49 Numaraya Hoş Geldiniz: Heritage Malta'dan Yeni Sanal Deneyim

Pieta'daki Guardamangia Tepesi'nde 49 numarada yer alan Villa Guardamangia, 5 Haziran 2020 tarihinde Malta Hükümeti tarafından satın alınmış ve Heritage Malta'ya emanet edilmişti. Villa, 18. yüzyıl ortalarından kalma Barok tarzı yaz saraylarının klasik örneklerinden biridir. Yaklaşık 1.500 metrekarelik bir alana inşa edilmiş villa 18 odalı. Ayrıca mülkün bünyesinde ahırlar, geniş bir bahçe, kuyular, savaş sığınağı ve diğer tesisler de bulunuyor.

Villa Guardamangia'nın İngiltere Kraliçesi'nin kalbinde özel bir yeri vardır. Kraliçe tarafından sevgiyle "ev" olarak anılan Villa Guardamangia, İngiltere dışında kraliyet ailesinin ikamet ettiği tek mülktür. Villada 1949'dan 1951'e kadar eşi Prens Philip deniz subayı olarak görev yaparken Prenses II. Elizabeth yaşamıştır.

1

Heritage Malta, Villa Guardamangia'nın halka açık olması ve isteyen herkesin ziyaret edebilmesi için mülkün 3 boyutlu olarak gezilebilmesini sağlayacak bir sanal deneyim platformu başlattı. Girişim, kültürel ve sosyal sorumluluklarının bir parçası olarak Dhalia tarafından desteklendi.

360 derecelik sanal platform geçmişi yansıtan ve gelecek nesillere geçmiş hakkında fikir verecek bir düşünce olmasıyla öne çıkıyor. Bununla da kalmayıp aynı zamanda villanın restore edileceği bu dönemde villayı ziyaret etmek isteyen halka geçmiş çağlara ayrıcalıklı bir bakış fırsatı da sunuyor.

2

Villa Guardamangia, kapsamlı bir restorasyon sürecinden geçeceği için şu anda ziyaretçi girişine kapalı. Bununla birlikte, Heritage Malta üyeleri, çalışmalar başlamadan önce müze yöneticisinin eşlik edeceği tesis turlarına davet edildi. Bir sonraki tur 28 Ağustos günü saat 18.30'da yapılacak. Müze ve alanlara ücretsiz giriş, indirimler ve tek seferlik turlar için rezervasyon yapma fırsatı, Heritage Malta üyesi olmanın birçok avantajından sadece birkaçı.

Heritage Malta üyeliği için bu linki tıklayın:link: https://heritagemalta.org/membership/

Sanal müze turu için linki tıklayın: https://heritagemalta.org/villa-guardamangia/

Kaynak: Malta Turizm Ofisi