Mardin Dara Antik Kenti Gezisi

Dara, Farsça'dan gelen bir kelime. Hükümdar anlamında kullanılıyor. Antik Kenti, Roma İmparatoru Anastasios'un kurduğu söyleniyor.

Dara, Mezopotamya'nın Efes'i olarak bilinen İpek Yolu üzerindeki önemli bir yerleşimdir. Mardin merkeze 30 km uzaklıkta Oğuz Köyü'nde yer alıyor. Doğu Roma İmparatorluğu döneminde kalesi, surları, sarnıçları, tiyatrosu ile hayranlık verici bir garnizon şehriymiş.

Mardin bölgesini Sasaniler'e karşı korumak için bir ordugah şehri haline getirilmiş. Şehir, sürekli Sassani akınlarına maruz kalmış.

Antik kent, kireçtaşı anakaya üzerine kurulmuş; Romalılar ve Perslerin mücadelesine tanık olmuş. Yöre halkı bu tarihin üzerinde yaşıyor şu an. Evlerin altından su sarnıçları çıkıyor. Köy halkı antik taşları kullanarak kendilerine evler inşa etmişler. Şehrin % 70'inin daha gün yüzüne çıkarılmadığı söyleniyor.

Toplu olarak başka alanda da gömülmüş olan insanların kemiklerinin taşındığı kutsal bir Nekropol burası. (Necro ölü, polis şehir anlamına geliyor) Büyük bir mezarlık alanı. 3 tip mezar alanı bulunuyor. Kayaya oyulmuş lahitli mezarlar, tonoz ve sanduka mezarlar. Din adamlarının ruhani liderleri sanduka mezarlarda yatıyor.

İpek Tuzcuoğlu'nun oynadığı Büyü filminin bir bölümünün burada çekilmiş olduğunu öğrendiğimde daha çok heyecanlanıyorum. Çok etkilendiğim bir filmdi ve hep merak etmiştim çekildiği yeri.

Mardin'de bir günde 3-4 farklı yeri çok rahatlıkla gezebilirsiniz. Birbirine çok yakın yerler. Tabi bizim gibi çocuklu geziyorsanız biraz yavaş oluyor geziniz :) Turumuzun sonunda gezmekten bitkin düşen Eylül Liva :)

Dara Antik Kenti'ne ulaşmak için Mardin Nusaybin yolundan ayrıldıktan sonra Oğuzlar Köyü mevkiinden 9 km içeri doğru giriyorsunuz. Biraz ilerledikten sonra sol tarafta Efes harabelerini gölgede bırakacak güzellikte olan Dara Antik Kenti'ni göreceksiniz.