Bodrum Dibeklihan'da Hüseyin Yılmaz'In Mozaik Sergisi Başlıyor

Birazcık iş stresinden uzaklaşıp Ege’ye gitmeye var mısınız? Mesela cennetin yeryüzündeki yansıması Bodrum’a gidip biraz kafa dinlemek ister misiniz? Genelde yazın deniz tatili tercih edenlerin ilk adresi olan Bodrum yaz dışında da aslında oldukça renkli ve hareketli. Sadece bir tatil yöresinden çok daha fazlası olan Bodrum, oldukça sanatsal etkinlikleri ile de ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Sene boyunca festivaller, konserler, tiyatrolar, film gösterimleri ve sergilere ev sahipliği yapan Bodrum, şimdi yeni bir sergiye hazırlanıyor.

Bodrum’da sanat ve kültür denince akla gelen ilk yerlerden olan Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü; etkinlikler, söyleşiler, caz geceleri, heykel sergileri, resitaller ve daha birçok sanatsal aktivite ile adından söz ettiriyor. Sene boyunca Bodrum’a gelen misafirlere ve burada yaşayanlara sanat ve eğlence dolu etkinlikler sunan Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü; nişan, düğün, davet gibi organizasyonlara da ev sahipliği yapan bir kültür merkezi.

Şimdi Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü yeni bir aktiviteye hazırlanıyor: Gezimanya’nın kurucularından Tuğçe Yılmaz Özbilgi ve Murat Özbilgi'nin değerli babası Hüseyin Yılmaz’ın mozaik sergisi. 3 yıl önce Gaziantep Mozaik Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra mozaik sanatına ilgisi artan ve hemen orada mozaik yapımı için gerekli malzemelerini alıp İstanbul’a dönünce mozaik yapmaya başlayan Hüseyin Yılmaz, o günden beri bu sanat ile ilgileniyor. Bu sergide Hüseyin Yılmaz’ın oldukça güzel mozaik eserlerini görme şansınız olacak. Bu çalışmalardan bazı örnekler ise aşağıda.

Hüseyin Yılmaz’ın kendi çalışmalarının sergisi; 22 Eylül 2018’den 5 Ekim 2018’e kadar sürecek. Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde 22 Eylül 2018 günü saat 18.00’da bir açılış yapılacak.

Bu sergide aynı zamanda mozaik ile ilgili bilgiler de verilecek. Hüseyin Yılmaz mozaiğin tarihi ve yapım tekniklerini anlatırken Gezimanya’nın kurucularından Tuğçe Yılmaz Özbilgi, Murat Özbilgi ve Gezimanya.com’un değerli yazarlarından Nevin Salman dünya mozaik şehirleri ve dünyadaki en önemli mozaik müzelerinden bahsedecek.

Hüseyin Yılmaz aynı zamanda workshop’lar da verecek. Kısacası mozaik dolu iki hafta Bodrum’da sizi bekliyor. Hepinizi sergiye bekliyoruz!

Adını otoparkı girişindeki iki büyük yoğurt dibeğinden alan Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü; aynı zamanda Gezimanya’nın 2017 yazında Nevin Salman ve Murat Özbilgi ile yaptığı “UNESCO Dünya Mirası Nedir, Nasıl Miras Olunur? başlıklı söyleşiye ve en son 28 Ağustos 2018’de Gezimanya’nın kurucuları Tuğçe Yılmaz Özbilgi ve Murat Özbilgi ile “Her Köşesinde Bir Tarih Hazinesi Saklayan Küçük Komşumuz Ürdün” başlıklı söyleşiye de ev sahipliği yapmıştı.

Önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek diğer etkinlikleri yine Gezimanya takipçileriyle paylaşacağız. Bu keyifli etkinliklerde görüşmek dileğiyle.

Adres: Yakaköy Mahallesi, Muğla Bodrum Yolu, 48400 Bodrum / Muğla
Tarif: Ortakent’teki kavşaktan Yalıkavak yönüne dönüp Yalıkavak yoluna girdikten 2 kilometre sonra soldan Yakaköy’e bir yol ayrılacak. Bu ayrımdan itibaren 1.500 metre sonra sağda, doğa ile bütünleşmiş bir taş yapı ile karşılaşacaksınız. İşte burası Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü.