Gozo Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gozo Adası Malta Cumhuriyeti’nin ikinci büyük adasıdır. Sicilya’nın güneyinde, Malta Adası’nın kuzeybatısında yer alan Gozo Adası, yaklaşık 67 km2’lik bir yüzölçümüne sahiptir. Bu küçük ada, Malta’nın en büyük adası Malta Adası’na kıyasla daha kırsal ve daha sakin bir adadır. Adaya ilk yerleşimin MÖ 5000’li yıllarda yapıldığı düşünülüyor. Zaman içerisinde Sicilyalıların, Fenikelilerin, Fransızların ve Arapların göçleriyle adanın yerli halkı ortaya çıkmıştır. 1551 yılındaki Osmanlı kuşatmasına kadar adanın kalabalık bir nüfusu olduğu bilinmektedir. 1551 yılındaki Turgut Reis ve Sinan Paşa önderliğindeki kuşatmada adanın kale duvarları ve yerli halkı büyük zarar görmüş ve bu kuşatmadan sonra adanın nüfusu hızlı bir şekilde düşmüştür. Daha sonra Osmanlı tehlikesi geçince adanın nüfusu tekrar artmıştır. Ancak 2. Dünya Savaşı sırasında pek çok insan adadan göç etmiştir ve adanın nüfusu o zamandan beri fazla artmamaktadır.

Gozo’nun başkenti Victoria veya eski adıyla Rabat’tır. 1897 yılında Kraliçe Victoria’nın şerefine İngilizler Rabat şehrinin adını “Victoria” olarak değiştirmiştir. Adanın yerli halkına Gozitan denmektedir ve Malta Adası’nın aksine ada halkı geçimini ağırlıklı olarak çiftlik hayvancılığı, tarım ve balıkçılıkla sağlamaktadır. Malta’dan ulaşımın kolay olması, plajlarının güzelliği ve doğal yapılarının büyüleyiciliği sayesinde turistler tarafından çok ilgi gören bir destinasyon olmuştur. Ayrıca son yıllarda en çok izlenen dizi olan Game of Thrones dizisinin bazı sahneleri Gozo ve Malta Adaları’nda çekilmektedir. Dizinin hayranları adalardaki bu çekim alanlarını görmek için buralara akın etmektedir.

Tanıtım videosu:

Gozo Adası ile İlgili

Editörün Kaleminden

Gozo Adası Nerededir?

Harita oluşturulamadı.

Sicilya Adası’nın güneyinde, Malta Adası’nın kuzeybatısında, Akdeniz’in ortasında bulunur.

Gozo Adası’na Nasıl Gidilir?

Malta Adası’nda Malta Uluslararası Havalimanı bulunur. Pek çok Avrupa şehrinden buraya günlük uçuşlar düzenlenmektedir. Gozo’daki Mġarr Limanı ile Malta’daki Ċirkewwa Limanı arasında sürekli feribot seferleri düzenlenmektedir. Bu yolculuk yaklaşık yarım saat sürer ve Gozo’ya varınca limanda bulunan taksilerle veya otobüslerle Gozo merkezine ulaşabilirsiniz.

Gozo Adası’na Ne Zaman Gidilir?

Gozo Adası’nda Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazları sıcak kışları ılıktır. Tatil sezonu nisan sonundan ekime kadar sürer. Sıcaklıklar yaz aylarında 22-32 derece arasında değişir. Ancak kış mevsiminde de adaya gitmek mümkündür. Nitekim bu dönemde de çok düşük sıcaklıklar gözlenmez. Deniz suyu sıcaklığı yazın 26 derece, kışın da 18 derece civarındadır.

Gozo Adası’nda Nerede Kalınır?

Gozo Adası’nda pek çok otel mevcuttur. Kalmak istediğiniz yere ve otel tarzına göre birçok seçenek vardır. Otellerin çoğu adanın başkenti Victoria civarında bulunuyor. Marsalforn ve Xlendi gibi yazlıkların bulunduğu bölgelerde kiralık evler de bulmak mümkündür. Ayrıca Marsalforn ve Xlendi yazlık bölgeler olduğu için barlar ve gece kulüpleri genellikle bu çevrede bulunur. Kempinski Hotel San Lawrenz, Gozo Village Holidays, Grand Hotel, Downtown Hotel gibi zevkinize göre oteller bulabilirsiniz.

Gozo Adası İçi Ulaşım

Gozo Adası’nda gezeceğiniz yerlere gitmek için otobüs, bisiklet veya taksi kullanabilirsiniz. Ancak Malta Adası’nda kullanılan otobüs biletleri burada geçerli değildir. Gozo’da kullanmak için 2 Euro karşılığında bilet almanız gerekmektedir. Victoria gibi şehirlerden Mgarr feribot iskelesine ulaşmak için 301, 303, 322 ve 323 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Yine iskelede bulunan taksilerle pazarlık yapıp adanın farklı noktalarına gidebilirsiniz. İskelede bulunan Hop-on Hop-off otobüsleri ortalama 45 dakikada bir kalkmaktadır ve ücretleri 13 Euro’dur. Bu otobüslerle de adadaki farklı destinasyoları görebilirsiniz. Ayrıca ada küçük olduğu için yürüyerek de gezebilirsiniz.

Gozo Adası Mutfağı

easy-cheesecake-recipes.jpg

Fransız, Arap, İtalyan ve İspanyol etkileri adanın mutfağında da kendini belli ediyor. Adanın mutfağı genel olarak Akdeniz mutfağına paralel olsa da bu kültürlerine kendine has yemeklerinin farklı versiyonlarını adada bulmak mümkün.

Gozo’daki yemek sıralaması genellikle salata, deniz mahsulü yemeği ve yanlarında kırmızı şarap şeklinde oluyor. Kırmızı şaraplardan La Vallette ve beyaz şaraplardan Bianco Secco ve Verdala Moscato oldukça lezzetlidir. Adada çok fazla şarap ve bira üretiliyor. Lord Chambray isimli bira üretim yerinde çeşitli yerel biralar üretiliyor ve turistler için tadımlar düzenleniyor. Bu biralardan Blue Label, Cisk ve Hop Life biralarını tercih edebilirsiniz. Gbejniet isimli, adada yaşayan koyunların sütünden yapılan peynir çok seviliyor. Adalıların favori atıştırmalıklarından birisi de pastizzi dedikleri minik hamur işleridir.

Balık yemekleri dışında tavşan etinden yapılan fenkata, geleneksel çorbaları minestra, pirinçten yapılan ross fil-forn, makarna türü Imqarrun ve Timpana adada yapılan popüler yemeklerdendir. Tatlı olarak cassata, kannoli, helwa, imqaret ve baldan yapılan qagħaq tal-għasel tercih edebilirsiniz.

Popüler restoranlar

Ta’ Frenc Restaurant, L’Ortolan, Patrick’s Lounge, Restaurant&Steak House, Ta’ Rikardu.

Bahşiş

Malta restoranlarında hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Gozo Adası’nda Alışveriş

Gozo Adası’nın da dâhil olduğu Malta’da, turistlere özellikle alışveriş konusunda pek çok seçenek sunmaktadır. Ada olmasının da yarattığı etkiyle farklı kültürlerin ürünlerini bulmak mümkündür. Butikler, meyve-sebze satan manavlar ve hediyelik eşya satan mağazalar dışında bazı yerlerde kurulan pazarlarını da deneyebilirsiniz. Bu mağazalardan Ta’Dbiegi Crafts Village, Jubilee Foods, Gozo Glass, Axiak Bros’u tercih edebilirsiniz. Rabat’taki Bağımsızlık Meydanı’nda kurulan pazarda da aradığınız her ürünü bulabilirsiniz. Ayrıca Rabat’taki mağazaların çoğu Tiġrija Palazz ve Cumhuriyet Caddesi’nde bulunur. El emeği danteller, havlular, seramikler ve gümüş ürünler turistlerin çok ilgisini çekmektedir. Adada üzüm bağları olduğu için şarap üretimi de yüksektir. Özellikle Victoria’nın tarihi kısımlarında bulunan dükkanlarda kaliteli şaraplar satılmaktadır.

Gozo Adası Gece Hayatı

Gozo Adası’nda havanın kararmasıyla gece hayatı başlar. Akşam yemeği eşliğinde veya sonrasında loungelarda, barlarda ve restoranlarda içkilerini yudumlayanları görebilirsiniz. Xlendi, Victoria, Marsalforn gibi şehirlerinde pek çok bar bulunur. Adanın meşhur gece kulübü La Grotta, Xlendi’dedir ve Gozo’ya gitmişseniz mutlaka uğramanız gereken bir yerdir.

Gozo Adası Festivaller

Karnaval (Şubat)

Gaulitana Müzik Festivali (Şubat-Nisan)

Çilek Festivali (Nisan)

Uluslararası Havaifişek Festivali (Nisan)

Victoria Uluslararası Sanat Festivali (Haziran-Temmuz)

Delicata Klasik Şarap Festivali (Ağustos)

Qala Uluslararası Folklör Festivali (Eylül)

Köy Festaları (Mayıs-Eylül)

Fjakkolata (8 Ekim)

Operalar (14 Ekim)

Mediterranea Festivali (Ekim-Kasım)

Gozo Adası Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

St. Paul Yortusu (10 Şubat)

St. Joseph Günü (19 Mart)

Özgürlük Günü (31 Mart)

Kutlu Cuma (Nisan)

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Sette Giugno (7 Haziran)

St. Peter ve St. Paul Günü (29 Haziran)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Zafer Şöleni (8 Eylül)

Bağımsızlık Günü (21 Eylül)

Bakire Günü (8 Aralık)

Cumhuriyet Günü (13 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Gozo Adası İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Gozo Adası Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Malta’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.

Gozo Adası Türkiye Dış Temsilciliği

Valetta Büyükelçiliği

Adres: 35, Sir Luigi Preziosi Square, Floriana-MALTA

Telefon: +356 21 22 34 24

Faks: +356 21 22 43 08

e-posta: [email protected]

Gozo Adası Para Birimi

Malta Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Gozo Adası’nın para birimi Euro’dur.

Gozo Adası Resmi Dili

Malta Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Gozo Adası’nın resmi dilleri İngilizce ve Maltaca’dır.

Gozo Adası Saat Farkı

Malta (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı vardır.

Gozo Adası Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 12.2oC
  • Şub 12.8oC
  • Mar 13.9oC
  • Nis 16.1oC
  • May 18.9oC
  • Haz 22.8oC
  • Tem 26.1oC
  • Agu 27.2oC
  • Eyl 23.9oC
  • Eki 21.1oC
  • Kas 17.2oC
  • Ara 13.9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 37,342 / Dil: Maltaca, İngilizce / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün