplar Arnavutlar, Türkler, Boşnaklar, Sırplar ve Rumlar'dır. Ancak çoğunluğu Arnavutlar oluşturmaktadır.

Gezimanya
Editör
20 Kas 2012
Fotoğraf
Priştina
+22 Fotoğraf
Priştina
Priştina
Priştina
Priştina
23 Mar 2012
Gezi Notu

KOSOVA VE BAŞKENT PRİŞTİNE

Kosova'nın başkenti ve en büyük şehri olan Priştine’nin nüfusu yaklaşık 600.000 kişidir. Kosova'nın 17 Şubat 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte başkent olan Priştine, Arnavut dilinde “Bozuk mevsim” anlamına gelmektedir. Hava sıcaklığı gün içinde hızla değiştiği için bu adı almıştır. Ülkenin tek sivil uçuşlarının yapıldığı havaalanı Priştine’dedir. Buraya biz... daha fazla

5 saat önce
Galeri
Kanola Tarlalarının Uçsuz Bucaksız Güzelliği

Baharın erken dönemlerinde muhteşem bir manzaraya şahit olabilirsiniz. Üstelik kanola gibi yol kenarında da görebileceğiniz bitki cinsi vasıtasıyla...

Kaynak: http://www.wherecoolthingshappen.com/beautiful-canola-flower-fields-in-china/

Kanola Tarlalarının Uçsuz Bucaksız Güzelliği

Yunnan, Çin’de baharın gelmesiyle beraber doğurganlıkta sınır tanımayan doğa altın bir deniz misali etrafı kaplıyor.

Kanola Tarlalarının Uçsuz Bucaksız Güzelliği

Göz alabildiğince uzanan kanola tarlaları son derece çarpıcı ve nadiren şahit olabileceğiniz güzellikte.

Kanola Tarlalarının Uçsuz Bucaksız Güzelliği

Bu görsel şöleni kaçırmak istemeyenler şubat başından mart sonuna kadar rotalarını şekillendirebilirler.
 

Kanola Tarlalarının Uçsuz Bucaksız Güzelliği

Kanola Tarlalarının Uçsuz Bucaksız Güzelliği

Baharın erken dönemlerinde muhteşem bir manzaraya şahit olabilirsiniz. Üstelik kanola gibi yol kenarında da görebileceğiniz bitki cinsi vasıtasıyla...

Kaynak: http://www.wherecoolthingshappen.com/beautiful-canola-flower-fields-in-china/

6 saat önce
Galeri
Vietnam Kıyılarından Renkleriyle Merhaba Diyen Kasaba: Hoi An

Vietnam kıyılarında sessizce yaşayan bir kasaba var, Hoi An.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/15-photos-that-will-make-you-want-to-visit-hoi-an-in/

Vietnam Kıyılarından Renkleriyle Merhaba Diyen Kasaba: Hoi An

Pek çokları tarafından bilinmeyen bu sakin yer fotoğraflarla kelimelerle anlatılamayacak kadar iyi anlatılmış.

Vietnam Kıyılarından Renkleriyle Merhaba Diyen Kasaba: Hoi An

Sarı duvarlar, geleneksel insanlar, yeşil çeltik tarlaları, sessiz kumsallar ve bisiklet sürmeye bir kat daha anlam kazandıracak güzellikte daracık onlarca yol.

Vietnam Kıyılarından Renkleriyle Merhaba Diyen Kasaba: Hoi An

Özellikle Mayıs-Eylül aylarında çarpıcı manzaralara sahip olan Hoi An’ın bir güzel yanı da Tra Que kasabasına yakın olması.

Vietnam Kıyılarından Renkleriyle Merhaba Diyen Kasaba: Hoi An

Burası da ziyaret edilmesi keyifli noktalardan biri oldukça yakın mesafede konumlanıyor.

Vietnam Kıyılarından Renkleriyle Merhaba Diyen Kasaba: Hoi An

Vietnam kıyılarında sessizce yaşayan bir kasaba var, Hoi An.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/15-photos-that-will-make-you-want-to-visit-hoi-an-in/

Özlem Mete
Editör
9 saat önce
Duyuru

Ölüdeniz Kumburnu Tabiat Parkı yeni imajıyla ilgi topladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Muğla Çevre Vakfı (MUÇEV) kontrolündeki Ölüdeniz Kumburnu Tabiat Parkı’nın yeni görüntüsüyle ziyaretçilerden beğeni topladığı belirtildi. Parkın Mavi Bayraklı plajı, deniz terası ve yeni yapılan barlarıyla imajını yeniledi.   Ayrıca parkın, sağlık ve güvenlikte alınan tedbirlerle de tatilcilere çağdaş bir hizmet verdiği ifade ediliyor.   8500... daha fazla

9 saat önce
Ben de Gittim
NEVİN SALMAN
Gold Yazar
9 saat önce
Gezi Notu

MOSKOVA’DAN AKLIMDA KALANLAR

Sanıyorum Moskova gezmekle birkaç günde bitmez. 6 günlük gezimize sığdırabildiğimiz bazı önemli yerleri anlatmak istiyorum.  Bolşoy Tiyatrosu  Dünyanın en meşhur tiyatrolarından biri olan bu müthiş tarihi bina Mimar Bove tasarımı. 1825 yılında Petrovka Tiyatrosu meydanında inşa edilmiş. Tiyatronun sütunlu oldukça gösterişli girişi (portico) üzerindeki alında yer alan "... daha fazla

MOSKOVA’DAN AKLIMDA KALANLAR
NEVİN SALMAN
Gold Yazar
10 saat önce
Gezi Notu

MOSKOVA'DAKİ MÜZELER

Moskova’da 60’tan fazla müze var. Bunların arasında en bilinen ve ziyaret edilen ünlü Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi ve Tretyakov Sanat Galerisi ki biz her ikisini de gezeceğiz. Moskova’ya gelen turistlerin belki de çoğunun bilmediği ilginç bir müzeye daha gideceğiz, bizi gezdiren 30 senelik rehberimiz de ilk kez gideceğini söylüyor.  Tretyakov Galerisi - Dünyanın en önemli... daha fazla

MOSKOVA'DAKİ MÜZELER
Özlem Mete
Editör
10 saat önce
Duyuru

Fransa Bisiklet Turu sona erdi

102. Fransa Bisiklet Turu’nun, Paris'te 109,5 kilometrelik parkurda yapılan 21 etabıyla sona erdiği açıklandı. 21 etap sonunda Sky takımından Büyük Britanyalı Chris Froome’un, 2013'ten sonra 2. kez şampiyon olduğu bildirildi. 3360 kilometrelik turu, 83:19:15 saatte bitiren Büyük Britanyalı bisikletçinin 1 dakika 12 saniye arkasındaki Movistar'dan Kolombiyalı Nairo Quintana 2'... daha fazla

Özlem Mete
Editör
11 saat önce
Galeri
BATUM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Acara Özerk Bölgesi’nin başkenti, Gürcistan’ın parlayan yıldızı Batum; Karadeniz’e kıyısı olan bir liman kentidir.

BATUM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Türk vatandaşları, sadece nüfus cüzdanları ile Gürcistan’a geçiş yapabilmekteler.

BATUM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Türkiye’den çıkarken adınızı ve soyadınızı yazıp imzaladığınız kâğıda damga vurdurup bölgeden ayrılana kadar kaybetmemeniz yeterli.

BATUM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Batum seyahatinizi esşiz kılmak istiyorsanız Hilton Batumi'de (http://bit.ly/1LNCFvj) konaklayarak; restoranında leziz yemeklerini tadabilir ve yorgunluğunuza birebir masajlarla rahatlayabilirsiniz.

BATUM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Batum merkez ile Sarp Sınır Kapısı arası 19 kilometre, Sarp Sınır Kapısı’ndan Hopa 20 km, Rize 111 km, Artvin ise 90 km. Yani Rize’den de Artvin’den de 1,5 saatte ulaşmak mümkün.

BATUM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Acara Özerk Bölgesi’nin başkenti, Gürcistan’ın parlayan yıldızı Batum; Karadeniz’e kıyısı olan bir liman kentidir.

11 saat önce
Galeri
Hayatınıza Renk Katma Potansiyeline Sahip 10 Kitapçı

Kitaplar ve kitapçılar gerçekten hayatınızı değiştirebilecek güce sahipler. Bu listedekiler en göze çarpanlar ve dünyaca ünlüler olsa da sizin sevdiğiniz küçük, güzel dükkanlara da selam ederiz.

Fotoğraflar: http://www.buzzfeed.com/erinlarosa/bookstores-that-will-literally-change...

1.City Lights Bookstore, San Francisco
1.City Lights Bookstore, San Francisco

Şair Lawrence Ferlinghetti tarafından kurulmuş olan bu güzel mekanın bir katı şiir için tahsis edilmiş. Burada sakin romantik zamanlar geçirmek güzel olmaz mıydı?

1.City Lights Bookstore, San Francisco
1.City Lights Bookstore, San Francisco
2.Word on the Water, Londra
2.Word on the Water, Londra

Word on the Water gerçekten kendine has bir yer. Teknolojiden uzak, su üzerine kurulmuş bu kitapçı günlük hayatınızın bir parçası haline gelebilir. Daha detaylı bilgi için bu linki takip edebilirsiniz: ​https://gezimanya.com/FotoGaleri/londranin-yuzen-kitapcisiyla-tanisin-wo...

2.Word on the Water, Londra
2.Word on the Water, Londra

Hayatınıza Renk Katma Potansiyeline Sahip 10 Kitapçı

Kitaplar ve kitapçılar gerçekten hayatınızı değiştirebilecek güce sahipler. Bu listedekiler en göze çarpanlar ve dünyaca ünlüler olsa da sizin sevdiğiniz küçük, güzel dükkanlara da selam ederiz.

Fotoğraflar: http://www.buzzfeed.com/erinlarosa/bookstores-that-will-literally-change...

12 saat önce
Galeri
Lavanta Hasadının Hipnoz Edici Güzelliği
 Lavanta Hasadının Hipnoz Edici Güzelliği

Çiçek açmış lavanta tarlasının eşsiz güzelliğine az rastlanır. Böyle hoş kokulu ve güzel manzaralıysa hem de...

Lavanta Hasadının Hipnoz Edici Güzelliği

Hasat edildiklerinde çiçeklerin toplu gürültüsü ve çiftçilerin orak vuruşları çok güzel bir zıtlık oluşturur. 

Lavanta Hasadının Hipnoz Edici Güzelliği

Lavantanın belli bir hasat mevsimi yoktur çünkü farklı sezonlara göre kullanım alanı değişir.

Lavanta Hasadının Hipnoz Edici Güzelliği

Bazıları lavantayı taze çiçek olarak satmayı, bazıları kuru demetler ya da kokulu keseler halinde satmayı tercih eder.

Lavanta Hasadının Hipnoz Edici Güzelliği

En çok ekilen lavanta çeşiteri; İngiliz lavantası, Lavandin ve Fransız/İspanyol lavantasıdır.

Taze ve kuru lavanta demetleri çiftçilere bol para kazandırsa da lavanta sabunu, kokulu keseler veya vücut yağları çok daha kazançlıdır.

Lavanta Hasadının Hipnoz Edici Güzelliği

Çiçek açmış lavanta tarlasının eşsiz güzelliğine az rastlanır. Böyle hoş kokulu ve güzel manzaralıysa hem de...