Priştine Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1078_yurt_disi_egitim_7182068892.jpg

PriştineKosova’nın başkentidir. Kosova, 2008 yılında Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etmiştir. Priştine Kosova’nın en gelişmiş ve en kalabalık şehridir. Tüm Kosova’da olduğu gibi Priştine’de de hem Sırpça hem Arnavutça konuşulur. Çok az kişi İngilizce bilir. Priştine, Belgrad, Üsküp, Tiran gibi diğer Balkan başkentlerine hem karayolu hem demiryoluyla bağlıdır ve bu şehirlerin arasındaki mesafe oldukça kısadır. Priştine’nin kardeş şehirleri Ankara ve Tiran’dır. 2009 yılından beri Kosova IMF’nin yardım fonundan yararlanmaktadır. Kosova’nın en çok ticaret yaptığı ülkeler Balkan ülkeleri, ABD ve Türkiye’dir.

Priştine’nin beşeri tarihi MÖ 2. yüzyıla dayanır ancak şehir için ilk dönüm noktasının MS 518 yılındaki deprem olduğunu ve bu yüzden Doğu Roma İmparatoru 1. Justinianus’un şehri baştan aşağı inşa etmesi olduğunu söyleyebiliriz. İmparator bu şehrin adını “Justiniana Secunda” koyar. MS 6. yüzyılda Slavlar Balkanların büyük kısmını ele geçirir, Priştine’yi de işgal ederler. Tam 800 sene Kosova, Sırp Krallığı içinde kalır. Batı Avrupa ile Asya’nın ortasında bulunan bir konuma sahip olması nedeniyle Priştine ticaret için önem arz eder. Üstelik çinko, gümüş gibi madenler Priştine’deki dağlardan (özellikle Kopaonik Dağları’ndan) çıkmaktadır. Birkaç yüzyıl içinde burası önemli ticaret merkezlerinden biri haline gelir.

1389’da Osmanlıların Kosova Savaşı ile Kosova’yı ele geçirmelerine kadar Sırpların hâkimiyeti sürer. Ancak Kosova ve Sırbistan 1389’dan 1912’ye kadar Osmanlının kontrolünde kalır. Yüzyıllar içinde, Arnavutlar ve Kosovalılar sayesinde Priştine’deki Müslüman nüfusu Hristiyan Sırp nüfusuna ağır basmaya başlar. 1912 yılının ağustos ayında Osmanlılara karşı ilk ayaklananlar Arnavutlar olsa da sadece 1 ay sonra yani eylül ayında Priştine’yi Sırplar ele geçirir ve 1918’de kurulacak Yugoslavya Krallığı’nın ilk tohumları atılır. Bu krallık, günümüzdeki 7 balkan ülkesinin (Bosna-Hersek, Hırvatistan, Kosova, Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Slovenya) sınırlarını kapsayacaktır.

Devamını Oku

Priştine ile İlgili

Editörün Kaleminden

Priştine Nerededir?

Priştine, bir Balkan ülkesi olan Kosova’nın başkentidir. Priştine, Kosova’nın kuzeydoğusunda yer alır. Kosova, dünyada 115 ülkenin tanıdığı bağımsız bir cumhuriyettir. Kosova’nın komşuları Sırbistan, Arnavutluk, Karadağ ve Makedonya’dır.

Priştine’ye Nasıl Gidilir?

flight-2974784_960_720.jpg

Kosova’nın başkenti Priştine’ye Türkiye’den en kısa ulaşım yolu havayoludur. İstanbul’dan Priştine’ye direkt uçuş bulunmakta ve uçuş 1 saat 40 dakika sürmektedir. Türkiye’nin başka şehrinden Priştine’ye gitmek isteyen yolcular İstanbul aktarması yapmak durumundadır. Herhangi bir balkan ülkesi başkentine İstanbul’dan uçakla gidebilir oradan Priştine otobüsüne binebilirsiniz.

Balkan turu yapmayı planlayanların unutmaması gereken en önemli konu Sırbistan’ın Kosova’yı bağımsız bir ülke olarak tanımamasıdır. Eğer seyahat planınızda Sırbistan’ın başkenti Belgrad da varsa Kosova’dan Sırbistan’a giremeyeceğinizi ama Sırbistan’dan Kosova’ya girebileceğinizi unutmayınız. Ya önce Belgrad’ı gezebilir ve oradan Priştine’ye geçebilirsiniz ya da önce Priştine’yi gezip Makedonya’ya geçebilir ve Makedonya’dan Sırbistan’a girebilirsiniz. Sırbistan üzerinden Priştine’ye gittiğiniz takdirde Sırbistan’a geri girebileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

Priştine’ye Ne Zaman Gidilir?

pristina.jpg

Kosova’nın başkenti Priştine'ye gitmek için en ideal aylar mayıs, haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarıdır. Zira karasal balkan iklimi etkisi altında olan Priştine'de yılın büyük kısmı soğuk hava dalgaları hâkimdir. Ocak ve şubat aylarında sıcaklık en fazla 3 dereceyi görür. Kar yağar ve kuru soğuk yaşanır. Ne gündüzleri ne de aksamları Priştine'nin tadını çıkarabilirsiniz. Mart ve nisan aylarında 10 derece dolaylarında seyreder ve üşütür. Mayıs ve haziran ayları 18-20 derece aralığında geçer. Akşamları soğuk olsa da gündüzleri dışarda kalın giyinmeye gerek kalmadan dolaşabilirsiniz. Temmuz ve ağustosta hava sıcaklığı 25 dereceye dayanır ve muhtemelen Priştine'nin en sıcak günleri yaşanacaktır. Deniz kenarında bir şehre gitmeyi düşünmediğiniz takdirde Priştine'ye gelebilir ve farklı bir yaz tatili yasayabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki deniz olmayan bir şehirde yazları bunaltıcı olabiliyor. Üstelik birçok turist Priştine’deki sıcak havadan faydalanmak için yaz aylarında şehri gezmeye gelecektir ve kalabalık da başka bir bunaltıcı etken olabilir. Eylül ayı, öyle sanıyoruz ki, Priştine’yi keşfetmek için en iyi aylardan biridir. Çünkü okullar açılmış, turistler evine dönmüş olur; üstelik hava da temmuz kadar sıcak olmaz. Sonbaharın en güzel ayında Priştine sokaklarını dolaşmak iyi bir fikir olabilir. Priştine’ye en gidilmemesi gereken aylar ekim, kasım ve aralık aylarıdır. Çünkü hava çok soğuyacaktır ve geziniz tatmin edici olmayabilir.

Priştine’de Nerede Kalınır?

72633211.jpg

Priştine’de gecelik fiyatı gayet uygun konaklama tesisleri mevcuttur ve bunların çoğunun adında Orta Asya Türklerine ait (Han, Hun gibi) isimler yer alır. Geceliği ortalama 40 € ‘ya oda-kahvaltı hizmeti alabilirsiniz. Bazı otellerde müşteriler ortak banyo ve tuvaleti kullanabiliyor. Eğer bu durum sizin için uygun değilse odanızı ayırtmadan önce banyoyu tek başınıza veya sadece beraber seyahat ettiğiniz kişilerle kullanacağınızdan emin olunuz. Priştine’de sadece 3, 4 ve 5 yıldızlı oteller vardır. 4 ve 5 yıldızlı otellerin 2 kişilik odaları için gecelik fiyatları 70-170 € arasında değişmektedir. 4 ve 5 yıldızlı otellerde kalmayı planlıyorsanız bu konaklama tesislerinin Priştine’de sayısının az olduğunu ve seyahatinizden en az 2 ay önce odanızı ayırtmanız gerektiğini unutmayınız. Söz konusu otellerde tam pansiyon kalabilmenizin yanı sıra fitness, spa, jakuzi, açık ve kapalı havuz, sauna, Türk hamamı, masaj gibi hizmetlerinden de faydalanabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Priştine’deki otellerin çalışanları her daim güler yüzlüdür ve özellikle otellerin danışmalarında şehir içi ulaşım ve restoranlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Geceliği ortalama 30-40 € ‘ya daire kiralamanız da Priştine’de uygun bir seçenek olacaktır. Bu durumda kahvaltınızı kendiniz temin edebilirsiniz. Ayrıca ev kiraladığınız takdirde seyahatinizin sonunda evi temiz bir şekilde sahibine teslim etmeniz gerektiğini unutmayınız. Özellikle Agim Ramadani, Fehmi Agani ve Azize Teresa, Maliq Pasha ve Ali Kelmendi Caddeleri üzerinde uygun otel veya pansiyonlar bulmanız mümkündür. Kalacağınız otelin veya kiraladığınız evin Priştine merkezinde bulunduğundan emin olunuz. Priştine’nin merkez dışındaki bazı mahallelerinde Sırpların yerleşim bölgeleri bulunmaktadır ve bu noktalar her zaman güvenli olmayabilmektedir.

Priştine’deki otellerin ve pansiyonların arasından sizin için en uygun olanında karar kıldıktan sonra otel rezervasyon sitelerinin ücretsiz iptal ve/veya kredi kartsız işlem avantajlarından faydalanarak odanızı ayırabilirsiniz. Otellerin kendi sitelerinden rezervasyon yapmanız da mümkündür ve bu durumda oteller müşterilerinin bazı avantaj ve kampanyalardan yararlanmasını sağlayabilir. Can dostunuz evcil hayvanınızla Priştine’ye gitmek istediğiniz takdirde kalacağınız otelin veya kiralayacağınız evin evcil hayvan kabul ettiğinden emin olmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Priştine çok genç nüfuslu bir şehir olduğu için sokakları özellikle hafta sonları gece geç saate kadar hareketli ve gürültülüdür. Bu durumdan hoşlanmaz iseniz otel odanızın caddeye bakmadığından emin olunuz. Öte yandan Kosovalılar ne yazık ki kontrolsüz araba kullanmalarıyla bilinirler. Bu yüzden gün ve gece boyunca sokaklarda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Birçok turistik noktaya yakın olan merkezi bir konaklama tesisi seçmeniz de gece otelinize güven içinde dönmenizi kolaylaştıracaktır. Kosova’da çok sık elektrik kesintileri yaşandığı için gece çıkarken üstünüze parlak renkte bir mont almanız arabaların sizi görmesini sağlayacaktır. Aksi takdirde gece otelinize yaya olarak dönmek sizin için tehlike arz edebilir.

Priştine’de Gezilecek Yerler


 

Kültürler mozaiği bir Avrupa şehri olan Priştine’de göreceğiniz, fotoğraflayacağınız çok yer var. Bunların hepsini yazımızda detaylandırdık. Böylece seyahatiniz öncesinde Priştine’nin turistik noktaları hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

Priştine Gezilecek Yerler

Priştine’de gezilecek yerler yazımızda Skanderbeg Meydanı, Kosova Ulusal Müzesi, Fatih Camii, Saat Kulesi, Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi, Zahir Pajaziti Meydanı, Ulusal Kütüphane, Gracanica Manastırı, Kosova şehitliği ve Azize Teresa Bulvarı hakkında detayları okuyabileceksiniz.

Devamını Oku

Priştine Şehir İçi Ulaşım

Priştine küçük bir şehir olmasına rağmen tam 14 şehir içi otobüs hattı vardır ve otobüslerle şehri dolaşmak oldukça pratiktir. İç savaş yıllarından bu yana her alanda olduğu gibi kara yolları ve kamu hizmetleri teknolojisinde de geri kalan Kosova, başkentini zamanla daha da modernleştiriyor. 2017 yılından itibaren Priştine’de çevre dostu ve modern otobüsler kullanılmaya başlanmıştır. Priştine'de bisiklet kullanmak da çok keyiflidir tüm şehri bisikletle dolaşabilirsiniz. Saat başı 2 € ücretli bisikletlerden kiralayabilirsiniz. Priştine'de yaya kalmak ise size ayrı bir haz verecektir. Priştine Adem Jashari Havaalanı'ndan şehir merkezine direkt otobüs yoktur, aktarma yapmanız gerekecektir. Ancak bilet ücreti 0,50 € olduğu için birçok turist otobüsü tercih eder. Havaalanından merkeze taksi 25 € tutmaktadır. Havaalanı ile merkez arası mesafe 18 kilometredir. Priştine'de metro hizmeti yoktur.

Makedonya’nın başkenti Üsküp’ten Priştine'ye 5 € ödeyerek otobüsle ulaşabilirsiniz. Sırbistan’ın başkenti Belgrad'dan kalkan Priştine otobüsleri için kişi başı bilet ücreti ise 15 €'dur. Arnavutluk'un başkenti Tiran'dan Priştine'ye giden otobüslerin bilet ücreti 20 €'dur. Mini balkan turu yapmak isterseniz bu otobüsler sizin için oldukça pratik olacaktır. Bu otobüsler söz konusu şehirlerin ana otogarlarından haftanın her günü 20 dakikada bir kalkmaktadır. Priştine'den diğer Balkan şehirlerine tren yolculuğu yapmak da mümkündür ama en az 4 saat süreceği için pratik olmayacaktır. Priştine'den Kosova'nın diğer şehirlerine gitmek isterseniz trene binmeyi tercih edebilirsiniz.

Priştine Mutfağı

turkish-food-1379215_960_720.jpg

Kosova'da genel olarak Orta Avrupa mutfağı yemekleri yenir ancak Kosova mutfağı kültürel ve tarihsel olarak en başta Arnavut ve Sırp mutfağının etkisi altındadır. Yine kültürel ve tarihsel olarak Kosova yemekleri Türkiye’deki yemeklere de çok benzer. Örneğin yaprak sarma (Japrak sarma) Kosova'da bilinen ve yenen bir yemektir. Kosova'da mutfağın temelini ekmek, sebze ve kırmızı et oluşturur. Taze sebzeler bahar ve yaz aylarında tüketilirken turşusu kurulmuş sebzeler sonbahar ve kış aylarında yenir. Kosovalılar en çok domates, salatalık ve karnabahar turşusu severler ve aynı Arnavutlar gibi bol acı tüketirler. Kosovalıların kahvaltıları ekmeği, zeytini, balı ve omletiyle size ülkenizi aratmayacaktır. Arnavut böreği (Bürek) ve kabak tatlısı, Arnavut tatlısı trileçe Kosova'da çok sevilir ve bol tüketilir. Patates salatası, çoban salata da sizi Priştine'de hiç yabancı hissettirmeyecek. Tavë kosi denen ve yanında yoğurtla servis edilen kuzu yemeği, bir çeşit hamburger olan plesavitsa, macarohi diye bilinen makarna Kosova'da tadabileceğiniz lezzetlerdendir. Priştine'de kızartılarak servis edilen sudak balığı isimli tatlı su balığından yiyebilirsiniz. Priştineliler balığı; yanında sarımsak ve domates, üzerinde defneyaprağı ve maydanoz ile yerler. Sütlaç, helva ve baklava Kosova'nın başlıca tatlılarıdır.

Priştine'de deneyebileceğiniz içecekler olarak ise "Alman suyu" diye bilinen ve almanlar ile Orta Avrupalıların içtiği rasol, darı irmiğinden elde edilen ve Kafkasya’dan Balkanlara geniş bir coğrafyada tanınan boza; ajron ismiyle bilinen ayran ve üzümlü alkollü içecek rakija yı sayabiliriz. Son olarak restoranlarda hesabın %10’u kadar bahşişin beklendiğini hatırlatmak isteriz.

Priştine’de Alışveriş

people-2557483_960_720.jpg

Priştine'de alışveriş deyince akla ilk olarak ülkenin kültürünü ve geçmişini temsil eden ürünlerden almak gelmelidir. Örneğin başta Kosova olmak üzere tüm bölgede bereketi ve bolluğu temsil eden Hyjnesha tanrıçasının bibloları Priştine'nin her köşesinde satılmaktadır. Bu yüzden siz de evinize götürmek veya çevrenize hediye etmek için Hyjnesha biblosu alabilirsiniz. Bu bibloların her boyunu bulmanız mümkündür. 4 bin yıl öncesinden kalan tanrıça figürünün orijinalini Ulusal Müze'de ziyaret edebilirsiniz. Yöresel şapka plisi’den satın almanızı da tavsiye ederiz. Plisi şapkanız Priştine seyahatinizden size kalan en güzel anılardan biri olacaktır. Bunların dışında yine Kosova'ya özgü olan üzüm rakısı, armut rakısı ve ayva rakısından almanızı öneririz. Anadolu, Ege ve Balkanların vazgeçilmez içeceği olan rakının farklı versiyonlarını tatmak sizin için hoş bir deneyim olacaktır. Kosova'da genel olarak tahtadan oyma el emeği göz nuru aksesuarlar kullanmak hem gelenektir hem de modadır, siz de kendinize el işi aksesuarlar hediye edebilirsiniz. Priştine'de özellikle yürüyerek gezdiğinizde sokak ve caddeleri keşfederken butik dükkânlara, geleneksel pazarlara ve seyyar satıcılara uğrayarak alışveriş yapmak keyifli olacaktır. 1990lı yıllardaki savaşın izlerini daha yeni yeni silebilen ve 2008'deki bağımsızlık ilanından sonra dünyadaki trendlere ayak uydurmaya çalışan Priştine'de yavaş yavaş alışveriş merkezleri de ortaya çıkmaya başlamıştır. Alışveriş merkezinde dolaşmak isterseniz ALBI Shopping Mall'a ve Pristina's City Park Hypermarket'a gidebilirsiniz. Priştine'de dükkânlar, marketler ve alışveriş merkezleri genelde 08.00-19.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Priştine’de Gece Hayatı

6888926690_36d5b03046_b.jpg

Priştine'de gece hayatı son 5-10 senedir hareketlenmeye başladı. İç savaşın izlerini gündelik hayatından silerek modern dünyaya ayak uydurmaya başlayan bu küçük Avrupa başkentinde gündüzleri kadar geceleri de eğlenceli vakit geçirebileceksiniz. Nüfusunun çok genç olması Priştine'nin gece hayatını renklendiren önemli etkenlerdendir. Hoş restoranlarda akşam yemeği yiyebilecek, bir barda hafif müzik eşliğinde içkinizi yudumlayabilecek veya dilerseniz bir gece kulübünde dans edebileceksiniz. Yazımızda size Priştine akşamlarında kültürel etkinliklerin gerçekleştiği adresleri de vereceğiz. Nitekim bu etkinlikler, genelde Arnavut-Kosova kültürünü ve sanatını yansıttığı için görülmeye değerdir.

Priştine'deki en önemli mekânlar Fehmi Agani Caddesi, Garibaldi Caddesi, Azize Teresa Caddesi ve Peyton (Pejton) Bölgesi'nde bulunur. Kokteyllerini tadabileceğiniz Legere, barın dışında restoran kısmı da bulunan Rings, avangard teması ve dekorasyonuyla Strip Depot, müşterilerine tek vaadi sınırsız eğlence olan gece kulübü Duplex, Kosova'nın en iyi DJ’lerinin sahne aldığı ve minimalist dizaynıyla dikkat çeken Spray Club, canlı müzik dinleyebileceğiniz ve Kosova'nın en eski mekânı olan Jazz Club 212, blues, funk ve rock performanslarının sergilendiği Why Not Priştine'de aksam yemeğinden sonra gidebileceğiniz adreslerdir. Priştine'de bir akşam dans etmek yerine kültürel bir etkinliğe katılmak isterseniz Azize Teresa Bulvarı üzerindeki Kombetar Tiyatrosu'na gidebilir ve bir tiyatro oyunu veya bale gösterisi izleyebilirsiniz. Kombetar Tiyatrosu şehrin en önemli tiyatro sahnesidir. ODA Tiyatrosu (Tearti ODA) ise Priştine'de bulunan bağımsız bir tiyatro sahnesidir. Hem tiyatro temsilleri hem bazı konserler burada sahnelenir. Her sene kasım ayında yapılan jazz festivali de burada gerçekleşir.

Devamını Oku

Priştine’deki Festivaller

beerfest-kosova-5-745x420.jpg

Priştine küçük bir ülkenin küçük bir başkenti olmasına rağmen kendinden beklenmeyecek kadar festivale ve çeşitli organizasyona ev sahipliği yapıyor. Priştine’de gerçekleşen başlıca etkinlikleri size detaylarıyla aktarıyoruz.

Priştine Koşu Maratonu: Balkan ülkelerinden tüm atletleri bir araya getiren Priştine Koşu Maratonu her sene merakla beklenen bir etkinlik. Atlat olmayanların da katılabildiği koşu 2017 yılının 14 Mayıs günü gerçekleşti. Her spor dalında olduğu gibi koşu maratonu vasıtası ile de Balkanlar’da barış mesajı verildi.

Priştine Jazz Festivali: Priştene’nin sanata meraklı nüfusunun her sene heyecan ile beklediği organizasyon Priştine Jazz Festivalidir. 1 Kasım 2017’de Pristina ODA Theatre’da gerçekleşen festival için Uri Caine, Tom Kennedy, Reggie Washington, Giulio Martino, Willard Dyson, Bob Albanese gibi caz müziğin en önemli isimleri Priştine’ye gelir. Bunların dışında yerli isimler de bu festival sayesinde kendini ve sanatını gösterme imkânı bulur. Bilet bilgilerine resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Priştine Uluslararası Film Festivali: 2009’dan beri her sene gerçekleşen Priştine Uluslararası Film Festivali şehre canlılık ve hareket katıyor. 1 hafta süren bu festival sayesinde tecrübeli veya tecrübesiz, profesyonel ya da amatör sinema sanatçıları bir araya geliyor ve filmlerini gösterme imkânı buluyorlar. Festivalde gösterilen filmlerin oyuncularına da yeni kapılar açılabiliyor. Festival 2017 yılında 13-20 temmuz haftasında gerçekleşti.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Priştine Resmi Tatiller

7 Ocak: Ortodoksların Noel günü

17 Şubat: Bağımsızlık günü

9 Nisan: Anayasa günü

16 Nisan: Paskalya

1 Mayıs: İşçi bayramı

9 Mayıs: Avrupa Birliği Günü

25 Haziran: Şeker bayramı

1 Eylül: Kurban bayramı

25 Aralık: Katoliklerin Noel günü

*Yukarıda belirtilen dini bayram günleri 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Priştine İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 911

Ambulans: 112

Priştine Dış Temsilcilikleri

Priştine, TC Priştine Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir.

TC Dışişleri Bakanlığı Priştine Büyükelçiliği

Telefon: +381 38 226 044

Eposta: [email protected]

Adres: İsmail Qemali No.59 Arberia, 10000 Priştine KOSOVA

İnternet sitesi: http://Priştine.be.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Büyükelçiliği’nin sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Büyükelçiliğin kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Priştine Para Birimi

Priştine’nin başkenti olduğu Kosova’nın tek resmi para birimi eurodur. Zira Kosova euro bölgesi içindedir. 1 euro yaklaşık olarak 4,50 Türk lirasıdır.

Priştine’nin Resmi Dili

Kosova’da 2 resmi dil konuşulur. Bunlar Arnavutça ve Sırpçadır. Dolayısıyla Priştine’de de bu 2 dil konuşulmaktadır.

Priştine Saat Farkı

Türkiye artık kış saatini uygulamadığı için kışları Kosova ile arasında 2 saat farkı vardır. Kosova, Türkiye’den 2 saat geridedir. Yazın bu fark 1’e düşer.

Priştine Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1.3oC
  • Şub 1.1oC
  • Mar 5oC
  • Nis 9.9oC
  • May 14.7oC
  • Haz 17.8oC
  • Tem 19.7oC
  • Agu 19.5oC
  • Eyl 15.9oC
  • Eki 10.6oC
  • Kas 5.1oC
  • Ara 0.4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 204.721 / Dil: Arnavutça, Sırpça / Para Birimi: Euro / İklim: Balkan İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün