Napoli, Pizza ve Limoncello

İtalya’nın Campania eyaletinin Merkez Şehri olan Napoli, aynı zamanda 1285 – 1816 yılları arasında da özerk bir devlet olan Napoli Krallığı’nın başkenti durumundaymış.

Tipik bir Akdeniz şehri olan Napoli, nüfus bakımından İtalya’nın Roma ve Milano’dan sonra 3. büyük kenti. Ekonomik olarak ise Roma, Milano ve Torino’dan sonra İtalya’nın 4. büyük kentidir.

Napoli Körfezi’nde iki volkanik bölge (doğusunda Vezüv Yanardağı ve batısında Campi Flegri) arasında yer alan Napoli aynı zamanda Akdeniz'in ve Avrupa'nın en büyük limanlarından biridir.

Kentin manzarası çok güzel. Merkez meydanda pembe gri renkli kraliyet binası bulunuyor. Cephesindeki nişler içinde Napoli kahramanlarının heykelleri dizilmiş. Kraliyet binasının karşısındaki kilise Vatikan’daki St.Pietro Bazilikasının küçük bir benzeri. İki tarafındaki sütunları ile Napoli halkını kucaklıyor.

Bu meydanın bir köşesinde Gabrinus isimli şık bir kafe var. Burada oturup büyük meydanı seyrederek kahvelerimizi yudumluyoruz. Baba tatlısı yiyoruz. İçine rom konulmuş. Bizdeki baba tatlısına benziyor. Aroması çok hoş.

Kraliyet sarayına yüzünüzü döndüğünüzde sol taraftaki cadde büyük mağazaların dizildiği bir cadde. Caddeye açılan dar sokaklar ve bu sokaktaki küçük balkonlardan sarkan çamaşırlar Napoli şehrinin simgesi olmuş.

Yine bu meydan civarındaki S. Carlo Tiyatrosu mimari açıdan çok görkemli. Bu tiyatroda oyuncu olabilmek çok prestijli imiş.

1200’li yıllarda yapılmış görkemli bir kale de sahil tarafında yerini almış. 1887 yapımlı Umbertoi Galerisi, Milano’daki Victoria Manuella Galerisi’nin bir kopyası. Bu galerinin içi çok güzel mermer ve sütunlarla süslenmiş. İçinde harika heykeller de yerlerini almış. Bu alışveriş merkezi içinde çok şık mağaza ve butikler bulunuyor. Yer döşemeleri renkli mermerlerden oluşmuş.

Napoli’de trafik tam bir keşmekeş. En ufak bir boşluğa öndeki ve arkadaki arabaya yaptıkları ufak dokunuşlar ile kendilerine park yeri açıyorlar. O nedenle tüm arabalar çarpılmış durumda. Kırmızı ışıkta durmak gibi bir alışkanlıkları yok bu nedenle yürürken çok dikkatli olunmalı. Ancak Napoli’de emniyet kemeri takılması mecburi. Hal böyle olunca da, seri şekilde siyah penye üzerine emniyet kemeri resimli tişörtler üretilmiş. Halk kemer takma yerine bu tişörtleri giymeyi tercih etmiş!

Napoli bölgesinde toprak çok verimli. Limonları neredeyse irice bir ayva büyüklüğünde. Hele de bu limonlardan yaptıkları ev yapımı Limoncello’lar mutlaka denenmeli.

Napoli’deki en ünlü yemek tabii ki pizza. Biz de güzel bir restorana gidip pizzalarımızı yiyoruz. Pizza Margarita ismini Kraliçe Margaret’ten almış. Fakir halk ekmeğin üzerine biraz peynir, domates ve zeytin koyarak yiyormuş. Kraliçe Margaret geldiğinde bu lezzeti çok beğenmiş ve Margarita Pizza böyle doğmuş. Ayrıca ilk dondurmayı da Neron denemiş, Roma dondurması da böyle doğmuş.

Napoli genel olarak biraz pis bir şehir. Çöplerin toplanmasını Çöp Mafyası sağlıyormuş. Ama bir dönem mafyayla devlet parasal konularda anlaşamadığı için, Mafya da çöpleri toplamaktan vazgeçmiş. Ama bu durumda devlette çöpleri toplayamamış. Çünkü mafya o kadar güçlü ki, devletin çöpleri toplamasına izin vermemiş. Dolayısı ile kentin halini bir düşünün. Biz gittiğimiz dönemde öyle etrafta öbek öbek çöp falan yoktu ama bir Roma, bir Milano ile karşılaştırılınca biraz pis kalıyor.

Napoli’de oturan insanlar genelde ülkenin kuzeyindekilere göre daha kısa boylu ve daha tombullar. Sürekli bir konuşma halindeler, ama o kadar yüksek sesle ve hızlı konuşuyorlar ki, konuşmaktan çok bağrışıyorlar gibi geliyor dinleyenlere.

Tipik bir Akdeniz kenti olan Napoli, eğlenceyi, doğayı ve yemek yemeği sevenler için benzersiz bir rota...

Napoli'de konaklayabileceğiniz oteller arasında Hotel Royal Continental, sizin için oldukça kaliteli bir tercih olabilir. Napoli sahilinde bulunan otel ünlü alışveriş merkezilerine ve Napoli'nin tarihi mekanlarına yürüme mesafesinde bulunuyor. Yat Limanı'nın hemen yanında bulunan bir diğer kaliteli otel olan Eurostars Hotel Excelsior, Otel plajın hemen yanında bulunduğundan, özellikle kumsal tatili için Napoli'ye gelenler için tercih listesinin başında olması gereken otellerden biri.  
Eğer Napoli'de konaklama için düşük bir bütçe ayırmışsanız B&B Napolì 2 otelini düşünebilirsiniz. Otel, San Carlo Tiyatrosu ve Via Chiaia'ya 200 metre mesafede yer alıyor. Ayrıca otelin bulunduğu civarda birçok restoran ve eğlence mekanı yer alıyor.
 
Bunların dışında daha fazla otel seçeneği için buradan booking.com'a girerek Napoli otellerini araştırabilir ve isterseniz rezervasyon yaptırabilirsiniz.  

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.