Torino Hakkında Bilinmesi Gerekenler

torino-1297418_1280.jpg

Torino; Kuzey İtalya’da bulunan Piyemonte Bölgesi’nin baş şehridir. Batısı ve kuzeyinde Alp Dağları bulunan şehrin içinden Po Nehri geçmektedir. Doğal, tarihî ve kültürel dokusu ile öne çıkan şehir; önemli bir sanayi merkezi olmasıyla da bilinir. İtalyan otomotiv sektörünün kalbi konumdaki Torino şehri, bir dönem İtalya’nın başkenti de olmuştur.

“Alplerin Başkenti” gibi sıfatlarla da anılan Torino, doğal güzellikleriyle ilgi çekmektedir. Şehir 2006 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Bir Akdeniz ülkesi olan İtalya’da bulunmasına rağmen Akdeniz ikliminden farklı bazı özelliklere sahiptir. Kışları biraz daha soğuk ve kuru geçer. Yaz aylarında ise şehrin ova kısmı sıcak, dağlara doğru uzanan bölgeleri ise daha ılıktır. Doğal ve tarihî güzelliklerin bir arada olduğu Torino, turistlerin ilgisini çekecek birçok farklı özellik barındırır. İtalya’nın popüler turizm merkezlerine oranla daha sakin bir görüntü çizen şehir, huzurlu bir tatil geçirmek isteyenleri başarıyla ağırlamaktadır.

Devamını Oku

Torino Nerededir?

Torino, İtalya’nın kuzeyinde bulunmaktadır. Piyemonte Bölgesi ve Torino ilinin baş şehri olma özelliğine sahiptir. İçinden Po Nehri geçen şehir, batısından ve kuzeyinden Alp Dağları ile çevrilidir. Torino şehri 130,17 kilometrekarelik yüzölçümüne sahiptir ve İtalya ile Fransa arasındaki sınıra oldukça yakındır.

Torino’ya Nasıl Gidilir?

torino-1766541_960_720.jpg

Şu anda İstanbul’dan Torino’ya direkt uçuş gerçekleştirilememektedir. İstanbul’dan Milano’ya yapılan direkt uçuşlardan yararlanıp buradan kara yolu ile Torino’ya ulaşabilirsiniz. Farklı aktarma seçenekleri ile de Torino havaalanına uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Havaalanından şehre ulaşım için, şehre giden havaalanı servislerini ya da tren aktarmalı otobüsleri tercih edebilmeniz mümkündür. Daha uygun olması nedeniyle tren ve otobüs seçeneğine karar verirseniz, havaalanı içinden bilet almanız gerekecektir.

Torino’ya Ne Zaman Gidilir?

italy-1785757_1280.jpg

İtalya’nın genelinde etkili olan Akdeniz ikliminin aksine Torino daha farklı iklim özelliklerine sahiptir. Kışları karasal iklime yakın sert bir hava görülür. Bu hava koşullarının ve yanı başındaki Alp Dağlarının etkisiyle şehir kış turizmine de müsait bir konumdadır. Kış aylarında Torino şehrine giderek, bölgedeki kayak merkezlerinde vakit geçebilirsiniz. Kayak amacıyla gelmiş olsanız da kışın diğer mevsimlere oranla daha sakin olan şehirde tarihî mekânları rahatça gezebilir, kalabalıktan uzak bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Revaklarla süslü caddelerde yağmurdan etkilenmeden kolayca dolaşabilirsiniz. Bu dönemde şehre giderseniz, genellikle şubat ayında düzenlenen araba fuarının da keyfini çıkarabilirsiniz. Kış tatiliniz uzun süreliyse; hem kışın nimetlerinden yararlanıp çevredeki tesislerde kayak yapabilir, hem de artan zamanı Torino’nun tarihî güzelliklerini keşfetmek için değerlendirebilirsiniz.

Soğuğu pek fazla sevmiyorsanız Torino’yu ilkbahar ya da yaz mevsiminde ziyaret etmeniz yararlı olacaktır. Torino’da yazlar sıcak geçebilmektedir. Özellikle şehrin ovalık kısımlarında bu sıcaklar kendini daha fazla hissettirir. Tarih kokan düzenli sokaklarda tur atıp restoranlarda ve kafelerde eşsiz İtalyan mutfağını keşfetmek istiyorsanız, havaların ısınmasını beklemelisiniz. Şehre gelmişken açık hava festivallerinin ve konserlerin tadını çıkarmak da isteyebilirsiniz. Tatilinizi ilkbaharın sonlarından sonbaharın başlarına kadar olan zaman aralığına uygun biçimde ayarlayıp, mayıs ayındaki Kitap Fuarı ya da sonbahardaki Tiyatro Festivali’ne katılım gösterebilirsiniz. Po Nehri kenarında yürüyüşler yapmak ya da şehrin ünlü parklarında vakit geçirmek için de yaz ayları ideal bir seçim olacaktır.

Torino’da Nerede Kalınır?

Torino, Piyemento bölgesinin en kalabalık şehri olmasına rağmen sakin ve huzurlu bir şehirdir. Konaklamak için tarihî mekânlar, restoran ve alışveriş yerlerine yakınlığı sebebiyle merkez otelleri daha çok tercih edilse de şehir içi ulaşımın gelişmiş olması sebebiyle şehre toplu taşıma ile kolayca ulaşılan bir nebze daha uzaktaki oteller de çokça tercih edilmektedir. 

Torino’da hemen her bütçeye ve aradığınız standartlara uygun otel bulmak mümkün. Daha lüks ve gurme bir seyahat yapmak isteyenler için Michelin yıldızlı restoranlar, Tük hamamlı oteller idealken az bütçe ile çok yer gezmek isteyen gezginler için hosteller ve daha mütevazı ama konforlu butik oteller tercih edilebilmektedir.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay önce rezervasyon yaparsanız daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Torino otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Torino’da Nerede Kalınır - Torino’nun Bölgeleri 

Torino’da Centro kentin tarihî ve en merkezî bölgesi olarak bilinir. Bu bölgenin yanında Crocete, Aurora Vanchiglia ve San Salvario gibi bölgeler de merkez ve tarihî yerlere yakınlıkları ve ulaşım kolaylığı sebebiyle çokça tercih edilmektedir. Gezeceğiniz ve kalacağınız yerlerin birbirine yakın olması dil problemi gibi sorunları da düşünmenize hiç gerek kalmayacak.

Torino’nun hemen her yerinde tarihî binaları sıkça görebilme şansınız olduğu için sokaklarında yürüyerek dolaşması en keyifli şehirlerdendir. Hemen her sokak bir park alanına çıkar ve Torinolular sık sık burada zaman geçirip gazetelerini, kitaplarını okuyup güneşlenmeyi tercih etmektedirler. Yürüyerek gezmeyi tercih etmeyenler için ise birçok noktada bisiklet kiralama imkânı mevcuttur. 

Torino’da raylı sistem ve ulaşım ağı gelişmiş olduğundan kaldığınız yerlere uzak bölgelere de rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Metro bilet fiyatları, gideceğiniz süreye göre 1,50 € - 1,70 € arasında değişmektedir. Dilerseniz 6,5 € karşılığında 5 binişlik bilet ya da 17,5 € karşılığında 15 binişlik bilet satın alabilirsiniz. 

Centro - Tarihî Merkez Bölgesindeki Torino Otelleri 

Adından da anlaşılacağı üzere burası kentin tarihî merkezidir. Torino tarihi için önemli olan, Salferino Meydanı, Nuovo Meydanı, Satuto Meydanı, Reale di Torino Sarayı, San Giovanni Batista Katedrali gibi önemli meydan ve yapılar bu bölgede bulunmaktadır. Bu bölge de her bütçe ve zevke uygun otel bulacağınız gibi kafe, restoran ve alışveriş için turistik mağazalara da kolayca ulaşabilirsiniz.

 • Hotel Concord
  Özellikler: 
  4 yıldızlı, Metroya yakın, sigara içilmeyen odalar, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 100 € - 120 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Concord

 • Best Quality Hotel Gran Mogol
  Özellikler: 
  3 yıldızlı, metroya yakın, sigara içilmeyen odalar, park yeri
  Fiyat: Geceliği 85 € - 135 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Chelsea
  Özellikler: 
  3 yıldızlı, aile odaları, evcil hayvan girebilir, çalışma alanları
  Fiyat: Geceliği 97 € - 157 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Roma e Rocca Cavour
  Özellikler: 
  3 yıldızlı, bagaj muhafazası, engelli konuklar için olanaklar
  Fiyat: Geceliği 80 € - 170 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Town House 70
  Özellikler: 
  4 yıldızlı, balkon, teras, engelli konuklar için olanaklar
  Fiyat: Geceliği 100 € - 160 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Town House 70

Crocetta Bölgesindeki Torino Otelleri

Bölge şehir merkezi ile tren garı arasında, şehrin batı yakasında yer almaktadır. Konumu sebebiyle toplu taşıma sistemlerine yakınlığıyla öne çıkan bir bölgedir. Tarihî ve estetik binaların bolca yer aldığı bir bölge olması ile size İtalya’da olduğunuzu hissettirecek aynı zamanda sakinliği ile de rahat bir konaklama ve tatil yapmanıza imkân verecek bir bölgedir.

 • Art Hotel Boston
  Özellikler:
   4 yıldızlı, havaalanı servisi, bahçe, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 90 € -160 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Art Hotel Boston

 • Holiday Inn Torin City Centre
  Özellikler:
   4 yıldızlı, bagaj muhafazası, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 90 € - 120 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Lancaster
  Özellikler:
   4 yıldızlı, metroya yakın, engelli konuklar için olanaklar
  Fiyat: Geceliği 70 € - 110 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın. 

 • Best Western Hotel Luxor
  Özellikler:
   3 yıldızlı, golf sahası, engellik konuklar için imkânlar, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 90 € - 120 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Turin Palace Hotel
  Özellikler:
   4 yıldızlı, teras, spa ve sağlık merkezi
  Fiyat: Geceliği 150 € - 210 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Turin Palace Hotel

San Salvario Valentino Bölgesindeki Torino Otelleri

Tarihî merkeze ve tren hattına yakınlığı sebebiyle çok yer gezip kolay ulaşım sağlamak isteyenler için uygun olacak bir bölgedir. Bölgede bulunan Valentino Parkı ve içerisinde bulunan etkileyici şatosu da bu bölgede gidilip görülmesi gereken yerlerdendir.

 • Hotel Urbani
  Özellikler: 
  3 yıldızlı, kütüphane, engelli konuklar için imkânlar, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 55 € - 80 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Urbani

 • Best Western Crystal Palace Hotel
  Özellikler: 
  4 yıldızlı, evcil hayvan girebilir, engelli konuklar için hizmetler
  Fiyat: Geceliği 70 € - 110 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Giotto
  Özellikler: 
  3 yıldızlı, sigara içilmeyen odalar, evcil hayvan girebilir, otopark
  Fiyat: Geceliği 60 € - 85 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Valentino Du Parc
  Özellikler: 
  3 yıldızlı, sigara içilmeyen odalar, bagaj muhafazası, kuru temizleme
  Fiyat: Geceliği 40 € - 80 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Due Mondi
  Özellikler: 
  3 yıldızlı, sigara içilmeyen odalar, bagaj muhafazası, aile odaları
  Fiyat: Geceliği 80 € - 105 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Due Mondi

Aurora Vanvhiglia Bölgesindeki Torino Otelleri

Antik şehir kalıntılarının dışında kalan en eski yerleşim yeri olma özelliği taşıyan bu bölge; pazarları, önemli önemli tarihî yapıları ve daracık sokakları ile Torino’ya gittiğinizde gezilmeden dönülmemesi gereken bir bölgedir. Bu bölgedeki birkaç otel alternatifini aşağıda bulabilirsiniz.

 • Hotel Dei Pittorio
  Özellikler:
   4 yıldızlı, teras, toplantı odası, bilet hizmeti
  Fiyat: Geceliği 105 € - 140 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Dei Pittorio

 • Hotel Alexandra
  Özellikler:
   3 yıldızlı, teras, bilet hizmeti, otopark
  Fiyat: Geceliği 60 € - 80 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Albergo Ristorante San Giors
  Özellikler:
   3 yıldızlı, şehir manzaralı, restoran menü çeşitliliği
  Fiyat: Geceliği 55 € - 70 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın

 • Hotel President
  Özellikler:
   3 yıldızlı, simgesel yapı ve dağ manzarası, toplu taşıma biletleri
  Fiyat: Geceliği 70 € - 105 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın

 • Pasific Hotel Fortino
  Özellikler:
   4 yıldızlı, güneşlenme terası, bebek bakımı ve çocuk hizmetleri
  Fiyat: Geceliği 55 € - 145 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Pasific Hotel Fortino

San Donato – Campidoglio Bölgesindeki Torino Otelleri

Bu bölge Roma döneminden kalma bir yerleşim bölgesidir. Bu tarihî öneminin yanında kafe, restoran ve alışveriş yerleri açısından çok yoğun Torino’nun diğer bölgelerine kıyasla da çok daha fazla yeşil alana sahip bir bölgedir. Turistik gezinin yanında şehir hayatının içinde olmak isteyen ziyaretçiler için bu bölge vazgeçilmez bir konaklama bölgesidir.

 • Art Hotel Olympic
  Özellikler:
   4 yıldızlı, teras, bahçe, modern mimarî
  Fiyat: Geceliği 75 € - 110 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Art Hotel Olympic

 • Hotel Principi D'Acaja
  Özellikler:
   3 yıldızlı, engelli konuklar için olanaklar, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği 60 € - 85 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Qualys Hotel Royal Torino
  Özellikler:
   4 yıldızlı, aile odaları, bahçe, çalışma alanları
  Fiyat: Geceliği 70 € - 90 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın

 • Hotel Imperial
  Özellikler:
   3 yıldızlı, engelli konuklar için olanaklar, bahçe, bar
  Fiyat: Geceliği 45 € - 60 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın

 • Hotel Tourist
  Özellikler:
   3 yıldızlı, balkon, modern ve ferah mimari, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 60 € - 90 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Tourist

Torino bölgesindeki konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Torino Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Torino otellerini görmek için tıklayın.

Torino Otelleri

Konum olarak İtalya’nın kuzeyinde yer alan Torino zengin tarihî dokusu, Alp manzarasıyla ve şehir içi ulaşım kolaylığı ile turistleri kendine çekiyor. İtalya’nın ilk başkenti olma özelliğine sahip olan Torino Barok mimarisinin en güzel örneklerini barındıran yapılarıyla da dikkat çeken bir şehir. Ayrıca Avrupa’nın en uzun ve modern kayak merkezlerinden biri, Torino’ya sadece 1 saat uzaklıkta. Bu sebeple kış turizmi için de geçerli bir alternatif olarak Torino turistlerin tatil planlarında göze çarpıyor. 

Şehir içi ulaşım gerek toplu taşıma gerekse bisiklet kiralayarak gayet kolay yapılabildiğinden konaklamak için şehir içindeki otelleri ya da kısa sürelerde ulaşım sağlayabileceğiniz şehir dışındaki konaklama merkezlerini tercih edebilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Torino otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Torino Gezilecek Yerler

Tarihî ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra tam bir gastronomi cenneti olan Torino, farklı tatil anlayışlarına hitap edebilmesiyle öne çıkmaktadır. Şehir kayak merkezlerine de yakındır ve kış turizmi için sıklıkla tercih edilebilmektedir. Bu çok yönlü şehirde, otomotiv ve sinemadan Mısır medeniyetine kadar birçok faklı alandaki müzeleri ziyaret edebilmek de mümkündür. Torino’yu dolaşırken; farklı mimarî tarzları bir araya getiren saraylar ve dini yapılar sayesinde, tarihî atmosferi en iyi şekilde hissedebilirsiniz. Şehrin birçok caddesinde karşınıza çıkacak revaklı binalar sayesinde kaldırımlarda yürüyerek rahatça dolaşabilirsiniz. Bölgenin dünyaca ünlü yemek kültürünü hissedebileceğiniz şık restoranlar ve huzurlu vakti geçirebileceğiniz yeşil alanlar; bir tatilden beklediğiniz her şeyi size sunacaktır. Torino’yu keyifle gezmek için 3 gün ayırmanız yeterli olacaktır.

Torino Gezilecek Yerler

Bir açık hava müzesini andıran Torino’da şehri keşfetmeye, en popüler yapılardan birisi olan Mole Antonelliana ile başlayabilir ve burada bulunan Sinema Müzesi’ni gezebilirsiniz. Ardından UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Torino Kraliyet Sarayı’nın ihtişamlı mimarisini görebilirsiniz. Şehirdeki Otomotiv Müzesi ve Mısır Müzesi de zengin içerikleri ile Torino seyahatinizin önemli durakları arasında yer almayı fazlasıyla hak etmektedir. San Giovanni Battista Katedrali’nin yanı sıra Palazzo Madama ve Palazzo Carignano yapıları da şehrin birçok farklı tarzdan beslenen eşsiz mimarisini keşfetmenizi sağlayacaktır. Rivoli Kalesi ve Palatine Kuleleri ile devam ettirebileceğiniz tarihi gezintinizi şehri tepeden gören Basilica di Superga ile noktalayabilirsiniz. Tarihe ve kültüre doyacağınız Torino’da, Garibaldi caddesini de gezerek alışveriş yapabilir ve yörenin enfes tatlarına deneyebilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Torino Şehir İçi Ulaşım

torino-2008397_1280.jpg

Torino şehrinde ulaşım imkânları oldukça çeşitlidir. Şehrin gezilip görülmesi gereken yerleri çoğunlukla tarihî merkezde olduğu için, bu alandaki birçok noktaya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Merkezdeki ya da merkezin haricindeki farklı turistik yerlere, taksi kullanma ihtiyacı duymadan toplu taşıma ile kolayca gidebilirsiniz. Torino’da toplu ulaşım Gruppo Torinese Trasporti (GTT) adlı şirket tarafından gerçekleştirilmektedir. Şehir içinde ya da banliyödeki yerlere tramvay, metro ve tren ile ulaşabilir dilerseniz otobüsleri de kullanabilirsiniz. Porta Nuova, şehrin kalbinde bulunan ve tarihî yapılara oldukça yakın olan ana tren istasyonudur. Bu tren istasyonunun çevresindeki duraklardan, tramvay, otobüs ve metroya aktarma yaparak şehrin büyük kısmına gidebilmek de mümkündür. Torino’da bisiklet de oldukça yaygındır. Dilerseniz şehrin çeşitli noktalarından bisiklet kiralayabilirsiniz.

Torino’da ulaşım için GTT şirketinin biletlerini almanız gerekecektir. Biletlerinizi araçların içinde ya da istasyon girişlerinde onaylatmanız zorunludur. Torino’da toplu taşıma araçlarında bilet kontrolleri çok sık yapılır ve ceza yememek için bu işleme dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. GTT standart şehir içi bilet fiyatı 1,50 euro iken, banliyöye giden araçlarda da kullanılabilen bilet fiyatı 1,70 euro’dur. Bu biletler, ilk onaylatmanın ardından 90 dakika boyunca geçerlidir. Bunun dışında tek günlük ya da çok günlük biletler de bulunmaktadır. Tatilinizin kaç gün olacağı belli ise bu biletleri seçebilirsiniz. İlk onaylatmadan itibaren 24 saat geçerli olan bilet 5 euro’dur. 48 saatlik biletin fiyatı 7,50 euro iken, 72 saatlik bilet 10,00 euro’ya satılmaktadır.

Torino Mutfağı

ravioli-2063535_1280.jpg

Torino ve Piyemonte bölgesi yemek kültürü ile de oldukça ünlüdür. Torino slow food akımı için de önemli bir şehirdir. Slow food akımı, yerel ürünlerin ağırlık verildiği tariflerle geleneksel yemek kültürünü, hızlı yeme biçimlerine karşı yaşatmayı amaçlamaktadır. Şehirde her sene bu amaca uygun olarak Terra Madre Salone del Gusto isimli gastronomi etkinliği de düzenlenmektedir. İtalyan mutfağının karakteristik özelliklerinden bir diğeri olan aperitivo geleneği de Torino’da hala popüler bir şekilde uygulanmaktadır. Aperitivo, yemekten önce yenilen kanepe ve çerez benzeri atıştırmalıkları kapsar. Yöresel tatlar da aperitivo olarak sıklıkla tüketilebilmektedir. Çikolatalarıyla da adından söz ettiren Torino’da, özellikle keçi sütünden yapılan peynirler fazlasıyla rağbet görmektedir.

Şehirle özdeşleşmiş lezzetler arasında ilk kalan gelenlerden birisi de bicerin olmaktadır. Bicerin; sıcak çikolata, süt ve espresso ile üretilen ve üç ayrı katmanlı şekilde cam bardaklarda servis edilen sıcak bir içecektir. Torino’nun en eski kafelerinden olan Caffé Al Bicerin’e gidip bu içeceği keyifle tüketebilirsiniz. Sabah kahvesi içmek için Caffè Platti’yi seçebilir, ya da ayaküstü hızlı bir kahvaltı etmek isterseniz Caffè Mulassano’ya uğrayabilirsiniz. Geleneksel Piyemonte mutfağından lezzetler denemek için Porto di Savona, Ristorante Consorzio ya da Locanta da Betty, iyi birer seçenek olabilir. Yörenin gözde lezzeti agnolotti’yi yemek içinse; Ristorante Casa Vicina ya da Magorabin restoranları arasında seçim yapabilirsiniz. Piyemonte kökenli Gianduiotto çikolatasını tatmak isterseniz de Guido Gobino kafeye uğrayabilirsiniz.

Torino’da Alışveriş

torino-2968308_960_720.jpg

Torino, yeri geldiğinde sakin yeri geldiğinde canlı olabilen bir şehirdir. Alışveriş açısından da oldukça fazla alternatif sunan bu kuzey İtalya şehrinin, alışveriş cenneti Milano’ya göre daha uygun olabildiği söylenebilir. Alışverişin yoğun olduğu caddeleri ile turistlerin iştahını kabartan şehirde birçok açık hava pazarı da bulunabilir. Yavaş yemek akımının önemli bir şehri olan Torino’da yiyecek kültürünüzü genişletecek yerel besinlere de ulaşabilirsiniz. Torino yürüyerek birçok noktası gezip görülebilecek bir şehir olduğundan gün boyu alışveriş yapmak da eğlenceli bir aktivite olacaktır. Özellikle revaklı caddelerde güneşten ya da yağmurdan etkilenmeden vitrinlerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Torino’dan hediye getirmek amaçlı alınabilecek en iyi ürünlerde birisi de çikolatadır. Piyemonte bölgesine özgü bir fındıklı çikolatalı şekerleme olan gianduiotto hem kendiniz hem de sevdikleriniz için güzel bir hediye olabilir. İtalya gibi moda tasarımının önemli bir ülkesinde elbette giyim ve aksesuar ürünleri de hediye olarak alınabilmektedir. Giyim mağazası dendiğinde ise Torino’da ilk olarak viaGaribaldi Caddesi akla gelmektedir. İki tarafında da bolca giyim mağazası bulabileceğiniz bu cadde özellikle indirim sezonlarında çok iyi kıyafetler bulabilirsiniz. Via Po da vintage ya da antik ürünler sevenlerin gözdesi olmaktadır.

Torino pazarlarıyla da ünlüdür ve haftanın birçok günü farklı yerlerde pazarlar kurulur. Torino’nun popüler açık hava pazarlarında birisi olan Porta Palazzo hem Torinoluların hem de turistlerin ilgisini çekmektedir. Torino’da ikinci el eşya satan pazarları da bulunmaktadır. Antika eşyalarla dolu bu pazarların de kendine has bir müşteri kitlesi bulunmaktadır. Torino’da gastronomiye ilgi duyanlar için de birçok yerel gıda bulunmaktadır. Slow food akımının gözde şehri Torino’daki yerel yemek kültürüne ağırlık veren Eataly, hem restoran hem de mağaza olarak hizmet vermektedir. Burada İtalyan yemeklerine eşsiz lezzetini veren birçok gıdayı ideal şekilde bulabilirsiniz.

Torino’da Gece Hayatı

torino-1220396_960_720.jpg

Torino genel olarak sakin bir şehir izlenimi verse gece hayatı ile de adından söz ettirmektedir. Geceden önce İtalyan aperitivo geleneğine uygun olarak akşam yemeği öncesi atıştırmalıklarına başlayabilirsiniz. Vittorio Veneto Meydanı çevresinde müzik eşliğinde çerez ya da kanepe tüketebileceğiniz birçok mekân bulabilirsiniz. Aperitivo’nun ardından akşam yemeğinizi de yedikten sonra, Torino’nun hareketli mekânlarına geçiş yapabilirsiniz. Torino’daki mekânlar zengin bir müzik çeşitliliğine sahiptir. Birçok yerel müzik grubunun sahne aldığı mekânlarda, kaliteli müzikleriyle göz dolduran DJ performanslarına da rastlayabilirsiniz. Sabahın erken saatlerine kadar eğlencenin ve müziğin keyfini çıkartabileceğiniz kulüpler de Torino’da sizleri beklemektedir. Sokak çalgıcıları ve çeşitli müzik festivalleriyle öne çıkan Torino’nun gece hayatı da oldukça etkileyicidir.

Torino’da bar ve kulüpler ağırlıklı olarak Po Nehri kenarında ya da Parco Valentino etrafında bulunur. Elektronik dans, pop ya da rock müzik sevenlere hitap edebilecek mekânların yanında caz ya da blues ağırlıklı müzikler çalan yerler de bulabilirsiniz. Yerel DJ’lerin yanı sıra Avrupa’nın birçok farklı ülkesinden gelen DJ’ler de bu mekânlarda zaman zaman performans sergilemektedir. Torino şehrinde adı İtalya çapında bilinen birçok mekân vardır. İyi bir bar bulmak isterseniz Savoia Meydanı çevresinde bulunan yerlere göz atabilirsiniz. Özellikle, turizmin de yoğunlaştığı yaz aylarında, Murazzi bölgesinde bulunan ve Po Nehri kenarı boyunca yoğunlaşmış olan kulüpler de şehirde oldukça popülerdir.

Aperitivo ve akşam yemekleri ardından müzik eşliğinde eğlenmek isteyenler için şehir içinde birçok bar seçeneği mevcuttur. Mar Rosso, La Rhumerie 18 ve Smile Tree arkadaşlarınızla iyi vakit geçirebileceğiniz güzel ortamlar sunacaktır. Gece yarısından hemen sonra sabah saatlerine kadar eğlenebileceğiniz hareketli kulüp seçenekleri de Torino’da bolca bulunur. Hiroshima MonAmour, Blah Blah ve Astoria Studios gibi mekânlar, Torino’da tercih edebileceğiniz kulüp alternatifleri arasında yer alır. Çoğunlukla gece yarısı kapılarını açan kulüplerde haftanın bazı günlerinde DJ ya da canlı müzik aktivitelerine denk gelebilirsiniz. 80’ler ya da 90’lar gibi farklı temalara sahip etkinlikleri de bulabileceğiniz Torino kulüplerinde, sevilen dans müziklerini keyifle dinleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Canlı müzik sevenler de Torino’daki il Maglio gibi mekânları tercih edebilir. Torino; farklı zevklere hitap eden müzik çeşitlerinin dinlenebileceği birçok yer içermektedir. Bu mekânların birçoğu yıl boyunca küçük müzik festivalleri de gerçekleştirmektedir. Özelikle yaz aylarında Torino şehrinde birçok irili ufaklı müzik festivaline denk gelebilirsiniz. Yemeği de müziği de çok seven İtalyanların kendine has kültürünü başarılı bir şekilde yansıtan birçok mekân ile Torino’nun keyfini en iyi biçimde çıkarabilirsiniz. Eğlence anlayışınız nasıl olursa olsun bu şehirde size güzel vakit geçirecek bir müzikal etkinlik bulabilirsiniz. San Salvario bölgesinde yer alan kulüplerin yanı sıra daha alternatif müzikleri keşfedebileceğiniz mekânları da Quadrilatero bölgesi civarında rahatlıkla bulabilirsiniz.

Torino Festivalleri

torino-1716316_960_720.jpg

Torino, farklı zevklere hitap edebilecek birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Torino’da düzenlenen değişik temalara sahip festivallerden birkaçı şunlardır:

Terra Madre Salone del Gusto: Uluslararası bir gastronomi sergisi olan bu etkinlik; Piyemonte Bölgesi, Torino şehri ve Slow Food Organizasyonu tarafından düzenlenmektedir. İki yılda bir gerçekleşen etkinlik, 2018 yılında da yapılacaktır. Gastronomi meraklıları, 20 ile 24 Eylül 2018 tarihleri arasındaki bu etkinlikte kurulacak büyük pazarın keyfini çıkarabilir. Terra Madre Salone del Gusto etkinliğinde ilgi çekici atölyeler, aşçılık dersleri ve forumlar da yapılmaktadır.

Torino Uluslararası Kitap Fuarı: İtalya’nın en büyük ticari kitap fuarları arasında yer alan bu etkinlik, her yılın mayıs ayının ortalarında gerçekleştirilmektedir. Her sene farklı temalar etrafında şekillendirilen bu büyük fuara kitapseverler yoğun biçimde ilgi göstermektedir.

Torino Film Festivali: Venedik Film Festivali’nin ardından İtalya’nın en büyük ikinci uluslararası film festivali olarak gösterilen Torino Film Festivali, her yılın kasım ayında izleyicilerle buluşur. 1982 yılında başlamış olan festival dünyanın çeşitli ülkesinden birçok filmlin gösterimine sahne olmaktadır.

Automotoretrò: Torino’nun önemli fuarlarından birisi de Automotoretrò olarak adlandırılan otomobil fuarıdır. Otomobil tutkunlarının fazlasıyla seveceği fuarda birçok yan etkinlik de olmaktadır. Her sene farklı tarihlerde organize edilen Automotoretrò genel olarak şubat ayı içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Incanti Tiyatro Festival: Her yıl eylül ya da ekim aylarında gerçekleştirilen Incanti Tiyatro Festivali, Torino’nun önde gelen sanatsal etkinliklerinden birisidir. Kukla tiyatrosu ve gölge tiyatrosu alanlarında gösterilerin sunulduğu etkinlik, bu konuda Avrupa’nın önemli festivalleri arasında sayılmaktadır.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Torino Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni Yıl
6 Ocak: Epiphany
25 Nisan: Kurtuluş Günü
1 Mayıs: İşçi Bayramı
2 Haziran: Cumhuriyet Bayramı
15 Ağustos: Assumption
1 Kasım: Azizler Günü
25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Torino İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 115

Polis: 113

Ambulans: 118

Torino Dış Temsilcilikleri

Torino, Milano Başkonsolosluğu’nun görev alanı içindedir.

T. C. Milano Başkonsolosluğu

Telefon: 00 39 02 318 368 00

E-posta: [email protected]

Adres: 36, Via Antonio Canova, 20145 Milano, İtalya

İnternet Sitesi: http://milano.bk.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Torino Para Birimi

İtalya’nın resmi para birimi euro’dur. 1 euro, 2018 mart itibariyle yaklaşık 4,9 Türk lirasıdır.

Torino’nun Resmi Dili

Torino’da konuşulan dil, İtalya’nın resmi dili olan İtalyancadır. Yerel halk arasında İngilizce bilenler de oldukça yaygındır.

Torino Saat Farkı

Torino GMT +1 saat diliminde, Türkiye ise GMT +3 saat diliminde bulunmaktadır. Bu nedenle Torino, Türkiye’den 2 saat geridedir. Avrupa ülkeleri yaz saati uygulamasına geçtiğinde ise saat farkı 1’e inmekte ve Torino Türkiye’den 1 saat geride olmaktadır.

Torino Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type L / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 1.2oC
  • Şub 3.6oC
  • Mar 7.4oC
  • Nis 11.1oC
  • May 15.3oC
  • Haz 19.2oC
  • Tem 21.9oC
  • Agu 21.1oC
  • Eyl 17.9oC
  • Eki 12.2oC
  • Kas 6.3oC
  • Ara 2.3oC

Kısa Kısa

Nüfus: 886.837 / Dil: İtalyanca / Para Birimi: Euro / İklim: Kışlar soğuk ve kuru, yazlar sıcak ve ılıman / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün