Bu Yaz Kalem Adası'nı Keşfedin

Aramızda İzmir’in yazlık beldesi Dikili’yi duymayan yoktur öyle değil mi? O zaman sizlere Dikili’nin sevimli Bademli Köyü'ne bağlı olan henüz turist istilasına uğramamış  güzel adası Kalem Adası’ndan bahsetmekten mutluluk duyarız. Son zamanlarda ünlülerin magazinden kaçmak için gittiği ada diye bilinen ve Ege’nin Maldivleri diye anılmaya başlayan bu ada deniz tatilleriniz için mutlaka  bir kere bile olsa ziyaret etmeniz gereken bir yer.

Kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız ve günlük koşuşturmadan oldukça sıkıldıysanız Kalem Adası’nda geçireceğiniz bir kaç gün sizi bu hayattan koparacaktır. Bu sessiz huzur dolu adada gündüz saatleri size ağustos böcekleri eşlik ederken gece olduğunda gökyüzündeki milyarlarca yıldızla beraber uykuya dalabilirsiniz. İncecik kumu ve harika mobilayalarla döşenmiş bir plajı bulunmaktadır. Kendinizi burada gerçekten cennette gibi hissedebilirsiniz.

Özellikle Ege kıyılarından hoşlanıyorsanız Kalem Adası da bu yaz keşfedebileceğiniz bir başka Ege köyü olabilir. Bademli Köyü’nde köydeki siyah yediveren üzümü koruğundan yapılan koruk suyunu tatma fırsatını yakalayabilirsiniz. Hatta eve dönerken satın alma şansınız da olacaktır. Kalem Adası öyle küçüktür ki sadece bir tane otel mevcut ve arabanızı köyde bırakıp adanın teknesiyle adaya ulaşabilirsiniz. Gitmeden önce mutlaka arayıp rezervasyon yaptırmalısınız zira yer kalmamışsa maalesef günübirlik geçiş yapamıyorsnuz. Kalmak için gidecekseniz bile yaklaşık 30 odalı otelde yer bulmak son ana bırakınca oldukça güçleşiyor. Ancak plajdaki şemsiye sayısına göre günübirlik ziyaretçileri kabul edebiliyorlar. Günübirlik girişlerde adaya tekneyle geçiş, içecek şezlong, şemsiye ve havlu için toplu bir para ödüyorsunuz.

Bademli Köyü’ne arabanızla geldiğinizde adadaki otel olan Oliviera Resort’un otoparkını göreceksiniz. Aracınızı buraya ücretsiz park edebilirsiniz. Karayipler’deki adalar gibi adada Oliviera’dan başka bir yerde kalamıyor, başka bir yerde gezemiyorsunuz; otelin dışındaki her yer ormanlık. Türkiye’de romantik bir tatil ve balayına gitmek isteyenler için Kalem Adası çok doğru bir seçenek. Resort’ta iki katlı küçük villalarda kalıyorsunuz ve gündüzleri otelin dillere destan denizine giriyorsunuz. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği otel için ödediğiniz fiyata dahil. Akşam yemeklerini güneş tam karşınızda batarken Midilli Adası'na bakan bir terasta yiyorsunuz. Akşam ise otelin kendini ait küçük bir barı var, orada müzik dinleyip, içkinizi yudumlayabilirsiniz. Fiyatları yüksek; ancak huzur ve değişik konseptte bir tatil için birebir bir tatil mekanıdır Kalem Adası. Örnek olarak temmuz ayında 5 gün 2 kişilik konaklama fiyatları yaklaşık olarak 2.000 Euro civarlarında seyretmektedir.

Bütün bunların yanında Kalem Adası denizaltı güzellikleriyle de sizi büyüleyebilir. Otelin bünyesinde dalış için ve su sporlarını öğrenebileceğiniz eğitmenlerin bulunduğu su sporları merkezi bulunmaktadır. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) onaylı tek yıldızdan üç yıldıza kadar dalış brövesi veren Su Sporları Merkezi’nde ister deneme dalışı yapabilir isterseniz de adada bulunduğunuz süreçte bröve sahibi olabilirsiniz.