Yolculuğa Başlangıç: Sao Paulo

2014’ün Ocak ayında dünyanın en iyi müzik grubu olan One Direction'ın; Arjantin, Uruguay, Sao Paulo ve Rio de Janeiro konserleri için Güney Amerika'ya gitmeye karar verdik.

Bu seyahat öncesi bizi en çok düşündüren ülke Brezilya oldu çünkü bu ülke neredeyse dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri. Buradaki mafya ve sokak çeteleri ile polis bile baş edemiyor. Öyle ki insanlar Brezilya'ya tatil için bile gitmeye çekinirken, biz bu ülkeye birkaç Türk olarak seyyar satış yapmaya karar vermiştik. İyi ki de gitmişiz çünkü bu seyahatimiz hem çok eğlenceli geçti hem de özellikle Rio ve Sao Paulo'da birçok seyyar satış yapan ve karaborsacı (el altı bilet satıcısı) arkadaş edindim.

2014 Ocak ayında One Direction konserleri için Güney Amerika'ya gitmeye karar verdikten sonra bilet araştırıp, 5 kişi için 10.000 TL karşılığında bilet satın aldım. Biletimiz İngiltere Havayolları'ndandı ve uçağımız İstanbul Atatürk Havaalanı'ndan kalkıp Londra'da üç saat rötar yaptıktan sonra Brezilya Sao Paulo'ya devam edecekti.

Ben biletlerin ödemesini havale ettikten sonra teyit için firmayı aradım. Burada bir beyefendi ile görüşüp, biletlerimizin ödemesinin hesaplarına geçtiğini, kendilerinin biletleri kesme işlemine başladıklarını öğrendim. Kendisine bir arkadaşımızın pasaportunu henüz çıkarmadığını, önümüzdeki hafta çıkarmasında bir sorun olup olmayacağını sordum ve sorun olmayacağı yanıtını aldım.

Bunun üzerine görevli beyefendi bana, uçağın Londra'da 3 saatlik rötarının olduğunu, bu nedenle tarafımızdan transit vize isteyeceklerini belirtti. Açıkçası benim bu konuda hiçbir bilgim yoktu. Kendisi İngiltere Havayollarını arayıp, Transit Vize istenip istenmeyeceği hakkında net bilgi sahibi olmamızın daha iyi olacağını, gerekirse bir saat içinde biletlerimizi iptal edebileceğini söyledi.  

Hemen ilgili hava yolları şirketini aradım. Hava alanındaki 3 saatlik bekleme süresi için bile Transit Vize istendiğini ve bu vizenin İngiltere Vizesi ile arasında hiçbir fark olmadığını, yani İngiltere için Transit Vize almanın çok zor olduğunu öğrendim.

Hemen firmayı arayıp, biletlerin iptalini istedim. Sağ olsunlar hemen iptal işlemini yapıp, ertesi sabah parayı hesabıma havale ettiler. Hal böyle olunca biz de biletimizi kişi başı 3.300 TL’ye Türk Havayolları’ndan aldık. Sonra öğrendim ki birçok gezginin bileti Transfer Vize nedeniyle yanmış.

30.04.2014 saat 09.45’de İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan THY ile ilk durağımız olan Sao Paulo’ya doğru yağmurlu bir havada yola çıktık. Öncelikle belirtmeliyim ki; Brezilya'ya seyahat edecekseniz yanınıza mutlaka bir Portekizce-Türkçe sözlük almayı unutmayın. Çünkü Brezilya'da İngilizce bilen kişi sayısı oldukça az. Havaalanı ve terminallerde danışma var ancak şehir içinde çok zorluk çekebilirsiniz.

Güney Afrika'ya gittiğim lüks THY uçağından sonra bildiğimiz bu uçak açıkçası beni pek memnun etmedi. Koltuklar beklediğim kadar rahat değildi, TV sistemi eskiydi. USB girişini hostesin yardımı ile buldum; koltuğun altındaymış. Yolculuğumuz yaklaşık 13,5 saat sürdü. Güney Amerika saati ile 17.00 sıralarında Brezilya Sao Paulo Guarulhos Havalimanı’na iniş yaptık. 

Pasaport kontrol noktasına gitmeden önce ülkeye giriş için bir form doldurmanız istendi. Bu formda kişisel ve uçuş bilgileriniz ile ziyaret sebebiniz, kalacağınız yer gibi klasik sorular mevcuttu. Brezilya'da insanlar gerçekten cana yakın ve sıcakkanlı. Uçağımızdan iner inmez bunun sinyallerini almaya başladık. Görevli tüm personel güler yüzlü. Hatta pasaport kontrol noktalarında görevli polisler bile küçük bir tebessüm ve selamlama ile hemen sizinle kısa bir sohbet kurmaya başlıyor bile.

Pasaport kontrol noktasından sonra bavullarınızı beklediğiniz yerin solunda kocaman bir Free Shop var. Burada gezinip biraz stres atabilirsiniz. Ancak hatırlatayım çok çeşitli ürün olmasına rağmen fiyatlar pek de cazip değil. Biz Free Shop da biraz oyalandıktan sonra bavul kontrol noktasından aranmadan geçip nihayet Brezilya Sao Paulo'ya girmiş bulunduk.

Brezilya - Sao Paulo / Guarulhos Havalimanı

Yazılarımda özellikle havaalanlarına özel bir başlık eklemeye çalışıyorum çünkü ülkeyi benim gibi ziyaret edecek arkadaşlar her ne kadar farklı noktalarda kalsa da hepimizin ortak kullandığı yer havaalanları. 

Guarulhos Havalimanı her ne kadar yeni bir hava alanı olmasa da tüm ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz imkânlara sahip.

Guarulhos Havalimanı 4 terminalden oluşuyor. 1. ve 2. terminal bitişik. 3. terminal ise bitişik binada. 4. terminal ise ücretsiz otobüs ile yaklaşık 5 dakika mesafede.

Her terminal üç kattan oluşuyor. 1. kat gelen, 2. kat ise giden yolcu terminali. 3. katta ise polis karakolu, berber, internet kafe ve birçok dükkân var. Havaalanında ücretsiz WIFI mevcut. Ancak internete bağlanmak için çok kolay iki adım ile oturum açmanız gerekiyor.

Birçok noktada modem var. 1 katlar hariç bağlantı problemi yaşayacağınızı düşünmüyorum. En iyi bağlantı noktaları 3. kat bölgesinde çünkü modemler de burada bulunuyor ; ) Ayrıca bu kattaki koltuklara dikkatli bakarsanız şarj için priz girişleri de olduğunu göreceksiniz. Ayrıca priz girişleri Türkiye'de kullanılan cinsten. Yani ayrıca bir priz ucu aramanıza gerek yok : )

Havaalanında birkaç döviz bürosu var. Ülkede Dolar kullanarak alışveriş yapamayacağınızdan buradan ayrılmadan önce en azından ihtiyacınız kadar dövizinizi Brezilya Reali’ne çevirmenizi tavsiye ederim.Hatırlatayım döviz bürolarında kur % 5 gibi düşük ve 20 Real komisyon alıyorlar. Bu nedenle yanınızda arkadaşlarınız varsa ayrı ayrı döviz bozdurmak yerine dövizi bir kişide toplayıp öyle bozdurmanız daha karlı olacaktır ; )

Ayrıca; havaalanında bulunan "Viena Snacks" isimli restorandan yiyecek aldığınızda hesabı Dolar vererek ödeyebiliyor, para üzerini de Real olarak alıyorsunuz. Bu şekilde küçük miktardaki dolar bozdurma ihtiyacınızı (20$ veya 50$) komisyon ödemeden halledebilirsiniz. Ayrıca buranın yemek ve salatalarını da tavsiye ederim. 

Havaalanından şehir merkezine gitmek için dört yolunuz var; araç kiralama (günlük her şey dâhil 75$ civarı), taksi (50$), özel otobüs (kişi başı 20$) ve belediye otobüsü (kişi başı 2,5$). Biz defalarca sormamıza rağmen kimse havaalanından şehir merkezine Belediye otobüsü ile gidebileceğimizi söylemedi. Bu nedenle dört arkadaş olduğumuzdan önce araç kiralama, sonrasında ise taksiyi tercih ettik. Ancak Terminal 1 ile Terminal 2 arasında, 1. kattan dışarı çıktığınızda belediye otobüsünü bulabilirsiniz. Sao Paulo’ya indiğinizde havaalanı önünde hangi otobüsün belediye otobüsü, hangisinin özel otobüs olduğunu anlamakta çok zorluk çekeceksiniz çünkü birbirlerine çok benziyorlar ve sayıları çok fazla.

Biz Arjantin Buenos Aires'teki ilk konsere yetişeceğimizden geceyi havaalanında geçirip saat 22.00’de açılacak GOL Airlines bilet ofisinden 02.05.2014 tarihine kişi başı 270$ karşılığında 4 adet bilet aldık. Saat geç olduğundan ilk gece havaalanında kalıp, ertesi sabah ucuz bir hostelde kalacak, sonraki gün öğlen de Buenos Aires’e uçacağız.

Geceyi havaalanında geçirip sabah erkenden durum değerlendirmesi yaptık. Şöyle kabaca bir hesapla dört kişi için araç kiralamanın, taksi ya da otobüs ile gitmekten daha ekonomik olacağına karar verip terminal girişindeki Movida Rent A Car ofisine giderek 80$ karşılığında aracımızı teslim aldık.

Ben Güney Amerika seyahati öncesi cep telefonuma Sygic navigasyon ve Güney Amerika haritası yüklemiştim. İyi ki de yüklemişim. Navigasyona hostelin bulunduğu cadde ve sokağın ismini girip elimizle koymuş gibi bulduk.

Villa Madalena Hostel

Son birkaç yurtdışı seyahatimde artık konaklama yeri olarak otel değil, hostelleri tercih ediyorum. hosteller otellere göre daha ucuz, daha sosyal ve daha renkli. İnsanlarla aynı odayı, aynı mutfağı paylaşmanız ister istemez hızlı arkadaşlıklar kurmanıza sebep oluyor. Ayrıca fiyatları da otellere göre en az % 30 daha cazip oluyor. Nihayet rezerve ettiğimiz hostelimize gelmiş bulunduk. Resepsiyonda sıcak bir karşılama sonrası eşyalarımızı odamıza yerleştirip; hava almak ve internete girmek üzere bahçeye çıkıyoruz. 

Bu arada hostellerin mimarisi de otellere göre çok daha sıcak ve ilginç oluyor. Burada en ilgimi çeken tencere kapaklarından yapılmış duvar dekoru oldu...

Bu hostele bir gece için kişi başı 20 TL ödedik. İçeride ortak kullanım için güzel bir bahçesi, mutfak, banyo ve TV odası var.  (http://www.vilamadalenahostel.com/br/)

Biraz oyalandıktan sonra yemek yemek için dışarı çıkıyoruz. Hostele çok yakın bir noktada güzel bir Brezilya büfesi var. 

İçeri girip görevliden menüyü aldık. Uzunca mücadele edip domuz eti yemediğimizi belirtmeye çalıştık. Sonunda da kendimize birer hamburger ve içecek sipariş ettik. Beklerken de Brezilya'nın çok yaygın meyvesi olan hindistancevizine benzeyen agua de coco suyu içtik.

Yaklaşık 20 dakika sonra hamburgerlerimiz geldi. Ancak köftelerin üzerinde salam dilimlerini görünce ben garsonu çağırıp şekilden şekle girip salamların domuz eti olup olmadığını sordum. Garson ise sanki siparişi verirken bir şey söylememişiz gibi “domuz eti” dedi. Haydaaa... Neyse ki geç de olsa bizi anlayıp salamsız hamburgerlerimiz geldi. 

Yemeğimizi yedikten sonra otelimize döndük. O gece sağlam bir uyku çekip havaalanına gitmek üzere sabah 09.00 sıralarında otelden ayrılıyoruz.

Yine navigasyon sayesinde havaalanı bölgesine varıyoruz. Ancak öncelikli olarak havaalanına 5 km mesafedeki rent a car firmasının araç teslim noktasına uğruyoruz. Burada görevliler aracımızı sıkı bir kontrolden geçiriyor. Benzin istasyonuna gidip, kullandığımız yakıtı tamamlamamız gerektiğini söylüyorlar. Hemen yakındaki bir istasyondan depoyu dolduruyoruz. Yaklaşık 200 km yol yapmamıza rağmen 20 Real ödeme yapıyoruz. Bu ülkede yakıt gerçekten çok uygun. Sonunda sorunsuzca aracımızı teslim ediyoruz.

Buradan servis ile havaalanına geçiyoruz. Biraz oyalandıktan sonra GOL Airlines Check-In noktasına gidip bavullarımızı teslim ediyoruz. Kontrol noktalarını geçip, kendimizi Free Shop'a bırakıveriyoruz : ) Dünyanın en kaliteli terlik markası; Havaianas. Brezilya'da fiyatları 15$ - 50$ arasında değişiyor.

Biz Arjantin ve Uruguay yapıp, Brezilya'ya tekrar döneceğimiz için biraz gezindikten sonra çıkış kapımızdaki bekleme salonuna geçiyoruz. Burada bir saat kadar oyalandıktan sonra uçağımıza biniyoruz.

Açıkçası THY ile yaptığımız 13,5 saatlik yolculuk boyunca hiç rahatsız edici bir hava boşluğuna girmemiştik. Ancak Buenos Aires yolculuğumuz oldukça sarsıntılı geçti.

Zafer Kara

Yazar Hakkında

Zafer Kara

Merhaba,Uzun yıllar özel bir şirkette Satış - Pazarlama işinin her basamağı görmüş biri olarak günün birinde kendimi bu işi yaparken buldum; İstanbul' da yaşıyor ve türlü etkinlikler (Konser,