Portekiz'in Kutsal Mekanı Fatima

Portekiz’in kutsal mekanı olan Fatima, Coimbra’nın 67 kilometre güneyinde, Lizbon’un ise 142 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Coimbra – Fatima yolu üzerinde yaklaşık 10 km boyunca 500 kadar çevreci genç çöp topluyordu. Çevrecilik gelişmiş.

Katoliklerin en önemli hac yerlerinden biri olan Fatima Portekiz’in Qurem bölgesinde yer alıyor.

Bu bölgeye ait önemli bir efsane var.  Fatima köyünde çobanlık yapan 3 çocuk Jacinta Martos, Francesco ve Lucia Santos 13 Mayıs 1917 günü koyunlarını otlatırken Hz. Meryem’in görüntüsüyle karşılaşmışlar. Söylentiye göre Hz. Meryem sürekli orada bir kilise yaptırmalarını tekrarlıyormuş. Tabii ardından çocuklar gördüklerini köydeki din yetkililerine anlatmışlar. Din adamları defalarca çocuklarla konuşmuşlar olayın gerçekliğini sorgulamak için. 1917’de Portekiz’in gündemini oluşturan en önemli konu olmuş bu durum. Yine bir söylentiye göre Hz.Meryem’in görüntüsü çocuklara 3 tane de sır vermiş. Bu sırlar hemen Vatikan’a iletilmiş ve Papa bu sırları 3 ayrı zarfa koymuş. Daha sonrasında bu sırlar Papa’nın izni ile açılmaya başlanmış. İlk sır 2. Dünya Savaşı, ikinci sır SSCB’nin dağılması, üçüncü sır ise Papa 2.Jan Paul’e yapılacak olan suikastmış.

Bunu duyan Hristiyanlar Fatima’ya akın etmeye başladılar. Her ayın 13’ünde hristiyanlar burayı ziyaret etmeye başlamışlar. 13 Ekim 1917 günü burada toplanan hristiyan sayısı 80.000’leri bulmuş. O gün çok yamur yağdığı sırada birden bire güneş açmış ve güneş titremeye başlamış. Bu görüntü 40 kilometrelik alandan izlenebilmiş. Bu olayın ardından Portekiz Hükümeti karşı çıksa da bu köy hıristiyanların hedefi haline gelmiş. O zamandan bu yana 13 Mayıs ve 13 Ekim günlerinde Fatima köyü, mucize görmeyi bekleyenler ile dolup taşıyormuş. Hristiyanlar’ın önemli hac merkezlerinden biri haline gelmiş burası. Hatta bir inanışa göre buraya hacca gelen hasta biri iyileşerek dönüyormuş buradan.

Bazı inananlara göre Mayıs ve Ekim aylarında bu çocuklarında buraya farklı formlarda geldikleri söyleniyor. Mayıs Ekim arasındaki her ayın 13’ünde yani 13 Mayıs, 13 Haziran, 13 Temmuz, 13 Eylül ve 13 Ekim’de kutlamalar yapılıyormuş. Ancak 13 Ağustos’ta kutlama yapılmıyor. Çünkü bir inanışa göre 13 Ağustos’ta buraya farklı formda gelen çocuklar kaçırılmış. Açıkçası çok mantıklı gelmedi bana. Çocuklardan Jesus’un 1. 2. 3. 4. 5. 6. mezarı, Francesca’nın da yine 1. 2. 3. 4.5. 6 mezarı var.

Tüm çocukların mezarları üzerindeki heykel ya da resimler çobanlığı çağrıştırıyor.

Hz. Meryem’in görüntüsünün söylediği diğer şeyler ise “barış içinde yaşa” ve “bir şeyler elde etmek için acı çek”. Bu nedenle insanlar kilometrelerce yolu dizlerinin üstünde yürüyerek Fatima’ya geliyorlar.

Fatima mimari olarak Vatikan’ı anımsatıyor.

Binanın iç kısmı pembe, gri ve beyaz granit mermerlerle bezenmiş. Ortada Fatima (Lady Rozary) ve çobanlık yapan 3 çocuk, iki yan tarafta da Jesus ve Francesca’nın ve Fatima’nın bilmem kaçıncı reenkarnasyonlarının mezarları. Ben pek çözemedim.

Hz. Meryem’in görüntüsünün söylediğine göre 2. Dünya Savaşı insanların arzularını yenmek için çıkmış. Rusya’nın bu savaşta yenilmesini de Çarlık döneminde Rusya’nın dinden kopması, kiliselerin yakılıp yıkılması ile bağdaştırılmış.

Ana kilisenin tam karşısında, yaklaşık 1-2 km mesafede ise yeni yapılmış çok modern ve çok çok büyük bir kilise var. Burası kiliseden ziyade devasa bir konferans salonunu andırıyor. Tertemiz ve çok sade.

Kiliseden içeriye girdiğiniz anda karşınızdaki duvarda altın renginin hakim olduğu ve havarilerin yer aldığı çok büyük bir mozaik görüyorsunuz. Hemen önünde ise Hz. İsa’nın çarmıha gerilmiş biçimde bir heykeli yer alıyor. Burası mutlaka görülmeli.

Ayın 13.’ü olmamasına rağmen etraf çok kalabalıktı. Bir çok insan eski ve modern kilise arasında dizlerinin üzerinde yürüyorlardı. Oldukça etkileyici ve görülmesi gereken bir yer burası.

Fatima'da mükemmel yemek ve kahvaltı imkanı sunan ulaşımı kolay Casa dos Tios ve Luz Charming Houses konaklamak için tercih edilebilir.

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.