Nefes Kesen Güzellik Braga

Porto, ağustos ayının serin günlerinden birinde beni de misafir etti. Kahvaltıdan sonra her sokağı her binası kısacası her köşesi tarih kokan şehri Braga’ya gitmek üzere otelden ayrıldık.

Braga, Portekiz'in en büyük üçüncü, Minho Bölgesi'nin en büyük şehri. Şehir, ülkenin dinsel merkezi olarak kabul ediliyor. En önemli kilisesi Bom Jesus. Her merdiveni çıktıkça değişen heykeller ve etkileyici manzarayı görebilmek için çok heyecanlıydım. Rehberimiz yukarıdan aşağıya inmenin daha kolay olacağını belirtti. Kiliseyi görmek için tepeye çıktık. Antik Çağ'dan beri dini inanç alanlarına dönüştürülen Bom Jesus do Monte( İsa Tepesi )burası. Braga kentinin dışındaki bir Portekiz Tapınağı. Anıtsal, 116 metre (381 fit) tırmanan Barok merdivenle kutsal alanın önemli bir örneği.

Şehre tepeden bakan tarihi kilise

Braga'da ilk gidilecek yerolan Bom Jesus benim en sevdiğim yerlerden biri, katedral olması değil,  güzel konumu nedeniyle. Bir tepenin üstünde bulunan hangi şehri göz ardı edebilirsiniz?Merdivenleri ve parkı çok güzel. Özellikle merdivenlerine aşağıdan bakmak gerek. Balık pulu gibi, üst üste kat kat dizilmiş görüntü muhteşem. Kilisenin önünden aşağı inen dolambaçlı merdivenleri var.

Kilise, İsa'nın Tutkusu'nu gösteren Terra Cotta heykelleriyle süslenmiş. Bir zikzak şeklindeki ve beş duyuya adanmış merdivenlerinden zikzak çizerek iniyorsunuz. Her indiğiniz merdivenin boşluğunda (görme, koku, işitme, dokunma, tat) farklı bir çeşme ile temsil ediliyor. Bu merdivenin sonunda, 1725 yıllarında mimar Manuel Pinto Vilalobos tarafından Barok bir kilise kurulmuş.

İlk şapel, (Hristiyanların tapınak veya kutsal alanı) merdiven ve kilise üzerindeki eserler 18. yüzyılda ilerlemiş. Kilisenin arkasındaki bir alanda, üç sekizgen şapel 1760'lı yıllarda, heykeller bulunmakta.  Şapellerin çevresinde, 1760'lardan kalma heykelleri bulunan dört Barok çeşme var. Üçüncü merdiven aynı zamanda bir zikzak deseni  izler ve her biri onun çeşmesiyle Üç İlah, Fazilet: İnanç, Umut ve Hayır'a adanmış.

19. yüzyılda, kilise ve merdiven çevresindeki alan kamulaştırılmış ve park haline getirilmiş. İsterseniz parkta oturup kahvenizi içerken şehrin doyumsuz manzarasını izleyebilirsiniz.1882'de kutsal bölgeye ulaşımı kolaylaştırmak için Bom Jesus füniküler -Braga şehrini tepeye bağlayarak inşa edilmiş. İlk füniküler hala kullanılmakta.

Bom Jesus muhteşem

Portekiz'de en eski kilise görmek için muhteşem bir yer. Kiliseye aşağıdan, 116 metre merdiven çıkarak ulaşılıyor. Gerçekten çok güzel bir yer. Bir güzel birkaç saat geçirdik, harika manzaralı ve biraz huzur biraz sessizlik. Nereye bakarsanız bakın, Barok merdiveni ile güzel bir kilise nefes kesici!  Merdivenlerden inerken değil de çıkarken olan fotoğraflar daha güzel görünüyor.Kilisenin üst tarafındaki havuz da kesinlikle görülmeye değer. Manzaralar şaşırtıcı. Zikzak çizerek merdivenler, rakamlar ve heykel şekillendirdiğini keşfetmek harika. Mimarisi ve tasarım kusursuz. Tepesi, yürüyüş, harika görülmeye değer. Heykeller olağanüstü ve çok anlamlı. Braga'nın önemli bir turistik cazibe merkezi. Portekiz seyahatimde gördüğüm en etkileyici yer kesinlikle burasıydı.