Dünyanın Farklı Bölgelerinden Uçurtma Festivalleri

İnsanın uçma isteğinin en bariz göstergelerinden biri olan uçurtmanın tarihi oldukça eskilere dayanıyor. Uçurtma, milattan önce 1500’lü yıllarda ilk defa Çin’de kullanılmaya başlanmış, uçan bir nesnenin insanoğlu tarafından kontrol edilebilmesi onu kısa zamanda sevilen bir eğlence haline getirmiş ve bu kadar zamandır hala onu en gözde oyun aracı olarak akıllarda tutmuştur. Marco Polo’nun 1200’lü yıllarda Malezya’dan aldığı bir uçurtmayı Avrupa’ya getirmesiyle, Doğu’nun bu harika oyuncağı Batı dünyası tarafından da tanınmış ve sevilmiştir.

Uçurtmanın bu kadar benimsenmesi, Çin’den Amerika’ya, İtalya’dan Fransa’ya kadar, dünyanın dört bir yanında düzenlenen onlarca festival düzenlenmesine neden oldu. Ana tema uçurtma olsa da, her ülke bu festivale kendi kültüründen, tekniğinden bir şeyler katarak her geçen yıl geliştiriyor, zenginleştiriyor.

Bir gün yolunuz bu festivallerden birine düşerse, siz de göklerde özgürlüğün dansını yapan uçurtmaları izleyin, hatta izlemekle kalmayın, yapışın bir tanesinin iplerine ve bu dansa eşlik edin.

1. Çin: Uluslararası Weifang Uçurtma Festivali

Doğu Çin'in Shandong Eyaletindeki Weifang'da uçurtma gerçekten çok önemli, zaten bu yüzden uçurtmanın başkenti olarak anılıyor. Her yıl nisan ayının 20’si ile 25’i arasında onlarca uçurtma uçurulur Weifang semalarında. Kelebekler, ejderhalar, atlar gibi Çin’in folklorik motifleri olan daha binlerce figürün yanı sıra, modern görünümlü ve dünyanın diğer ülkelerinden gelenlerin kendi kültürlerini yansıttığı uçurtmalar gökyüzünde boy göstermeye başlar. Festival boyunca devam eden sokak konserleri ve çeşitli gösteriler de Weifang sokaklarının renkli görüntülere sahne olmasına neden olur.

Dünyadan Uçurtma Festivalleri

2. Hindistan: Uluslararası Gujarat Uçurtma Festivali (Uttaryan)

Her yıl iki yüzden fazla festivale ev sahipliği yapan Gujarat’ta, ocak ayının 14’ünden 15’ine kadar süren zamanda Uttaryan (Uluslararası Uçurtma Festivali) düzenlenir. Bölgedeki en büyük festival olan Uttaryan, kışın bitişini ve yazın gelişini kutlamak için yapılır çünkü yaz, tanrıların derin uykularından uyandığı, bereketin habercisi mevsimdir. Yazı kutsamak için festival boyunca Gujarat semaları yüzlerce renkli uçurtmayla kaplanır.

3. Bali: Uçurtma Festivali

Bali’de uçurtma, belki de dünyanın diğer yerlerinden çok daha önemli bir yere sahiptir. Temmuz ayında açılışı yapılan festivalde kuş, balık, unicorn, deniz kızı, aslan ve futbol topu gibi çeşitli figürleri simgeleyen uçurtmalar gökyüzünü doldururken, diğer yandan çeşitli spor müsabakaları da tüm hızıyla devam eder.

Endonezya’nın en ünlü festivali olan Bali Uçurtma Festivali, başlarda tamamen dini bir öneme sahipti. Bali’nin geleneklerini ve kültürünü tanımak, değerlerini dünyaya tanıtmak amacıyla düzenleniyordu ve her bir uçurtma, zengin bir hasat dönemi geçirmek umuduyla Hindu tanrılarına sunulan şükranlarının ve saygılarının bir ifadesiydi. Ancak zaman içerisinde spor etkinlikleri öyle ünlendi ki, koyulan para ödülünü alabilmek için birçok ekip bu festival için hazırlanmaya başladı ve müsabakalar dünyanın dört bir yanından gelen turistler tarafından ilgi gördü.

Festivalde ayrıca en yaratıcı ve en sıra dışı uçurtma, en iyi tasarım, en uzun uçuş gibi klasmanlarda yarışmalar düzenleniyor.

Dünyadan Uçurtma Festivalleri

4. Fransa: Uluslararası Uçurtma Festivali

Fransa’nın Berk-Sur Mer kentinde her yıl Mart-Nisan aylarında gerçekleştirilen bu festivalde yüzlerce renkli uçurtma uçuruluyor ve heyecanla izlenen uçurtmalar on gün boyunca göklerde kalıyor. Dünyanın en büyük uçurtma festivallerinden birisi olan Berk-Sur Mer Uçurtma Festivali, otuz yıldır devam ediyor.

5. Washington, D.C.: Blossom Uçurtma Festivali

Washington anıtının etrafında her yıl mart ayının 28’inde, bir renk cümbüşüyle başlıyor Blossom Uçurtma Festivali. Ulusal Kiraz Çiçeği Festivali’nin önemli bir parçası olan uçurtma şenliğinde en güzel, en komik, en iyi uçan gibi kategorilerde yarışmalar düzenleniyor ve kazanan katılımcılar ödüllendiriliyor.

Dünyadan Uçurtma Festivalleri

6. Avustralya: Rüzgarlar Festivali

Sidney’in dünyaca ünlü Bondi Plajı’nda gerçekleşen ve tam kırk yıldır devam eden festival, sadece Avustralya’nın değil, dünyanın en büyük uçurtma festivali olarak gösteriliyor. Bondi Plajı’nın çok iyi tanıdığı köpekbalıkları, festival boyunca dev maketler halinde bu kez gökyüzünde boy gösterirken, Avustralya’nın en ünlü örümceklerinden zehirli kırmızı örümcek, koalalar ve deniz anaları da dev figürler olarak Bondi semalarında yerlerini alıyorlar.

7. Amerika: Michigan Gölü Festivali

Amerika’nın en büyük uçurtma festivallerinin birine ev sahipliği yapan Midwest’te, geçtiğimiz sene on dördüncüsü düzenlenen Michigan Gölü Festivali, ülkenin dört bir yanından uçurtma sevdalılarını cezbetmeye devam ediyor. Yetişkin çocuk demeden herkesin kendi uçurtmasını kapıp katıldığı festivalde çeşitli gösteriler ve çocuklar için aktivitelerle program her geçen sene daha da zenginleşmekte.

Dünyadan Uçurtma Festivalleri

8. İngiltere: Portsmouth Uluslararası Uçurtma Festivali

“Dünyanın en iyi uçurtma festivali” unvanlı Portsmouth, bu sene de yine dört kıtadan davet edilen yüz uçurtma pilotuyla renkli sahnelere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Yılan, kurbağa, semender, balina gibi çeşitli hayvan figürlerinin yanı sıra, karmaşık tasarımlar, mühendislik harikası uçurtmalar, 3D uçurtmalar gibi, yapanın ustalığını konuşturduğu uçurtmalar da etkinlik boyunca görücüye çıkıyor. Bunun yanı sıra festivalde katılımın ücretsiz olduğu çocuk uçurtma atölyesi, zanaat çadırı ve yerel eğlenceler de yer alacak.

Konu uçurtma olduğunda, ülkemizin de dünyadan eksik kalır yanı yok. Birçok şehirde düzenlenen festivallerin çoğu yıllardır yapılıyor ve yapılmaya da umuyoruz devam edecek.

Dünyadan Uçurtma Festivalleri

22 yıldır devam eden Bağcılar Uçurtma Festivali,

İstanbul Uluslararası Uçurtma Festivali,

10 yıldır düzenlenen Menderes Belediyesi Uçurtma Festivali,

22 yıldır devam eden Urla Uçurtma Festivali,

Mardin, Bodrum, Ümraniye, Adana ve Ankara festivalleri ülkemizdeki ünlü festivaller.