Priştine’de Gece Hayatı

6888926690_36d5b03046_b.jpg

Priştine'de gece hayatı son 5-10 senedir hareketlenmeye başladı. İç savaşın izlerini gündelik hayatından silerek modern dünyaya ayak uydurmaya başlayan bu küçük Avrupa başkentinde gündüzleri kadar geceleri de eğlenceli vakit geçirebileceksiniz. Nüfusunun çok genç olması Priştine'nin gece hayatını renklendiren önemli etkenlerdendir. Hoş restoranlarda akşam yemeği yiyebilecek, bir barda hafif müzik eşliğinde içkinizi yudumlayabilecek veya dilerseniz bir gece kulübünde dans edebileceksiniz. Yazımızda size Priştine akşamlarında kültürel etkinliklerin gerçekleştiği adresleri de vereceğiz. Nitekim bu etkinlikler, genelde Arnavut-Kosova kültürünü ve sanatını yansıttığı için görülmeye değerdir.

Priştine'deki en önemli mekânlar Fehmi Agani Caddesi, Garibaldi Caddesi, Azize Teresa Caddesi ve Peyton (Pejton) Bölgesi'nde bulunur. Kokteyllerini tadabileceğiniz Legere, barın dışında restoran kısmı da bulunan Rings, avangard teması ve dekorasyonuyla Strip Depot, müşterilerine tek vaadi sınırsız eğlence olan gece kulübü Duplex, Kosova'nın en iyi DJ’lerinin sahne aldığı ve minimalist dizaynıyla dikkat çeken Spray Club, canlı müzik dinleyebileceğiniz ve Kosova'nın en eski mekânı olan Jazz Club 212, blues, funk ve rock performanslarının sergilendiği Why Not Priştine'de aksam yemeğinden sonra gidebileceğiniz adreslerdir. Priştine'de bir akşam dans etmek yerine kültürel bir etkinliğe katılmak isterseniz Azize Teresa Bulvarı üzerindeki Kombetar Tiyatrosu'na gidebilir ve bir tiyatro oyunu veya bale gösterisi izleyebilirsiniz. Kombetar Tiyatrosu şehrin en önemli tiyatro sahnesidir. ODA Tiyatrosu (Tearti ODA) ise Priştine'de bulunan bağımsız bir tiyatro sahnesidir. Hem tiyatro temsilleri hem bazı konserler burada sahnelenir. Her sene kasım ayında yapılan jazz festivali de burada gerçekleşir.

Priştine'de lüks-uygun-ucuz olarak 3 kategoride tanıtabileceğimiz restoranlar bulunur. Lüks restoranlarda kişi başı 35 € civarında hesap ödersiniz. Uygun restoranlarda 15-35 € arası, ucuz restoranlarda ise kişi başı en fazla 15 € ödersiniz. Bu fiyatlara ara sıcaklar, ana yemek ve tatlı dâhildir. Priştine'deki restoranların çoğu Arnavut-Kosova yemeklerini beğeninize sunarlar. Tüm restoranlarda rakı ve şarap servisi yapılır. Priştine'nin lüks restoranlarının başında Germia Parkı içinde konumlanan Vila Germia gelir. Vila Germia'da tüm Balkan yemeklerini bulabilirsiniz. Tiffany's 'de Arnavut mutfağı ağır basmaktadır ve yoğun ilgi sebebiyle boş masa bulmak gittikçe zorlaşmaktadır. Puro'da Avrupa yemekleri servis edilir ve Küba purosu bulmak mümkündür. Bütçeye uygun restoranlar olarak Samurai ve Pishat'i sayabiliriz. Samurai'de Japon mutfağını deneyebilirsiniz. Pishat'ta ise size memleketinizi aratmayacak, biz Türklerin çok yakından bildiği yemekleri yiyebileceksiniz. Son olarak ucuz restoran önerimiz Te Shabani'dir. Te Shabani'nin kebaplarına doyamayacaksınız. Bu restoranda kebap yiyebileceğiniz gibi paket de yaptırabilirsiniz.

Priştine’de İstanbul’daki kadar gelişmiş bir gece hayatı ve eğlence sektörü bulamasanız da keyifli vakit geçireceğinizi tahmin ediyoruz. Yukarıda belirttiğimiz restoran ve gece kulüpleri dışında şehir merkezi dışında kalan mekânlara gitmemenizi öneriyoruz. Priştine merkezi küçük bir yer olduğu için gece eğlencesinden sonra güven içinde otelinize dönebilirsiniz.