Medeniyetlerin ve Dinlerin Beşiği: Midyat

Cizre'den yola çıktığımız Midyat turumuz çok heyecanlı başlıyor. Cizre'den İdil yönüne doğru giderken yolumuz koyun sürüleri tarafından kesiliyor :) Bu bölgede çok fazla küçükbaş hayvancılık yapılıyor. Yol boyunca bu manzarayla karşılaşmanız mümkün.

Uçsuz bucaksız tarlaların ortasından ilerleyerek dağlık arazilerden Cudi'nin ihtişamını seyredip geçerek, boşaltılmış köylerin yanından ilerleyerek, bir saat kadar süren bir yolculuktan sonra Midyat'a ulaştık. Yol boyunca gördüğümüz manzaralar harikaydı. Terminalde indikten sonra turumuza gördüğümüz ilk hediyelik eşya mağazasından yöresel şallardan alarak ve yöresel bağlama şekliyle başıma bağlayarak başlıyoruz :)

İlk durağımız Sıla Konağı oldu. Terminalden 15 dk yürüyerek ulaştık.

Konukevi, yani ''Sıla'' dizisinin çekildiği konak, Midyat'ta mutlaka görmeniz gereken yer. Eskiden bir Hristiyan'a aitmiş. Öldükten sonra devlete bağışlanmış. Şimdi turistlerin ilgi odağı. Midyat'ta tüm konaklar süslü, harika bir mimariye sahip. Fakat bu konağın her detayı gerçekten şahane. Terasından muhteşem Midyat manzarası var.

Midyat tarih boyunca farklı dinlerin, farklı kültürlerin, inançların merkezi olmuş, gizemli bir şehir. Tarihi İpek Yolu üzerinde en önemli duraklardan biri.

Midyat Süryaniler tarafından kurulmuş olan, çevresinde 3000-4000 civarında Süryani'nin yaşadığı bir ilçe. Bu sebeple başımızı nereye çevirsek karşımıza bir kilise çıkıyor.

Süryaniler, Türkler, Yezidiler, Kürtler, Araplar… Birçok milletin ve farklı dinlerin etkisi Midyat’ta yoğun şekilde hissediliyor.

Sonraki durağımız Mor Abraham Manastırı. İlçe merkezinin biraz dışında kalıyor. Yarım saat yürüyoruz. Midyat'ın dar sokaklarından geçip şahane taş evlerini izleyerek ve bol fotoğraf çekerek sora sora manastıra ulaşıyoruz. Mor Abraham Manastırı V. yüzyılda Mor Gabrielli iki keşiş tarafından (Abraham ve Hobel) kurulmuş. Midyat Hristiyanlarının merkez mezarlığı burada. Bu manastırda Meryem Ana kubbesi var.

Manastırın önünden ilçe merkezine taksiler gidiyor. Yürüme de gidebilirsiniz fakat yokuş çıkmanız gerekiyor. Çok fazla ziyaretçi var, bu sebeple taksi bulamıyoruz. Yürüyerek gitmeyi de hiç gözümüz kesmiyor çocukla :) Kendi aracıyla manastıra gelmiş olan Midyatlı birinden yardım istiyoruz ve bizi ilçe merkezine kadar bırakıyor.

Tura gümüşçüler çarşısını gezerek devam ediyoruz. Yöresel ''Telkari'' bilezikler satın alıyorum. Normal gümüş fiyatları çok uygun. Fakat telkari fiyatları yüksek.

Midyat’ın içinde mutlaka yapmanız gerekenler, Süryani kiliselerini gezmek ve telkari satan gümüşçülere uğramak.

Geleneksel bir el sanatı olan Telkari, milattan önce 3000’lerden beri yapıldığı söylenen bir çeşit gümüş işçiliği. İncecik gümüş tellerin birleştirilmesiyle ortaya göz alıcı takılar, süs eşyaları çıkıyor. Ortaya çıkan eserler tamamen elle yapılıyor. Hemen hemen her dükkanda tarihi yüzyıllar öncesine dayanan Süryani Şarabı görüyorsunuz. Süryani şarabı ev ortamında ve yöre üzümlerinin ayaklarla ezilmesiyle meydana getiriliyor. Litre ile almanız mümkün. Fiyatı da oldukça uygun.

Gümüşçüler Çarşısı'nın hemen bitişiğinde bir zamanlar ahır ve mezbaha olarak kullanılan sonra bir girişimci tarafından tadilat edilerek turistlerin uğrak yeri haline gelen Tarihi Gelüşke Hanı'na uğruyoruz. Bir zamanlar Midyat'taki vatandaşların ticaret ve konaklama merkezi konumundaki han, 1950-1970 yılları arasında köylü pazarı halini almış. 1980 yılından sonra şehrin yerleşimi değişince eski halinden uzaklaşmış ve ahır ve mezbaha olarak kullanılmaya başlanmış.Şimdi ise restore ile eski canlılığını yeniden kazanmış durumda.

Turumuzu bitirdik, minibüs saatimizi beklemek için Artukbey Kuruyemişe giriyoruz ve dibek kahvelerimizi yudumluyoruz. Çıkarken burada meşhur olan Arap kahvesinden ve çikolatalardan almayı ihmal etmiyoruz :)

Not: Midyat'a Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'ndan rahatça ulaşabilirsiniz. Havalimanında inince taksiye binin ve İdil'e geçin. 20 dakikalık bir mesafe. İdil'den de her saat Midyat'a minibüs var.30-40 dk.sürüyor. Havalimanından taksi fiyatı ortalama 25-30 TL. İdil'den Midyat'a minibüs 9 TL.

Tur şirketine ihtiyaç olmadan rahatça dolaşabileceğiniz bir yer Midyat. Zaten dolaşabileceğiniz çok fazla bir yer yok. Küçük bir ilçe. Belirli noktalar var sadece...