Küçük Rusya Kemer

Güzide ülkemizin müstesna sahil bölgelerinden bir tanesi de Antalya’nın Kemer ilçesidir.

Küçük bir ada şirinliğine sahip Kemer ilçemiz, her yere yürüyerek varılması ile merkezinin hareketli olmasını sağlar.

5 yıldızlı tesislerin bulunduğu kadar küçük otel ve pansiyonlar da mevcut. Herkes kendi bütçesi doğrultusunda buralarda tatillerini geçirebilir.

Antalya’dan geldiğiniz zaman minibüsler ile 8 lira ücret karşılığında 1 saat kadar bir süre zarfında buraya ulaşabilirsiniz. Ama kendi araçlarınızla çok daha kısa sürede bu mesafeyi alabilirsiniz.

Sahiller ile birleştirilmiş tesisler bolca mevcuttur. Birkaç basamak ile oteller sahillere bağlanmaktadır. Çoğu, güzel deniz manzarası sunmaktadırlar. Bununla birlikte her otel kendi sahiline sahiptir. Ücreti mukabilinde şemsiye ve şezlong hizmeti veriliyor. Takriben 10 lira ödenmektedir şezlonga. Otel misafirleri ise bilekliklerini göstermek suretiyle sizin yan tarafınızda ücretsiz olarak sahilin keyfini sürmektedirler.

Tabelalar ile halk plajı olarak gösterilen bu sahillerimiz; daha ziyade sahil ve / veya otel işletmelerine ait gibidir. Sadece suya yakın kısımda halka yer ayrılmıştır. Kalan diğer sahil kısmı yani büyük kısmı şemsiye ve şezlonglar ile düzenlenmiştir.

Daha geniş olan Dakapo sahilini tercih ettik. Bunu da bir fast food dükkânında çalışan yerel bir arkadaşa danıştığımızda öğrendik. Kendisi bizi bu sahile yönlendirdi. Moonlight - ayışığı tarafında bulunan bu sahilde hizmet veren arkadaşlar gayet nazik, samimi ve işlerine bağlılar. Sizin rahatınız için gerekeni yaparlar.Bu sahil, kumsaldır ve güzeldir. Girdiğiniz deniz de kumdur. Ama az çok bildiğiniz gibi sıcak bir denizdir buradaki. Kızgın kumlardan serin sulara geçilemiyor haliyle… Ama ben gayet keyif aldım. Zira soğuk / serin su hiç tercihim değildir.

Sahilde hala 10 yıl öncesi şarkıların çalıyor olması biraz garibime gitti. Yerli veyahut yabancı; hiç hoş olmuyor kanımca. Zira gelen yabancı turistlerin zihinlerinde müzik kültürümüzün çok geriden geldiği izlenimi oluşabilir.

Yemek-içmek adına bir şeyler söyleyecek olursak; klasikleşmiş tatil bölgesi fiyatlandırmaları mevcut. Hal böyle olunca, normal bir markette aldığınız 1-2 liralık dondurma sahil kenarında olduğu zaman 5-6 liraları bulabiliyor. Yemek yemek istediğinizde de belli oranda fiyat artışı görülmektedir. Gel gelelim birkaç günlük tatil için katlanılabilir diye düşünüyorum ya da iyi bir fizibilite ile bütçenizi daha dengeli ve işlevsel kullanabilirsiniz.

Meşhur gece eğlencesi ise 3 büyük gece kulübü ile anılmaktadır; Aura, Inferno ve Kristal. Gayet organize görünen bu mekânlar, cüretkâr şekilde sizi içeriye çeker. Müzik, eğlence ve dansçılarla unutmak istemeyeceğiniz bir geceyi size sunarlar. Hemen hemen her gece farklı konsepte sahiptirler, ünlü şarkıcı ve djler ile sizleri eğlendirirler.

Sovyet bölgesinden bol misafirlerimiz olduğu için, o coğrafyanın meşhur şarkıcıları kulüplerde sahne alırlar. Giriş ücreti olarak mevcut faaliyete göre değişiklik arz eder. 30-50 lira arasında değişir. Rezervasyon yaptırarak tüketeceklerinize göre görseli iyi olan noktalarda yer alabilirsiniz. Dünyanın küçük olduğunu kanıtlarcasına mekân içerisinde asker arkadaşınızı görmeniz de mümkün (tatile birlikte gittiğim arkadaşım bu hoş sürprizi tecrübe etti).

Ayaklarınıza veya ellerinize balıkla bir tedavi uygulamak isterseniz; böyle bir hizmeti de Kemer esnafı size sunmaktadır.

Uysal ve iyimser bir halkının, esnafının olduğunu düşünüyorum. Yardımsever ve sakin halleri bizleri kendi şehrimizde gibi rahat hissettirdi. Tabii gayrimüslim esnaflarımızın varlığını da görmekteyiz burada. Bolca buralara yerleşen, yaşam kuran misafirlerimiz var, hatta onları bizden birisi olmuş sayabiliriz ( :

Otogarı ise birkaç dakika uzaklıktadır. Merkezde bulunan meydanın yan tarafındaki duraktan geçmektedir. Kişi başı 1-2 lira ile otogara bu dolmuşlar ile geçilebilir.

Not: Kafanıza şapkadan başka bir şey takmayınız ( :