Raja Ampat Gezisi: Piaynemo ve Teluk Kabui

Raja Ampat’ta ilk günümüzü konakladığımız Raja Ampat Dive Resort çevresinde ve Arborek Adası’na yaptığımız keyifli seyahatle geçirmiştik. Merak edenler için yazının linkini de şuraya ekliyorum: Raja Ampat Gezisi ve Arborek Kültür Köyü

İlk gece yarısı çok yoğun bir yağmurla uyandık. Biraz endişe etmedik değil açıkçası. Çünkü onca yolu gelmişiz hava bozarsa işimiz zor. Ama sabah uyandığımızda akşam kopan fırtınadan hiç bir eser yok, hava günlük güneşlikti. Biz de bunu fırsat bilerek bugün Raja Ampat’ın en güzel manzaraya sahip yerlerinden birine Piaynemo’ya gidiyoruz. Hazır mısınız?

Halong Bay’de ya da El Nido’da tekne turu yaptıysanız bu manzaraya çok yabancılık çekmeyeceksiniz demektir :)

Önce yine Raja Ampat Dive Resort’ta iskeleden tekneye biniyor ve yaklaşık 1 saat süren yolculuk sonrası Piaynemo’ya ulaşıyoruz. Ancak Piaynemo’ya ulaştığınızda evet çok güzel bir yer olduğunu hissediyorsunuz ama tam tepeye çıkmadan bu güzelliği anlayamıyorsunuz. Haydi gelin ormanın içinden keyifli bir yürüyüşle tepeye kadar birlikte çıkalım. Ahşaptan yapılmış merdivenler epey dik. İlk 5-10 dakikada çok yorulmuyorsunuz, sonra zorlamaya başlıyor. Malum sıcak hava ve yoğun nem. Ama tepeye ulaşıp manzaraya baktığınızda her şey aniden sıfırlanıyor, yeniden doğmuş gibi oluyorsunuz. Ne dersiniz sizce de manzara nefis değil mi?  

Piaynemo, Endonezya Papuası’nda en çok fotoğraflanan yerlerden biri. İşte bu nedenle fotoğraf çektirmek için uzun süre beklemek gerekebiliyor. Herkes en iyi pozu yakalama derdinde. Bu nedenle herhangi bir sakatlık olmasın diye korkulukların çevresine de ağlar  eklenerek koruma sağlanmış.

Tepede manzaraya doyduktan sonra tekrar iskeleye iniyoruz. İskelenin çevresinde sıralanmış rengarenk kayık ve kanolar ortama daha da bir canlılık katıyor. İskelenin üzerindeyse ara ara minik tezgahların bulunduğu ayrı bir bölüm var. Aynı zamanda yerel halkın yaptığı hediyelik eşyalar da bu alanlarda satılıyor. Biz de öğlen yemeği için sabahtan otelin hazırladığı lunch boxlarımızı alıp bu bölmelerden birine geçiyoruz.

Siz sos sever misiniz bilmem ama biz burada acı sosa çok alıştık. Ete, pilava, patatese, salataya yani kısacası bulduğumuz herşeye bu acı sostan ekleyerek yiyoruz. Bu kadar acı üzerine tabii ki sırada ne var? Hindistan Cevizi :)

Artık Piaynemo’dan da ayrılık vakti geldi. Şimdi o tepeden gördüğümüz müthiş manzara sunan adacıklar arasında kaybolma zamanı.

Bu bölgeye yakın konumda yer alan Teluk Kabui bölgesi hem yüzmek hem dalış yapmak hem de manzara fotoğraflamak için ilgi çeken bir bölge.

Waigeo ve Gam arasında yer alan Teluk Kabui, günümüzden milyonlarca yıl önce oluşmuş kireç taşı kayalıklarıyla dolu. Bu kayalıkların çoğunun üzerinde yemyeşil ağaçlardan oluşan bitki örtüsü var. Ancak Kayalar çok dik olduğundan direk kumsala yanaşıp adaya çıkalım durumu yok. Bu nedenle bazı kayalıkların çevresine ahşap platformlar yapmışlar. Tekneler bu platformlara yanaşıyor ve siz bu platforma inip buradan denize girebiliyor ya da dalış yapabiliyorsunuz. Bu bölge aynı zamanda baraküda ve köpekbalığı yoğunluğunun olduğu bir alan. O nedenle özellikle tüplü dalış yapanlar tarafından tercih ediliyor.

Aynı bölgede bir de Batu Pensil adını verdikleri Kalem Adası yer alıyor. Rehberimiz bu adanın Phi Phi’deki James Bond Adası ile kıyaslandığını söylüyor. Evet benziyorlar ama ikisinin de yeri ayrı bizde :) Ne dersiniz sizce de güzel değil mi?

Nasıl Gidilir?

Raja Ampat’a gitmek için önce Türk Hava Yolları’yla Jakarta’ya uçabilirsiniz. Jakarta’dan aktarmalı ya da direk uçuşla Batı Papua’daki Sorong’a ulaşabilir oradan da teknelerle Raja Ampat Bölgesi’ndeki adalara geçebilirsiniz.
Bu arada 2019 Temmuz’da THY’nin Bali’ye direk uçuşu da başlıyor. Bu bölgeyi Bali seyahatiyle birleştirip uzun ve unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz.  

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni