Dünyanın Dört Bir Yanından En Güzel Golf Sahaları

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de birçok sporsever tarafından takip edilen golfun temel kuralı diğer oyunculara ve dahası sahaya saygı duymaktır. Golf sahaları belli eğilimler oluşturularak, zorluk dereceleri ayarlanabilen alanlardır. Gelin bu galerimizde, tasarımının yanı sıra manzarasıyla da dünyada oldukça ilgi çeken golf sahalarına birlikte göz atalım.  

1. Pine Walley, New Jersey, ABD

New Jersey’in güneybatısında bulunan saha, sarıçam ağaçlarıyla orijinal bir görüntüye sahip. Oldukça uzak bir bölgede yapılmış olması sahanın çok sayıda insan tarafından keşfedilmesini zorlaştırsa da, alanda golf oynayanların büyük bir kısmı Pine Walley’i dünyanın en iyisi olarak nitelendiriyor. 1913 yılında 75 hektarlık alan üzerine inşa edilerek temelleri atılan saha, zaman içindeki eklemelerle birlikte 168 hektarlık bir alana dönüşmüş durumda.  

2. Cypress Point Club, Pebble Beach, California, ABD

California’nın Pebble Beach bölgesinde bulunan saha, golfseverlere Pasifik Okyanusu kıyısında spor yapma imkânı sunan, oldukça özel bir golf sahası. Toplamda 18 çukur bulunan sahada çok sayıda çimenli yol (fairway) bulunuyor. Saha mimar Alister Mackenzie’nin şaheseri olarak da nitelendiriliyor. Sahanın bir diğer önemli özelliği ise alanın doğal yapısının olabildiğince korunarak inşa edilmesiyle oldukça orijinal bir görünüme sahip olmasıdır.   

golf

3. Royal County Down Golf Kulübü, İrlanda

İrlanda’da bulunan Royal Country Down dünyanın en doğal golf sahalarından biri olarak nitelendiriliyor. Mourne Dağları ve deniz arasında konumlandırılmış saha, yüz yıldan fazla süredir golfseverlerin hizmetinde. Bu süre içerisinde onlarca farklı mimar tarafından düzenlemeler geçirmiş. Kulübün 18 çukurlu 2 adet sahası bulunuyor. Güzel manzarasının yanı sıra sahada oynamanın oldukça zor olduğu bilgisini de ekleyelim.  

4. Muirfield Village Golf Kulübü, İskoçya, Birleşik Krallık

Yaklaşık 7000 metrekarelik alanı kaplayan Muirfield Village, 1744 yılında kurulmuş olan, dünyanın en eski golf topluluğuna hizmet veriyor. Golf oyuncuları Muirfield’ı, yeteneklerini test etmelerine yarayan zorlu bir saha olarak nitelendiriyor. Alanlar arasında doğrudan çim yollarla bağlantı kuruluyor olması ve atışların oldukça net bir biçimde görülebilmesi bu sahayı dünyanın en iyileri arasına sokuyor.   

golf

5. Merion Golf Kulübü (Doğu), Pennsylvania, ABD

Merion uzun yıllar ABD’nin en iyi golf sahalarından bir olarak nitelendirilmiş. Sahanın günümüzde uzun atışlar yapanları için pek de uygun olmadığı belirtilse de, 2013 yılında Amerika Golf Turnuvası’na ev sahipliği yapmış olan yaklaşık 6500 metrekarelik alan, hâlâ dünyanın en iyi sahaları arasındaki yerini koruyor. 

6. Augusta National Golf Kulübü, Georgia, ABD

Georgia eyaletinde bulunan golf sahası, her ilkbaharda ABD'nin belki de en saygın turnuvalarından biri olan Masters Tounament’a ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda dünyanın en zor ve en ünlü delikleri kabul edilen ve Amen Corner ismiyle anılan 11, 12 ve 13 numaralı delikler de bu sahada bulunuyor. 

golf

7. Royal Dornoch Golf Kulübü, İskoçya, Birleşik Krallık

Royal Dornoch da yine dünyanın en doğal sahalarından biri olarak nitelendiriliyor. Amatör ya da profesyonel birçok golfçüye hizmet veren saha oldukça açık. Doğal yapı büyük değişikliğe uğratılmadan inşa edildiği için kimilerine göre oldukça zorlu bir parkur. Yaklaşık 6500 metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan saha, bounce-and-run stili golf oyunu için uygun bulunmuyor.  

8. Shinnecock Hills Golf Kulübü, New York, ABD

1893 yılından bu yana hizmet veren Shinnecock, aynı zamanda kadınları ilk defa üye olarak kabul etmesiyle de tarihte önemli bir yere sahip. Long Island adasının güney ucunda yer alan saha farklı eğim oranları ile oldukça ilgi görüyor. Atlantik Okyanusu’ndan gelen rüzgârlar ise bu sahada golf oynamayı oldukça zorlu hale getiriyor. Meydan okumayı seven golf oyuncuları için oldukça ideal olduğu söylenebilir. 

golf

9. Hirono Golf Kulübü, Japonya

Yaklaşık 6700 metrekarelik bir alan üzerine yapılan Hirono’nun en dikkat çekici özelliği, tasarımcısının alana yerleştirdiği farklı özellikteki çukur ve tümsekler. Bu farklı zorluk derecesi ve özelliklere sahip çukurlar, sahanın başlangıç seviyesinden profesyonellere kadar geniş bir oyuncu kitlesine hizmet verebilmesini sağlıyor.

10. Cape Kidnappers Golf Sahası, Yeni Zelanda

Bazı bölgeleri denizden ortalama 152 metre yükseklikte ve derin kanyonlarla çevrili bir plato üzerine kurulmuş olan Cape Kidnappers, Yeni Zelanda’nın büyüleyici doğasında eşsiz bir golf deneyimi sunuyor. Yaklaşık 6900 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilmiş saha, 2012 yılında çevre ödülüne layık görülmüş.   

golf

 

Etiketler