Sayısız Gökdeleni ile Sao Paulo

Brezilya’nın 26 eyaletinden birisinin başkenti ve ülkenin önemli sanayi merkezlerinden biri olan Sao Paulo, aynı zamanda Güney Amerika’nın en büyük ve en zengin kenti olma özelliğini taşıyor. Sayısız gökdelenin yükseldiği bu kent, "Güney Amerika'nın Chicago'su" olarak da nitelendiriliyor.

Bölgenin başlıca zenginlik kaynağı haline gelen kahve üretimi sayesinde, 1700’lü yıllarda küçük bir kasaba iken büyümüş ve gelişmiştir.

Sao Paulo’yu ziyaret etmek için biraz uzun süreli bir yolculuk sizi bekliyor. Kente direkt uçuşların süresi 12-14 saat arasında ancak gittiğinize değiyor.

Sao Paulo’ya uçuş için seçenekler fazla. Etihad, Lufthansa ve Emirates Türkiye’den aktarmalı uçuşlar yapıyor. Ancak aktarmalı uçuşların yüksek fiyatları gözünüzü korkutmasın! Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşları, uygun fiyat imkânı sağlıyor. Yolculuk bütçenizden bu şekilde tasarruf ederek, Sao Paulo’dan Rio De Janeiro’ya Dünya Kupası coşkusunu takip edebilirsiniz.

Dünya Kupası nedeniyle dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan Brezilya’da bu dönemde kupa için hazırlanan yüzlerce turistik etkinlik var. Bu etkinlikleri yerinde yaşamanın keyfi de ayrı bir heyecan.

Brezilya, Dünya Kupası finallerine doğru başarılı bir şekilde gidiyor. Belki de kendi evinde Dünya Kupası’nın bu yıl sahibi o olacak kim bilir…
(Kaynak: reddit.com)

Halkın büyük bölümünün Katolik olduğu Sao Paulo’da, Portekizce konuşuluyor. Güney yarımkürede olmasından dolayı şu sıralar yılın en soğuk günlerini yaşıyor.

Dünya mutfaklarından örneklerden tadabileceğiniz Sao Paulo’da, Brezilya’nın ünlü ve çeşitli aromalı kahvelerinin tadına mutlaka bakılmalı. Ayrıca et yemeklerini sevenlerin Sao Paulo'da çok memnun kalacaklarına eminim. Ama farklı mutfakları da bulmak mümkün. Çünkü burası kozmopolit bir kent. 10 milyonu aşkın kişinin yaşadığı kentte Japon restoranından Portekiz restoranına kadar pek çok seçeneğiniz var.


(Kaynak: wikipedia.org)

(Kaynak: wikipedia.org)

Kentin gezilecek önemli yerlerinin arasında; Banespa Skyscraper, Ibirapuera Park, Museu de Arte de Sao Paulo, Museu de Arte Sacra, Igreja de Sao Francisco de Assis, Theatro Municipal, Edifício Copan ve Jardim Zoologico yer almaktadır.

1911 yılında açılmış olan Theatro Municipal, kentin değerli mimari hazineleri arasında yer alıyor. Bu tiyatronun salonunu rehber eşliğinde gezebilirsiniz, girişi ücretsiz. Ama önceden randevu almanız gerekiyor. 1,5 milyon metrekarelik Ibirapuera Parkı’nda ise yeşillikler arasında ferah havada nefes alınabilir, kentin tadı çıkarılabilir. Parkta yürüyüş alanları ve bir de gölet yer alıyor. Luz Meydanı da şehrin başka bir hareketli bölgesi. Luz Tren Garı ve Luz Parkı burada yer alıyor.

Sao Paulo’da 100’e yakın müze bulunmaktadır ve bu özelliğiyle şehri tam bir müze ve sanat cenneti olarak nitelendirebiliriz. Müzeleri gezmek dışında; birçok galeri, meydan, kilise ve katedral de görülmeye değerdir. Özellikle şehrin en geniş kilisesi olan Sao Paulo Katedrali, 17. yüzyılda Portekizliler tarafından inşa edilmiş oldukça değerli bir yapı.

Buradan hatıra olarak satın alınabilecek ürünler; kent genelinde dükkânlarda sunulan deri eşyalar, sabuntaşı oymaları, ahşap oymaları ve taştan yapılmış takılar olabilir.

Kentte çok sayıda metro hattı var. Önce biraz karıştırıp kayboluyorsunuz gibi oluyor ama sonrasında hatları anlayıp çözünce durum kolaylaşıyor. Taksi ücretleri de çok pahalı değil, şehir içinde pazarlık yapılarak taksiye binilebilir. Zaten genel olarak aşırı bir pahalılık yok diyebilirim. Fakat taksiciye gideceğiniz adresi yazılı olarak göstermeniz daha iyi olacaktır. Yine de en iyi ulaşım yolu metro ve yürüyüş bence.

Gecekondulaşmanın yoğun olduğu kentte, suç oranı da maalesef hayli yüksek. Güvenlik için dikkati elden bırakmamak ve yabancı olan herkese hemen güvenmemek lazım. Özellikle araba kiralayacaksanız mutlaka profesyonel şirketleri tercih etmeniz gerekiyor. Geceleri dışarıdayken ara sokaklara girmeden mümkün olduğunca kalabalık caddeleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Ayrıca gece hayatı da oldukça hareketli olan Sao Paulo’da birçok eğlence mekânında samba şovları izlenebilir.

Özlem Mete

Yazar Hakkında

Özlem Mete

Gezimanya’nın en çok soru soranı, her şeyi madde madde not alır sonra sorular silsilesi başlar.