Bir Ayaklanma : Portakal Savaşları

Kuzey İtalya’nın Ivrea kasabasında gerçekleştirilen dünyanın en turuncu festivali Portakal Savaşları gün sayıyor. İtalya’nın en büyük yiyecek savaşı olan festival 26 Şubat günü kentin sokaklarını turuncuya boyayacak. Başlangıç hikâyesi tam olarak bilinmemekle beraber 17. yüzyıla dek dayandığı tahmin edilen festival, dünya üzerindeki en eski festivallerden biri aynı zamanda.

Portakal

Mazlumun tirana karşı mücadelesi

Festivalin başlangıcına dair en yaygın rivayete göre, festival kaynağını kentin zalimlere karşı verdiği savaştan alıyor. 17. yüzyılda kentin ileri gelen ailelerinden Rianeri’nin üyesi Biandrat, kötü yüreğiyle tanınıyordu. Bir gün Biandrat, düğün arifesindeki genç bir kıza tecavüz etmeye çalıştı. Fakat zorbanın planı halkın tirana karşı ayaklanması ile geri tepti ve halk önce tiranın evini taşlayıp sonra da yaktı.

Bir tiyatro sahnesi gibi

Bu hikâyeden esinini alan festival, her yıl şubat ayının son pazar günü zalimliğe karşı direnen ve zafer kazanan halkın mücadele ve başarısının anısına düzenleniyor. Bir tiyatro havasında başlayan festivalde eski silahları ve taşları temsil eden portakal taşıyıcıları ile tiranların saflarını temsil eden grup arabalara biniyor ve savaş başlıyor. Ayrıca tirana meydan okuyan genç kız Mugnaia (değirmencinin kızı) için de oyuncu seçmelerinin yapıldığı festivalin bir başka hikâye uyarlaması ise Fransa’nın İtalya’yı işgali sırasında Fransızlara karşı İtalyanlar’ın mücadelesine dayanıyor.

Tartışmalı festival

Dokuz rakip takım arasında ve 3000 kişinin katılımıyla düzenlenen festival, aynı zamanda İtalya’nın en tartışmalı festivallerinden de biri. Zira festival katılımcıları her ne kadar başlarına geçirdikleri kasklarla kendilerini korusalar da festivalde yaralanmalar çokça yaşanıyor. Kasaba halkı için derin anlamlar taşıyan ve kasaba ruhunun ayrılmaz parçası olan festival, şiddetli olduğu için eleştirilse de tam da bu sebepten festivale dair daha dürüst ve misafirperver bir festival yok da deniyor. 

400 ton portakal kullanılıyor

Pazar günü başlayıp, pazartesi ve salı günü de olmak üzere 3 gün devam eden festival, 14:30’da başlıyor ve akşama dek sürüyor. Yaklaşık 400 ton portakalın kullanıldığı festivalde, yüzyıllar öncesine uzanan bir halk ayaklanmasının hicivsel aynı zamanda iyi mücadele edilmiş şekilde tekrar hayata geçirildiği festival, kasabanın tarihi mirasını da temsil ediyor. 

Portakal

Büyük ahşap direkler yakılır

Sokaklar, duvarlar ve katılımcıların ezilmiş ve dağılmış meyvelerin rengini aldığı festival, kasabanın Borghetto Bölgesi’nde scarli adı verilen büyük ahşap direklerin yakılmasıyla son bulur. Ayrıca festivalin son gününde bir morina balığı ve öğütülmüş mısır irmiğinden yemekler yapılır. Çok daha eskiye dayanan bu seremonide katılımcılara fasulye de dağıtılır. 

Kasaba nüfusu 4 katına çıkıyor

Yaklaşık 25 bin kişinin yaşadığı kasabanın nüfusu festival boyunca 4 katına ulaşıyor. Bu sebeple çoğu yerde trafiğin kontrol altına alınması ve sokaklardan arabaların geçmesi hayli güç hatta olanaksız oluyor. Eğer festivale katılmak istiyorsanız en azından bir ay öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Ayrıca festivale katılmak isteyenlere bir diğer öneri de dönemin dokusunu ve olayların gerçek anlamını anlamak için bir günden fazla kalmak gerektiği yönünde.  

Kalabalık