Google+

Arama formu

GÜNEY KORE'DE HELAL RESTORAN HAFTASI

Bu yazı Gezimanya üyesi Cansu Bingöl tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Son yıllarda Güney Kore’de Müslüman turist sayısında ciddi bir artış var. 2015 yılında Başbakan Park Geun-hye’nin helal unsurlara ve restoranlara dikkat çekmesiyle bu artış daha da ivme kazandı. Ülke helal yemek konusunda bir süredir takındığı tavrı pekiştirmek ve Müslüman turistlerin rahat bir şekilde Kore’de seyahat edebilmesini sağlamak için yeni bir etkinliğe hazırlanıyor. Ülke genelinde ilk kez yapılacak olan Helal Restoran Festivali, 1 Kasım-10 Aralık tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor olacak.

GÜNEY KORE'DE HELAL RESTORAN HAFTASI

Kore Turizm Organizasyonu’nun ev sahipliği yaptığı bu etkinlik ülkedeki Müslüman dostu restoranlar hakkında bilgi vermeyi ve çeşitli etkinlikler düzenlemeyi amaçlıyor. Festival kapsamında ülkenin farklı şehirlerinde bulunan 97 helal restoranda Müslüman turistler çeşitli ayrıcalıklardan faydalanabilecekler. www.visitkorea.or.kr sitesinden indirebileceğiniz iki al-bir öde kuponları, indirim kuponları, bedava yiyecek ve içecekler bu kapsamda sunulan ayrıcalıklardan yalnızca bir kaçı. Aynı zamanda program kapsamında hediyelik eşyalar ve helal sertifikalı ürün örnekleri de verilecek. Kuponları kullanan ve deneyimlerini sosyal medyada #muslimfriendlykorea, #Halalrestaurantweek etiketleriyle paylaşan katılımcıları ise çeşitli hediyeler bekliyor olacak. Helal ürünler ile yapılmış Kore mutfağını tatmak ise çok farklı bir deneyim olacak.

Siz de etkinlik süresince Kore'ye gidecekseniz Kore Turizm Organizasyonu İstanbul Ofisi'ne 'Kore Gezim' başlığıyla mail atıp (ktoistanbul.etkinlik@gmail.com) festival kupon kitapçığını edinebilirsiniz. Kitapçığın yanı sıra bu sayede Kore tanıtım broşürleri de alabilirsiniz. Attığınız mailde Kore'ye seyahat edeceğinizi belgeleyen uçak biletinizi ibraz etmeniz gerekiyor. Halihazırda Kore'de olanlar ise kitapçığı yukarıda da belirtildiği gibi www.visitkorea.or.kr sitesinden indirebilir. 

İlk kez düzenlenen bu etkinliğe katılacak olan restoranlar ise dört ayrı kategoride sınıflanıyor:

  • Helal Sertifikalı (Kore Müslüman Federasyonu tarafından)
  • Müslüman Dostu (içlerinde alkol servis edenler de var)
  • Kendinden Sertifikalı (sahipleri Müslüman olan restoranlar)
  • Domuz eti bulunmayan restoranlar (domuz eti servis etmiyor ancak helal menüsü de bulunmuyor).

İşte bölgelere göre faydalanabileceğiniz restoranlardan bazı örnekler:

Seul
Seul’de yer alan Müslüman dostu restoran Buffet Familia, 27 yıldır helal ürünlerle Güney Kore yemeklerini hazırlıyor. Kupon kitabı ise bu restoran için ana menülerde bedava çay ya da kahve, içecekler haricinde tüm menülerde yüzde beş indirim ve helal sertifikalı geleneksel Kore içeceği fırsatı sunuyor.

Türk şefler tarafından hazırlanan ve Türk mutfağını sunan Helal Sertifikalı Kervan Express’te ise pide yemeklerinde yüzde 20 indirim, bir içecek alana bir içecek bedava, kebap siparişlerinde ücretsiz lavaş ve helal sertifikalı geleneksel Kore içeceği alma şansı bulunuyor.

GÜNEY KORE'DE HELAL RESTORAN HAFTASI-1

Pakistan mutfağı sunan kendinden sertifikalı Usmania, Itaweon’da yer alıyor. Tüm menülerde yüzde on indirim, tavuk tandır yemeklerinin yanında bedava içecek fırsatları bulunuyor.

Incheon / Gyeonggi-do
Hindistan ve Kore mutfağından yemekler sunan helal sertifikalı Nimat, Incheon’da yer alıyor. Festival kapsamında bu restoranın fırsatları ise şöyle: Her menüde yüzde 10 indirim, belirli set menülerde bedava içecek ve bedava helal kimchi veya gim…

GÜNEY KORE'DE HELAL RESTORAN HAFTASI-2

Incheon’da bulunan kendinden sertifikalı Olive Restaurant ise taze ürünlerle yapılan Arap mutfağını tatma şansı sunuyor. Bazı set yemeklerde yüzde beş indirim ve özel barbeküsünü sipariş edenler için ise iki şişe kola hediye ediliyor.

Gyeonggi-do’da yer alan Müslüman dostu restoran Nami-ok, Kore mutfağından örnekler sunuyor. Restoranda aynı zamanda dua etmek için özel bir alan bulunuyor. Kupon kitabının ise bu restoranda sağladığı indirimler helal dak-galbi siparişinde yüzde 10 indirim ve ücretsiz bir tabak dak-galbi kızarmış pirinç pilavı.

Gyeongsang-do / Busan / Daegu / Ulsan
Kore ve Budist tapınak yemekleri sunan, Müslüman dostu Hyangjukwon Sachal Restaurant, Gyeongsang-do’da yer alıyor. Kore’nin tarihini helal olarak tatma şansını bulabileceğiniz bu restorandaki tüm menülerde yüzde on indirim hakkı elde edebilir, bedava geleneksel tatlı ve çay tadabilir ve dua odasını kullanabilirsiniz.

Busan’da bulunan domuzsuz, Kore ve ördek yemekleri sunan Hurgsiru’nun aynı zamanda festivaller, sergiler ve temalı parklar gibi olanakları bulunuyor.

GÜNEY KORE'DE HELAL RESTORAN HAFTASI-3

Hindistan mutfağından örnekler sunan New Saladin, kendinden sertifikalı bir restoran ve Daegu’da yer alıyor. Festival kapsamında restoranda bedava bir içeçek veya sütlü çay ve ana menülerde yüzde beş indirim imkanı bulunuyor.

Ulsan’da yer alan Müslüman dostu White House, Türk mutfağını Kore’de denemenizi sağlıyor. Restoranda lezzetli birçok Türk yemeğini Türkiye’nin popüler otellerinde çalışmış Türk şeflerin elinden tadabiliryosunuz.

Gangwon-do / Chungcheong-do / Jeju
Hindistan yemekleri servis eden New Tajmahal, Chungcheong-do’da yer alıyor. Bu kendinden sertifikalı restoranda da festival kapsamında birçok indirim sunuyor.

Deniz ürünleri tatmak istiyorsanız Jeju’da Bada PungGyeong bulunuyor. Müslüman dostu bu restoran turistler ve yerliler arasında oldukça popüler. Jeju Okyanusu’nu izleyerek oldukça keyifli vakit geçirebilir, fırsatlardan yararlanabilirsiniz.  

GÜNEY KORE'DE HELAL RESTORAN HAFTASI-4

Daha detaylı bilgi için: http://english.visitkorea.or.kr > Promotion > Halal Restaurant Week