Google+

Arama formu

Gozo Adası

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Malta’ya girmek için Schengen vizesi...
Devamı oku
Gozo Adası’nda Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazları sıcak kışları ılıktır....
Devamı oku
Malta Adası’nda Malta Uluslararası Havalimanı bulunur. Pek çok Avrupa...
Devamı oku
Gozo Adası’nda pek çok otel mevcuttur. Kalmak istediğiniz yere ve otel...
Devamı oku
Gozo Adası’nda gezeceğiniz yerlere gitmek için otobüs, bisiklet veya...
Devamı oku
Fransız, Arap, İtalyan ve İspanyol etkileri adanın mutfağında da...
Devamı oku
Gozo Adası’nda havanın kararmasıyla gece hayatı başlar. Akşam yemeği...
Devamı oku
Gozo Adası’nın da dâhil olduğu Malta’da, turistlere özellikle alışveriş...
Devamı oku
Karnaval (Şubat) Gaulitana Müzik Festivali (Şubat-Nisan) Çilek...
Devamı oku
Gozo Adası Malta Cumhuriyeti’nin ikinci büyük adasıdır. Sicilya’nın...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) St. Paul Yortusu (10 Şubat) St. Joseph Günü (19...
Devamı oku
Sicilya Adası’nın güneyinde, Malta Adası’nın kuzeybatısında, Akdeniz’in...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Malta Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Gozo Adası’nın para...
Devamı oku
Malta Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Gozo Adası’nın resmi...
Devamı oku
Malta (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı vardır.
Devamı oku
Valetta Büyükelçiliği Adres: 35, Sir Luigi Preziosi Square, Floriana-...
Devamı oku
Yerel Saat 08:12 AM
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 12.2℃
Şub 12.8℃
Mar 13.9℃
Nis 16.1℃
May 18.9℃
Haz 22.8℃
Tem 26.1℃
Ağu 27.2℃
Eyl 23.9℃
Eki 21.1℃
Kas 17.2℃
Ara 13.9℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 37,342 / Dil: Maltaca, İngilizce / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Gozo Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gozo Adası Malta Cumhuriyeti’nin ikinci büyük adasıdır. Sicilya’nın güneyinde, Malta Adası’nın kuzeybatısında yer alan Gozo Adası, yaklaşık 67 km2’lik bir yüzölçümüne sahiptir. Bu küçük ada, Malta’nın en büyük adası Malta Adası’na kıyasla daha kırsal ve daha sakin bir adadır. Adaya ilk yerleşimin MÖ 5000’li yıllarda yapıldığı düşünülüyor. Zaman içerisinde Sicilyalıların, Fenikelilerin, Fransızların ve Arapların göçleriyle adanın yerli halkı ortaya çıkmıştır. 1551 yılındaki Osmanlı kuşatmasına kadar adanın kalabalık bir nüfusu olduğu bilinmektedir. 1551 yılındaki Turgut Reis ve Sinan Paşa önderliğindeki kuşatmada adanın kale duvarları ve yerli halkı büyük zarar görmüş ve bu kuşatmadan sonra adanın nüfusu hızlı bir şekilde düşmüştür. Daha sonra Osmanlı tehlikesi geçince adanın nüfusu tekrar artmıştır. Ancak 2. Dünya Savaşı sırasında pek çok insan adadan göç etmiştir ve adanın nüfusu o zamandan beri fazla artmamaktadır.

Gozo’nun başkenti Victoria veya eski adıyla Rabat’tır. 1897 yılında Kraliçe Victoria’nın şerefine İngilizler Rabat şehrinin adını “Victoria” olarak değiştirmiştir. Adanın yerli halkına Gozitan denmektedir ve Malta Adası’nın aksine ada halkı geçimini ağırlıklı olarak çiftlik hayvancılığı, tarım ve balıkçılıkla sağlamaktadır. Malta’dan ulaşımın kolay olması, plajlarının güzelliği ve doğal yapılarının büyüleyiciliği sayesinde turistler tarafından çok ilgi gören bir destinasyon olmuştur. Ayrıca son yıllarda en çok izlenen dizi olan Game of Thrones dizisinin bazı sahneleri Gozo ve Malta Adaları’nda çekilmektedir. Dizinin hayranları adalardaki bu çekim alanlarını görmek için buralara akın etmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=p5x38VN15OE

Gozo Adası’nda Gezilecek Yerler

Ta' Pinu Kutsanmış Bakire Bazilikası

Ta' Pinu Kutsanmış Bakire Bazilikası

Uzun yıllardır koyu Katolik olan Maltalılar için Ta’ Pinu Bazilikası çok önem taşıyor. Yıl boyunca yerli ve yabancı turistlerin Gozo Adası’nda en çok ziyaret ettiği noktalardan biridir. Malta’ya özgü taşlarla inşa edilen yapı, mimarisi, el işçiliği, kabartmaları ve heykelleriyle çok beğeniliyor. Malta’nın ulusal kabirlerinden biri olan bazilika, Victoria kentinden biraz uzakta Gharb ve Ghammar köylerinin arasındaki vadide yer alıyor.

Bazilikaya girdiğiniz zaman dua etmeye gelenler tarafından her yere asılmış fotoğraflar, çeşitli şapkalar ve eşyalar dikkat çekiyor. Zaman içerisinde değişiklikler yapılsa da bazilikanın neo-romanesk tarzda inşa edildiği söylenebilir.

Bazilikanın tarihinin çok eskilere dayandığı düşünülse de ilk kayıtlar 1534 yılına aittir. Bu kayıtlarda kilisenin dua alanının Gentili ailesi tarafından yaptırıldığı yazıyor. 1575 yılında kötü durumundan dolayı Papa Gregory’nin temsilcisi tarafından kapatılmasına ve daha sonra da yıkılmasına karar verilmiştir. Ancak yıkım işlemi başladığında ilk hamleyi yapan işçinin kolunun kırılması bir işaret olarak düşünülmüş ve kilisenin yıkılmamasına karar verilmiş. 1883 yılında Karmela Grima isimli bir kadın tarlada çalışırken Hz. Meryem’in sesini duyduğunu ve onun için dua etmesini istediğini söylemiş. Yaklaşık bir sene boyunca yataktan kalkamayacak kadar hasta olan Grima’nın ani bir şekilde iyileşmesi ve bu durumu arkadaşı Francesco Portelli’ye itiraf etmesiyle adalılar kilisenin çok kutsal olduğunu düşünmeye başlamış. Aynı şekilde Portelli de aynı sesi duyduğunu ve dua ettiğini söylemiş. O zamandan beri pek çok hıristiyan kiliseye gelip ibadet ediyor.

Ggantija Tapınakları

Ggantija Tapınakları

Başkent Victoria’ya yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan Ġgantija Tapınakları dünya tarihinin en önemli yapıtlarından sayılıyor. Birleşik Krallık’taki Stonehedge ve Mısır’daki piramitlerden bile eski olan bu yapılar Neolitik Çağ’da yapılmış ve yaklaşık 5500 yaşlarındalar. Göbeklitepe’deki harabelerden sonra insan eliyle yapılan en eski ibadet alanları olarak kabul ediliyorlar. Bu nedenlerle 1980 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne kabul edilmişlerdir.

Ada halkı, Xagħra civarında bulunan bu tapınakların, megalitlerin devasa boyutlarıyla nedeniyle devler tarafından inşa edildiğine inanıyormuş. Megalitlerin bazılarının uzunluğu 5 metreyi ve ağırlıkları 50 tonu geçiyor. Ġgantija ismi de Maltaca ġgant kelimesinden yani dev kelimesinden geliyormuş. Tapınakların inşa edildiği dönemde tekerleğin henüz keşfedilmemiş olduğu ve adada metal eşyaların olmadığı göz önünde bulundurulursa böylesine büyük yapıların yapılabilmesinin ne kadar zor olduğu anlaşılıyor.

Mercan kırmızısında kireç taşı ile dış duvarlar yapılmış, daha yumuşak olan Globigerina kireç taşı ile iç kısımdaki koridorlar ve mihraplar yapılmıştır. Ayrıca iç duvarların boyandığına dair kanıtlar da bulunmuştur. Tapınakların her biri, en içteki yonca yaprağı biçimli bölüme giden bir orta koridorla birbirine bağlanan beş yarım kubbe içermektedir. 6 metreye kadar yükselen güneydeki tapınağın girişinde bulunan blok çevresinde hayvan kemikleri bulunmuştur ve bu alanda hayvanların kurban edildiği düşünülmektedir.

Azure Window

Azure Window

Gozo Adası’nın en etkileyici yapılarından birisi de Azure Window’dur. Adaya gelen ziyaretçilerin en çok ziyaret ettiği alandır. Dwejra koyunda bulunan yapı Game of Thrones dizisinin, Truva, Gladyatör, Monte Cristo Kontu gibi filmlerin çekim yerlerinden biridir.

Azure Window isimli bu doğa harikası kayalıklar Osmanlı kuşatması sırasında gemilerin demir attığı üç yerden birisidir. Adanın yüzde 70’ini kaplayan Globigerina kireçtaşından oluşan kayalıklar, zaman içerisinde erozyonla bugünkü şeklini almıştır. Azure Window çevresi dalmak için ve yüzmek için gelenlerin sevdiği noktalardan birisi olsa da hızlı erozyon nedeniyle parçalanmaktadır. Tahminlere göre birkaç yıl içerisinde kemeri tamamen parçalanacaktır. Bu nedenle çevresinde denize girmek, dalış yapmak veya tekne turu yapmak yasaktır.

Azure Window’u çevresinde bulunan Blue Hole ve Inland Sea de popüler noktalardır. Inland Sea, diğer adıyla Qawra, kireçtaşlarının oyulmasıyla oluşmuş ve 100 metre boyunca falezlerle denize bağlanmış bir tuzlu göldür. Teknelerle göle yaklaşıp buradan dalış yapabilir ve denize girebilirsiniz. Blue Hole ise dalgaların ve rüzgarların etkisiyle zaman içerisinde oluşmuş doğal bir yapıdır. Avrupa’nın en beğenilen dalış noktalarından biri olan Blue Hole’un berrak sularında çeşitli deniz canlılarını ve kaya oluşumlarını gözlemleyebilirsiniz.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Gozo Adası Nerededir?

Sicilya Adası’nın güneyinde, Malta Adası’nın kuzeybatısında, Akdeniz’in ortasında bulunur.

Gozo Adası’na Ne Zaman Gidilir?

Gozo Adası’nda Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazları sıcak kışları ılıktır. Tatil sezonu nisan sonundan ekime kadar sürer. Sıcaklıklar yaz aylarında 22-32 derece arasında değişir. Ancak kış mevsiminde de adaya gitmek mümkündür. Nitekim bu dönemde de çok düşük sıcaklıklar gözlenmez. Deniz suyu sıcaklığı yazın 26 derece, kışın da 18 derece civarındadır.

Gozo Adası’na Nasıl Gidilir?

Malta Adası’nda Malta Uluslararası Havalimanı bulunur. Pek çok Avrupa şehrinden buraya günlük uçuşlar düzenlenmektedir. Gozo’daki Mġarr Limanı ile Malta’daki Ċirkewwa Limanı arasında sürekli feribot seferleri düzenlenmektedir. Bu yolculuk yaklaşık yarım saat sürer ve Gozo’ya varınca limanda bulunan taksilerle veya otobüslerle Gozo merkezine ulaşabilirsiniz.

Gozo Adası’nda Nerede Kalınır?

Gozo Adası’nda pek çok otel mevcuttur. Kalmak istediğiniz yere ve otel tarzına göre birçok seçenek vardır. Otellerin çoğu adanın başkenti Victoria civarında bulunuyor. Marsalforn ve Xlendi gibi yazlıkların bulunduğu bölgelerde kiralık evler de bulmak mümkündür. Ayrıca Marsalforn ve Xlendi yazlık bölgeler olduğu için barlar ve gece kulüpleri genellikle bu çevrede bulunur. Kempinski Hotel San Lawrenz, Gozo Village Holidays, Grand Hotel, Downtown Hotel gibi zevkinize göre oteller bulabilirsiniz.

Gozo Adası İçi Ulaşım

Gozo Adası’nda gezeceğiniz yerlere gitmek için otobüs, bisiklet veya taksi kullanabilirsiniz. Ancak Malta Adası’nda kullanılan otobüs biletleri burada geçerli değildir. Gozo’da kullanmak için 2 Euro karşılığında bilet almanız gerekmektedir. Victoria gibi şehirlerden Mgarr feribot iskelesine ulaşmak için 301, 303, 322 ve 323 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Yine iskelede bulunan taksilerle pazarlık yapıp adanın farklı noktalarına gidebilirsiniz. İskelede bulunan Hop-on Hop-off otobüsleri ortalama 45 dakikada bir kalkmaktadır ve ücretleri 13 Euro’dur. Bu otobüslerle de adadaki farklı destinasyoları görebilirsiniz. Ayrıca ada küçük olduğu için yürüyerek de gezebilirsiniz.

Gozo Adası Mutfağı

easy-cheesecake-recipes.jpg

Fransız, Arap, İtalyan ve İspanyol etkileri adanın mutfağında da kendini belli ediyor. Adanın mutfağı genel olarak Akdeniz mutfağına paralel olsa da bu kültürlerine kendine has yemeklerinin farklı versiyonlarını adada bulmak mümkün.

Gozo’daki yemek sıralaması genellikle salata, deniz mahsulü yemeği ve yanlarında kırmızı şarap şeklinde oluyor. Kırmızı şaraplardan La Vallette ve beyaz şaraplardan Bianco Secco ve Verdala Moscato oldukça lezzetlidir. Adada çok fazla şarap ve bira üretiliyor. Lord Chambray isimli bira üretim yerinde çeşitli yerel biralar üretiliyor ve turistler için tadımlar düzenleniyor. Bu biralardan Blue Label, Cisk ve Hop Life biralarını tercih edebilirsiniz. Gbejniet isimli, adada yaşayan koyunların sütünden yapılan peynir çok seviliyor. Adalıların favori atıştırmalıklarından birisi de pastizzi dedikleri minik hamur işleridir.

Balık yemekleri dışında tavşan etinden yapılan fenkata, geleneksel çorbaları minestra, pirinçten yapılan ross fil-forn, makarna türü Imqarrun ve Timpana adada yapılan popüler yemeklerdendir. Tatlı olarak cassata, kannoli, helwa, imqaret ve baldan yapılan qagħaq tal-għasel tercih edebilirsiniz.

Popüler restoranlar

Ta’ Frenc Restaurant, L’Ortolan, Patrick’s Lounge, Restaurant&Steak House, Ta’ Rikardu.

Bahşiş

Malta restoranlarında hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Gozo Adası Gece Hayatı

Gozo Adası’nda havanın kararmasıyla gece hayatı başlar. Akşam yemeği eşliğinde veya sonrasında loungelarda, barlarda ve restoranlarda içkilerini yudumlayanları görebilirsiniz. Xlendi, Victoria, Marsalforn gibi şehirlerinde pek çok bar bulunur. Adanın meşhur gece kulübü La Grotta, Xlendi’dedir ve Gozo’ya gitmişseniz mutlaka uğramanız gereken bir yerdir.

Gozo Adası Festivaller

Karnaval (Şubat)

Gaulitana Müzik Festivali (Şubat-Nisan)

Çilek Festivali (Nisan)

Uluslararası Havaifişek Festivali (Nisan)

Victoria Uluslararası Sanat Festivali (Haziran-Temmuz)

Delicata Klasik Şarap Festivali (Ağustos)

Qala Uluslararası Folklör Festivali (Eylül)

Köy Festaları (Mayıs-Eylül)

Fjakkolata (8 Ekim)

Operalar (14 Ekim)

Mediterranea Festivali (Ekim-Kasım)

Gozo Adası’nda Alışveriş

Gozo Adası’nın da dâhil olduğu Malta’da, turistlere özellikle alışveriş konusunda pek çok seçenek sunmaktadır. Ada olmasının da yarattığı etkiyle farklı kültürlerin ürünlerini bulmak mümkündür. Butikler, meyve-sebze satan manavlar ve hediyelik eşya satan mağazalar dışında bazı yerlerde kurulan pazarlarını da deneyebilirsiniz. Bu mağazalardan Ta’Dbiegi Crafts Village, Jubilee Foods, Gozo Glass, Axiak Bros’u tercih edebilirsiniz. Rabat’taki Bağımsızlık Meydanı’nda kurulan pazarda da aradığınız her ürünü bulabilirsiniz. Ayrıca Rabat’taki mağazaların çoğu Tiġrija Palazz ve Cumhuriyet Caddesi’nde bulunur. El emeği danteller, havlular, seramikler ve gümüş ürünler turistlerin çok ilgisini çekmektedir. Adada üzüm bağları olduğu için şarap üretimi de yüksektir. Özellikle Victoria’nın tarihi kısımlarında bulunan dükkanlarda kaliteli şaraplar satılmaktadır.

Gozo Adası Saat Farkı

Malta (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı vardır.

Gozo Adası Para Birimi

Malta Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Gozo Adası’nın para birimi Euro’dur.

Gozo Adası Resmi Dili

Malta Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Gozo Adası’nın resmi dilleri İngilizce ve Maltaca’dır.

Gozo Adası Türkiye Dış Temsilciliği

Valetta Büyükelçiliği

Adres: 35, Sir Luigi Preziosi Square, Floriana-MALTA

Telefon: +356 21 22 34 24

Faks: +356 21 22 43 08

e-posta: embassy.valletta@mfa.gov.tr

Gozo Adası Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

St. Paul Yortusu (10 Şubat)

St. Joseph Günü (19 Mart)

Özgürlük Günü (31 Mart)

Kutlu Cuma (Nisan)

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Sette Giugno (7 Haziran)

St. Peter ve St. Paul Günü (29 Haziran)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Zafer Şöleni (8 Eylül)

Bağımsızlık Günü (21 Eylül)

Bakire Günü (8 Aralık)

Cumhuriyet Günü (13 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Gozo Adası İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Gozo Adası Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Malta’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.