Kral Sejong'un Hikayesi, Seul

Seul'e gidip de Gyeonbokgung Sarayı ana kapısı önünde yer alan Kral Sejong Heykeli'ni görmeden dönmek olmaz... Kim bu Kral Sejong diyorsanız bana göre bizim için Atatürk neyse Koreliler için Sejong öyle. Okuma yazmanın önemini bileni Koreceyi (Hangıl) ortaya çıkaran ve ülkesi için daha birçok şey yapmış olan bir kral.  

Ben her gidişimde bir kerede olsa kralı ziyaret ediyor saygılarımı sunuyorum. :) Bu heykelin biraz daha ilerisinde de Amiral Yi Soon Shin’in heykelide var hatta... O da Kore tarihinde önemli yeri olan biri... Kore'yi Japon işgaline karşı koruyan ve Kaplumbağa gemilerin mucidi. Ben kısaca bahsettim ilginiz varsa tarihi konular isteğe göre araştırılabilir...

Buraya gitmek isterseniz metro hattı üzerindeki üç istasyondan ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstasyonlar:

  1. Jonggak (Hat 1-Çıkış 1),
  2. Gyeongbokgung Palace (Hat 3, Çıkış 6),
  3. Gwanghwamun (Hat 5- Çıkış 2)

Gwanghwamun Meydanı'nın altında bir de Kral Sejong’un hikayesinin anlatıldığı bir yeraltı müzesi olduğunu dışardan bakınca tahmin edemezsiniz. Ama zaten bilinen Seul şehrinin altıda ayrı bir şehir var. İşte burdada KralIn heykelinin tam arka tarafında girişi olan bir yeraltı müzesi var. Bana göre herkesin ziyaret etmesi gerek... Bu müzenin iç kısmından birkaç görseli yazıda görebilirsiniz.

Müze ile ilgili çektiğim kısa videoyu izlemek istersenizde; https://www.youtube.com/watch?v=lyWcZm_t1jo