İstanbul’dan Farklı Konseptte Kafeler

Kafeler sosyalleşmek ve kafa dağıtmak için gitmeyi tercih ettiğimiz en sık yerlerden bir tanesi. Günümüzde İstanbul’da hemen her adımda bir kafe bulmak mümkün. Bu sebeple aynı türden mekânlar çoğaldı, servis ve hizmet adına birbirlerini tekrarlayan işletmeler hâline geldi. Dolayısıyla insanlar farklı konseptte kafe arayışına çıktılar. Oturduklarında daha çok keyif alacakları tasarımlara ve yeniliklere sahip yerler keşfetmek istiyorlar. İşte biz de İstanbul’da gidebileceğiniz farklı konseptteki kafeleri sizler için derledik. Hazırsanız başlıyoruz. 

cafe-1

Down Coffee, Şişli 

Bu kafe dekorasyon anlamında olmasa da ‘düşünce’ olarak harika bir konsepte sahip. Kafe turumuza neden böyle bir yerle başladığımızı size ayrıntılarını verdikten sonra daha iyi anlayacaksınız. Şöyle ki; bu kafenin personeli down sendromlu, otistik gençlerden oluşuyor. Yani siz buraya oturduğunuzda servisinizi bu gençler yapıyorlar. Down sendromlu gençlerin anneleri gönüllü olarak mutfakta yemekleri yapıyorlar, garsonluk da evlatlarının sorumluluğunda. Burası down sendromlu çocukların aileleri tarafından oluşturulmuş Alternatif Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ADER) ve Şişli Belediyesi’nin katkılarıyla kurulmuş. Hâlâ gönüllü kişilerin yardımlarıyla hizmet vermeye devam eden bu kafenin esas amacı; down sendromlu ve mental açıdan zorluk yaşayan gençleri topluma katabilmek, hayata karışmalarını sağlamak. Burada çalışan gençler hem sosyalleşiyorlar hem de özgüven kazanıyorlar. Kafenin içerisinde birçok ressamın tabloları ve resimleri var. Siz buraya gittiğinizde bu tablolar da dâhil olmak üzere içerideki her şeyi destek olmak amacıyla satın alabilirsiniz. Kafenin menüsü de oldukça zengin. Ev yemekleri, tatlılar, kurabiyeler, içecekler… Zaten hepsi anne elinden çıktığı için kötü olma ihtimalleri çok az. Down sendromlu gençlerden hizmet almak da çok farklı bakış açıları kazanmanıza vesile olacaktır. Onlarla sohbet edebilir, arkadaşlık kurabilirsiniz. Ne kadar cana yakın olduklarını, kimseden farklı olmadıklarını, ellerinden istedikleri takdirde her işin gelebileceğini gördüğünüzde içiniz sımsıcak olacak. Farklı konseptteki kafe arayışınızda yalnızca ‘farklı’ olduklarını kanıtlamaya çalışan bu gençlerin çalıştığı Down Coffee’yi listenizin başına koymakta fayda var. 

Konoha, Kadıköy

Eğer İstanbul’u iyi bilen biriyseniz Kadıköy’deki uzakdoğu mutfağı esintisine mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Bu türden bir kafe ve restoran olan Konoha, özellikle anime tutkunlarının bayılacağı bir yer. Çünkü içerisi meşhur manga ve anime serisi olan Naruto’nun konseptinde tasarlanmış. İsmini de başkarakter Naruto’nun yaşadığı köy olan Konoha’dan almış. Menüde Japon, Çin ve Thai mutfağından tadabileceğiniz birçok lezzet var. Ramen ve udon çorbaları, sushi çeşitleri, Çin böreği, Thai ana yemekleri vb. ürünleri yiyebilirsiniz. Ayrıca burada zaman zaman cosplay partileri ve anime gösterimi gibi etkinlikler düzenleniyor. Eğer meraklısıysanız internet sitelerini takip edip bu etkinliklere siz de katılabilirsiniz.  Burası ilk olarak 2014 yılında Mustafa Gündoğan ve Harun Çipil kuzenler tarafından Acıbadem’de kurulmuş. Daha sonra Suadiye, Etiler ve Maslak’ta da yeni şubelerini açmışlar. Bütün bu şubelerden dilerseniz paket servis hizmeti de alabilirsiniz. Ama özellikle konsept ruhunu hissetmeniz için direkt olarak mekânda oturmanızı tavsiye ediyoruz. Duvarlardaki Naruto çizimlerini, menüdeki resimleri, etraftaki anime sembollerini görmek hayli keyifli olacaktır. Öyleyse şimdiden afiyet olsun. 

Dirhem Flowers & More, Nişantaşı

Çiçek âşıkları toplanın, burası resmen sizin için yaratılmış! İstanbul’da birden çok çiçek konseptli kafe var. Burası da onlardan bir tanesi. Küçük bir mekân olmasına aldırmayın, çok samimi ve huzur dolu bir yer. İçeride rengârenk ve çeşit çeşit çiçekler var. Sabah saatlerinde dükkâna sızan güneş ortamı daha da hoş bir hâle getiriyor. Bu yüzden günün erken vakitlerinde burada oturmanızı tavsiye ederiz. Çiçeklerin kokusu dükkânı sarıp sarmalamış durumda. Daha yoldan geçerken bile alabileceğiniz mis kokular sizi mest edecek. Sevdiğiniz bir dostunuzla burada tatlı ve kahve eşliğinde sohbet edebilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi seven insanlar için de oturması keyifli bir mekân. İster fotoğraf makinenizle isterseniz de telefonunuzla burada çok güzel kareler elde edebilirsiniz. İşletme sahibi, insanların bu heyecanına her gün tanık oluyor. Onunla da konuşup hoşsohbetine dâhil olabilirsiniz. Çiçekleri seven ve aydınlık mekânlara gitmek isteyen insanlardan biriyseniz buraya uğrayabilirsiniz. 

cafe-2

Walter’s Coffee Roastery, Kadıköy

Breaking Bad dizisinin konseptinde tasarlanmış bir kafe olan Walter’s Coffee Roastery, özellikle dizinin izleyicilerinin bağımlısı olduğu bir mekân. Duvarlardaki periyodik tablodan alınan element çizimleri sayesinde kimya laboratuvarındaymış gibi hissediyorsunuz. Hatta bazı içecekleri sıradan bir bardak yerine beherde içiyorsunuz. Taze kavrulmuş kahve çekirdeklerinden yapılan soğuk ve sıcak kahveler müşterilerin gözdesi olmuş durumda. Ayrıca öğrenciler buraya ders çalışmak için de gelebiliyorlar. İnterneti iyi olduğu için burayı keyifli bir ders çalışma ortamı olarak kullanıyorlar. Burası evcil hayvanınızla da gelebileceğiniz modern bir kafe. Bu yüzden müşteri çeşitliliği oldukça fazla. Zaman zaman kalabalık olsa da gidip görülmeye değer. Kafenin içinde Breaking Bad köşesi de yapılmış. Dizinin meşhur maskelerini, tulumunu, önlüklerini giyip fotoğraf çekebilirsiniz. Konsept kafeler arasında gerçekten başarı yakalamış ve ilgi görmüş bu hoş mekânda siz de oturabilirsiniz.

Minoa Books & Coffee, Akaretler/Beşiktaş

Burası üç katlı mağazasıyla hem kitabevi hem de kitap kafe olarak hizmet veriyor. Akaretler’in sonunda size göz kırpan ve resmen sizi içine çağıran dekorasyonuyla harika bir kafe. Çoğu kitapçıda bile bulamayacağınız zengin kitaplığıyla alışveriş yapabilmeniz için de oldukça iyi bir yer. Kitabevi bölümünde 45.000 e yakın İngilizce ve Türkçe kitaplar bulunuyor. Edebiyat, sanat, tarih, felsefe, kişisel gelişim, çizgi roman; garfik tasarım, fotoğrafçılık, yeme-içme vb. pek çok alanda kitaplar mevcut. İçerik ve tür bakımından çeşitliliği fazla olduğu için aradığınız birçok kitabı burada bulabilirsiniz.   Bunun yanı sıra kırtasiye ürünleri ve dekoratif malzemelerin de satıldığı mağazadan kitabınızı alıp kafe bölümünde oturabilirsiniz. Kafenin menüsündeki tatlılardan, içeceklerden tadabilirsiniz. Kendinizi hem kütüphanede hem de bir kafede gibi hissedeceğiniz bu muhteşem yeri mutlaka görmelisiniz. Maslak’ta kitaplarını sergiledikleri bir şubeleri var. Eğer kitaplara düşkün biriyseniz burayı da gidip görebilirsiniz. Levent’te de hem kitabevi hem de kafe olarak 2020 başında faaliyete geçirdikleri yeni bir şubeleri daha var. İstanbullular için bu çok güzel bir haber. Hadi o zaman, iyi okumalar. 

Mim Kahve, Üsküdar

Burası nostaljik temasıyla oturması çok zevkli bir kafe. Üsküdar’da olması sebebiyle manzarasında Kız Kulesi ve Galata Kulesi de var. Tüm İstanbul’u tepeden seyrederken kahvenizi yudumlayabileceğiniz ferah bir yer. Duvarlarda Barış Manço, Neşet Ertaş, Cem Karaca gibi değerli sanatçıların devasa boyuttaki çizimleri var.  Ayrıca dünyanın ve Türkiye’nin önemli yazarlarının aforizmaları da neredeyse her köşede yazılı. Eski basım gazeteler, çeşitli dergiler, ikinci el naftalinli kitaplar, antika telefonlar da dekorasyonun diğer parçaları arasında. Hesabınızı ödemek için kasaya gittiğinizde ise küçük magnetler, el yapımı bez çantalar vb. süs eşyaları sizin için satışa sunulmuş hâlde raflarda duruyor. Farklı konseptli kafeler arasında olan bu sempatik yeri de mutlaka görmelisiniz.