Dünyanın Dört Bir Yanından En Güzel Köyler

Büyük şehirlerin karmaşasından bunalan birçok insanın hayali değil midir küçük bir köye taşınmak ve doğanın koynunda hayatını geçirmek? Emininiz ki adeta masallardan çıkıp gelmiş güzellikleriyle dünyanın dört bir yanından derlediğimiz köylere göz gezdirdikten sonra bu hayali gerçekleştirmek için bir adım atma gücünü kendinizde bulabileceksiniz. Çünkü gerçek olamayacak kadar güzeller! Gelin birlikte bakalım. Unutmadan ekleyelim; kapak resmimiz İtalya’nın Trentino bölgesinden.

1. Hallstat (Avusturya)

Hallstat, Avusturya’nın Salzkammergut bölgesinde bulunan Hallstatter Gölü çevresinde kurulu bir köy. Bölgenin, büyük ihtimalle, en eski yerleşim yeri olan köyde bugün yaklaşık bin kişi yaşıyor. Avusturya’nın en önemli tuz üretim merkezi olan yerleşim yerine 19. yüzyıla kadar sadece deniz ve oldukça dar bir tren yoluyla ulaşılıyormuş. Kim bilir, belki de köy, bozulmamış yapısını bu özelliğine borçludur. Dağ ve göl manzarasına eşlik eden masalsı evlerin muhteşem görüntüsü Çinlileri köyün bir benzerini inşa etmeye kadar itmiş. Günümüzde ise köyün en önemli geçim kaynaklarından biri turizm. Bu kartpostalın içinde unutulmayacak birkaç gün geçirmek ise inanın hayal değil.

Hallstatt

2. Shirakawa (Japonya)

Japonya’nın Gifu bölgesinde bulunan Shirakawa, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Geçmişte samuraylara ve çiftçilere ev sahipliği yapan köy geleneksel Japon kültürünü yaşamak isteyen ziyaretçileri de ağırlıyor. Yemyeşil doğanın ortasında bu küçük, üçgen çatılı evleriyle hayal diyarına benzeyen köy, oldukça yüksek dağlarla çevrili olması sebebiyle gizli kalmış bir mücevher görünümünde.

3. Bibury (İngiltere)

İngiltere’nin Gloucestershire, Costwold bölgesinde bulunan bu şirin köyün tarihi çok eski dönemlere kadar uzanıyor. Dönemin İngiliz mimarisinin yansıtan üçgen çatılı, Arlington Row adı verilen, sıra halinde dizilmiş taş evler köyün en çok ilgi çeken ve fotoğraflanan yerlerinden birisi. 1380 yılında inşa edilen bu taş evler o dönemde yün deposu olarak kullanılıyormuş. Bir açık hava müzesi görünümünde olan ve bugün kraliyet tarafından koruma altına alınan Bibury'nın, bir zamanlar İngiltere’nin en güzel köyü olarak anıldığını da ekleyelim.

4. Reine (Norveç)

Norveç’te bulunan küçük bir balıkçı köyü olan Reine’de bugün yaklaşık 400 kişi ikamet ediyor. 18. yüzyıldan itibaren önemli bir ticaret noktası olan bu balıkçı köyünün bugün en önemli geçim kaynağı turizm. Reine aynı zamanda 70’li yıllarda Norveç’in en güzel köyü seçilmiş. Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen köy, yanı başında uzanan büyük kayalıkları, küçük şirin evleri ve deniz manzarasıyla o hep kaçıp gidilmesi düşünülen sahil kasabalarına benziyor.

5. Bourtange (Hollanda)

Yeşillikler içinde, yıldızların ortasında bir köy. Evet, Bourtange’den bahsediyoruz. Şu ana kadar bilinen hiçbir köye benzemeyen görünümü ile sadece tasarımcıların değil, çok sayıda gezginin de ilgisini üzerine çekiyor. Yukarıdan bakıldığında yıldız görünümünde olan köy aslında daha çok Yıldız Köyü olarak biliniyor. Köyün kuruluş amacı da oldukça farklı: 16. yüzyılda kral Almanya yolunu sağlamlaştırmak amacıyla bu köyün kurulmasını emretmiş. Hollanda’nın Gröningen şehrinde bulunan köyde bugün yaklaşık 400 kişi ikamet ediyor.

6. Kaysersberg (Fransa)

Fransa’nın Alsace bölgesinde bulunan bu şirin köy bölgenin önemli şarap üretim merkezlerindendir. Ortalama 2700 kişinin ikamet ettiği Kaysersberg “İmparatorun Dağı” anlamına geliyor. Tarihi 13. yüzyıla dek uzanan, bozulmamış mimarisi, orijinal yapıları, temiz havası ve nehir kenarına inşa edilmiş yarı ahşap evleriyle pitoresk bir manzara oluşturan Kaysersberg bugün çok sayıda gezgin tarafından ziyaret ediliyor.  

Kaysersberg

7. Kulusuk (Danimarka)

Grönland’da bulunan Kulusuk aynı ismi taşıyan, büyük ölçüde kayalık ada üzerine kurulmuş, en fazla iki katlı rengârenk evlerden oluşan oldukça şirin bir kuzey köyü. Gezginlerin her mevsim ziyaret edebileceği köyi resim güzelliğinde bir manzara sunuyor. Farklı bir deneyim yaşamak ve kuzey kültürünü daha yakından tanıyabilmek için oldukça çekici bir alternatif.

8. Ayder Yaylası

Rize’de bulunan Ayder Yaylası, yeşilin onlarca tonunu içeren muhteşem manzarasıyla dünyanın en güzel köyleri arasında yer almayı kesinlikle hak ediyor. 1350 metre yükseklikte bulunan yayla, çam ve kayın ağaçları ile çevrili. 1994 yılında Milli Park statüsü verilen Ayder'e bugün çok sayıda gezgin bir süreliğine de olsa bu müthiş oksijen deposundan faydalanmak üzere, özellikle bahar aylarında akın ediyor. Yaylanın keyfini sürmenin yanı sıra, dilerseniz Fırtına Deresi'nde raftinge ve doğa yürüyüşü turlarına katılma imkânınız var.  

9. Dinant (Belçika)

Belçika’da bulunan Dinant, yalçın kayalar ile Meuse Nehri arasında kalan alana inşa edilmiş. Her ne kadar şehir olarak adlandırılsa da bozulmamış sade yapısı ve doğayla iç içe oluşu ile listemize dâhil etmeyi uygun gördük. Bölgenin en çok bilinen ve ziyaret edilen yapısı tüm fotoğraflarda büyük görkemiyle kendisini gösteren Notre-Dame Kilisesi'dir. 13. yüzyılda inşa edilmiş kilise gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri. İşinize yarar mı bilmiyoruz ama Dinant saksafonun babası Adolphe Sax’ın da doğum yeridir.

10. Ping’an (Çin)

Çin’in Longsheng bölgesinde yer alan bu görkemli yerleşim yeri çevresinde yer alan antik pirinç taraçaları ile kesinlikle çok farklı bir görüntü sunuyor. Yüksekliği yer yer 1100 metreye ulaşan tepeler üzerine kurulu olan köyün tarihi 13. yüzyıla kadar uzanıyor. Bölgeyi ziyaret eden turistler yoğunlukla pirinç taraçalarında güneşin doğuşuna ve batışına şahitlik ederek unutulmayacak deneyimler biriktiriyor.

​11. Popeye Village, Malta

Popeye Village’ı belki duymuş, belki de gitmiş olabilirsiniz. Akdeniz’de bulunan Malta’nın Anchor Koyu'nda yer alan bu şirin köy önce renkleriyle, sonra da deniz kenarı kayalıklarına inşa edilmesi ve eski ağaç molozlarından yapılmasıyla da dikkat çekiyor. Rengarenk, güneşli, sıcak ve mavinin hakimiyetiyle Popeye Village kalbinizi çalabilir.

Malta

​12. Nehir Kenarında Bir Kasaba, Mali

Burası bir Batı Afrika ülkesi olan Mali’den. Niger Nehri'nin kıyısına kurulmuş olan bu köy terkedilmiş ve fantastik bir hava yayıyor. Popeyes Village gibi kalbinizi çalmasa da gezmeyi ve fotoğraf çekmeyi isteyen gezginlerin rotaları arasında yer alıyor

​13. İngiltere’nin Kıyı Köylerinden Biri

Genelde sisle kaplanmış olan bu köy bölgesi İngiltere’nin güneybatısında bulunuyor.

1​4. Riomaggiore Kasabası – İtalya

İtalya’nın Liguera bölgesindeki küçük bir vadide yer alan Riomaggiore, rengarenk görüntüsüyle son dönemlerin önemli uğrak yerlerinden biri.

15. Afrika’nın Güzel Kıyı Köyü

Afrika’nın berrak suyu ve genelde tek katlı, yöresel mimariye uygun evlerden oluşan deniz kıyısı köyü…

​16. Gasadalur Köyü, Faroe Adaları

Cennetin türevini andıran bu masalımsı yer zamanında 16 kişinin evi olmuş. Fakat günümüzde kimse yaşamıyor ve evler boşaltılmış durumda. Köyün ziyaretçileri ise burayı yakından görmek isteyen meraklılar ve bu manzaradan vazgeçemeyen fotoğrafçılardan oluşuyor.

17. Himalayalar, Tibet

Himalayalar’ın doruklarında yer alan bu köy bir reklam afişini andırsa da burada insanların yaşadığı bir gerçek.

Himalayalar

​18. Saklı Bir Çin Köyü

Çin’de bulunan bu güzel köy uzun süre gözlerden uzak kalmış. Etrafında bulunan pirinç tarlaları ve yöresel evleriyle burası oldukça etkileyici bir yer.

19. Dağ Köyü, İran

İran’da bulunan bu dağ köyü anlaşılacağı üzere zengin bir topluluğa sahip değil. Fakat birbirine benzeyen yaşamların ve evlerin görüntüsü ortaya böyle sıcak bir manzara çıkartıyor.

​20. Hobbiton Köyü, Yeni Zelanda

Burası ırmak kenarında bulunan ve ‘Yüzüklerin Efendisi’ filminde sahne olarak kullanılan Hobbiton Köyü. Köyde ahır, han, kafe ya da benzeri bir şey bulunmasa da burası pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor.