Google+

Arama formu

ZEYTİN AĞAÇLARININ YEŞİLE BOYADIĞI CENNET: PELİTKÖY

Meşe ağacı ve meşe palamudu anlamına gelen “pelit” kelimesinden türemiştir sessiz cennet Pelitköy’ün ismi. “Bağlar burnu” diye de adlandırılmaktadır. Her bir yanı zeytinlerle kaplı olan, deniz kenarı bir Ege beldesidir.

Balıkesir

Balıkesir-1

Pelitköy, Balıkesir ilimizin Burhaniye ilçesine bağlı bir beldedir. Balıkesir’den Burhaniye’ye varmak için takriben 90 dakikaya ihtiyaç duyarsınız. Pelitköy ise Burhaniye merkeze yaklaşık 20 dakika kadar mesafededir. Yıllarca televizyonda izlediğimiz Bizimkiler dizisinin yazın çekilen hali olan “Yazlıkçılar” Burhaniye’de çekilmiştir. 3 km mesafede Ören Mahallesi vardır; denize kıyısı olan 4 mahalleden bir tanesidir. Burhaniye ile Edremit Havaalanı mesafesi ise takriben 20 km’dir.

Balıkesir bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Balıkesir-2

Balıkesir şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Yundantik Cunda Konakları, Cunda Labris Otel, Nilüfer Butik Otel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Megaş Hotel Sarımsaklı, Kırtay Hotel, Hotel Benan. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız Hotel Kalif, Obam Termal Resort Spa Hotel, Ramada Resort Kazdağları Thermal Spa tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un Balıkesir aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Beldenin geçim kaynağı, çevreyi adeta yeşile boyamış olan zeytindir ve bundan elde ettikleri zeytinyağıdır. Yaz aylarında bölge çeşitli festivallere ev sahipliği yapmaktadır (misal; turizm festivali, deve güreşi yarışmaları).

Balıkesir-3

Sahil kıyısına Burhaniye merkezden düzenli olarak belediye otobüsü ve özel işletme dolmuşlar ile seferler düzenlenmektedir. Önünde “SAHİL” yazan otobüsler sahilden geçerek Pelitköy’e kadar devam ederler.

Civar bol bol sitelere, yazlık evlere ev sahipliği yapmaktadır.

Balıkesir-4

Genel profil olarak orta halli yurdum ailelerini gözlemleyebiliriz. Bir Antalya veya Bodrum gibi haraketli gece yaşamı olan ve milyonlarca turistin koşarak geldiği dünyaca bilinen bir tatil beldesi değildir. Aile yeri olarak açıklamak çok doğru olacaktır. Dedeler, nineler ile torunlar beraber sahilde vakit geçirirler ve 3 kuşak bir arada tatilin tadını çıkarırlar. Çoğunlukla çocuklu aileleri denizde ve sahilde gözlemlersiniz.

Yabancı turistlerin, sadece damat veya gelinlerden ibaret olması ile uluslararası bilinilirliğini az çok açıklamış oluruz diye düşünüyorum.

Sahil boyunca birkaç tane kafe, restoran ve çay bahçesi bulunmaktadır. Sıcaktan bunalan tatilciler ihtiyaçlarını bu noktalardan temin edebilmektedirler. Bakirliğini koruyan bir deniz kıyısıdır ve tatil noktasıdır. Pahalılık olarak çok fahiş fiyatlı bir yaşam sunulmamaktadır. Yeni yeni zincir marketler, yeni mağazalar açmaktadır. Bunun yanında Çarşamba günleri sahilden başlayarak site aralarına kadar uzanan bir pazar kurulmaktadır. Tatilcilerin ihtiyaçlarını genel olarak karşılamaktadır bu pazar. Misal; sebze ve meyvenin haricinde zücaciye, kıyafet satışa sunulmaktadır.

Balıkesir-5

Havası ve tabiatı muazzam olan bu beldenin mevcut sahil kıyısında hala zeytin ağaçları bulunmaktadır (tatilciler burada piknik yapmaktan keyif alırlar aile boyu ki burada piknik yapmak & ateş yakmak yasaktır ve bunları belirten tabelalar mevcuttur).

Balıkesir-6

İnsanlar burada çadır kurabilir, karavanlarını uygun yere park edip misafir tatilci olabilirler. Sıcaktan bunalanlar ise yine bu zeytin ağaçlarının gölgelerinde istirahat ederler ve güneşten korunurlar. Kaz Dağları’na sırtını dayamış bu bakir beldenin güzelliğine, denizin temizliği ve berraklığı da eklenebilir. Fakat suyun çok kısa mesafede derinleşmesini ve soğuk olmasını da belirtmezsek olmaz.

Balıkesir-7

Çevrenin tatilcileri kendi şemsiyelerini sandalyelerini yanlarında getirirler. Geniş hasır ve havlularını sererek piknik edasıyla sahilde otururlar ve yanlarında getirdikleri meyveleri, içecekleri ve yiyecekleri ailecek güle oynaya tüketirler. Bazı kafelerin önlerinde bulunan şezlong ve şemsiye hizmetine bu sebeple ihtiyaç duymazlar.

Balıkesir-8

Ören, Akçay, Altınoluk, Sarımsaklı ve Cunda gibi Ege Bölgesi’nin bilinen tatil noktaları çevresinde bulunan Pelitköy’ün (İçmeler Mevkii diye de adlandırılmaktadır bu arada) ziyaretçileri Türkiye’nin birçok şehrinden gelmektedir. Burada yazlık ev sahibi olmaktadırlar. Çok keşfedilmemiş bir tatil beldesi olmasına rağmen her geçen gün zeytinlik alanları yazlık evlere yani taş/beton yapılara dönüşmektedir maalesef…

Kemal Kılıçdaroğlu’nun abisinin de tatilini geçirdiği bu yerlerde makul fiyatlara tatilinizi geçirebileceğiniz yazlık evler, oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır.

Balıkesir-9

Gece yaşamını paylaşmak gerekirse; bu tarafta hali hazırda bir kulüp bulunmamaktadır. Sahil civarında mevcut kafelerde ve restoranlarda alkol tüketilmektedir. Akşamları insanlar buralarda vakit geçirirler. Sahilde ateş çemberi çevresinde gitarlı klasik sahil geceleri organize edilir.

Balıkesir-10

Bunların haricinde Ören ve Burhaniye’de de çeşitli seçenekler bulunmaktadır.

Balıkesir-11

Balıkesir-12

Bunların başında Pasha Club ve Fabrika Bar gelmektedir. Birçok ünlü müzisyenin ve DJ’in sahne aldığı yerlerdir.