Japonya'nın Sizi Şaşırtacak Gariplikleri

Inemuri

İspanyollar’ın saat 13.00 ile 17.00 arası keyfe keder kestirdiklerini biliyoruz, fakat durum Japonya’da farklı. İş yerlerinde çok fazla çalışanlar kısa süreli kestirebiliyorlarmış, hatta patronları tarafından bunu yapmaya zorlanıyorlarmış. Bir çalışanın Inemuri yapması, onun ne kadar çok çalıştığının bir göstergesi, dolayısıyla patronlarının takdir ettiği bir durummuş! 

1

Aşk Otelleri

Japonya nüfusunun yaklaşık % 2’si neredeyse her gün bu otelleri kullanıyor. Kalabalıktan uzak, sessiz ve özel hayatın korunduğu bu yerler basit şekilde birlikte olmak isteyen insanların kullandıkları saatlik ya da kısa süreli kiralanan odalardan oluşuyor. Değişik atmosferlerin yaratıldığı odaların yanı sıra, garip fantazileri gerçekleştirmek için kıyafetler de kiralanıyor. Keşke bizim memlekette de olsa... Belki kadına şiddet olayları azalırdı! 

The ‘’Cuddle Cafe’’

Evet, burayı Kucaklama Kafesi olarak çevirebiliriz. Ekonomik gelirleri kötü durumdaki Japon erkeklerinin artan sayısına paralel olarak kurulan bu kafe, ekonomik nedenlerle evlenemeyen Japon erkeklerinin duygusal ihtiyaçlarını karşılamak için açılmış. Cinsel birleşme ve benzeri şeyler kesinlikle yasak. Belli bir miktar para verip, bir kadına sarılarak uyuyorsunuz. Bütün olay bu. Daha fazla para verirseniz kadını koklayabilir, saçlarını okşayabilir ya da gözlerinin içine bakabilirsiniz. Tamamen cinsel değil, duygusal noksanlıkların giderilmesi üzerine kurulmuş garip bir uygulama. Bizim memleketteki happy-ending uygulamaları gibi değil! 

2

‘’Yaeba’’

Bir başka saçma Japon icadı! Çift diş olarak çevirebileceğimiz bu akım genelde Japon gençleri tarafından tercih ediliyor. Her yıl hatırı sayılır bir parayı, bu uygulama için estetik merkezlerine yatırıyorlar. Tek istedikleri şey ise vampir gibi görünmek. Çok tatlı olmuş!

Çıplaklar Festivali

Binlerce Japon erkeğinin yarı çıplak şekilde meydanlarda koştuğunu görürseniz şaşırmayın, sadece geleneksel bir inanıştan dolayı böyleler. Çıplak erkeklerin, kötü ruhları kovduğunu düşündükleri için senede bir bu şekilde koştukları Hadaka Matsuri adındaki festivalleri var.

4

Mr. Kanso

Bu bir geleneğin adı değil. Japonya’da çok ünlü olan bir restoran. Bu restoranı ilginç kılan ise sadece konserve yemek servisi yapılıyor. Herhangi bir menü yok. İçeri girip, raflardaki konservelerden birini alıp, masaya oturup yiyorsunuz. Bizim gibi konserve geleneği çok olmayan bir ülkede tutulması zor.

Kapsül Otel

Osaka, Japonya’daki bu kapsül otel, sizi resmen bir uzay gemisinde yatıyormuşsunuz hissine kaptırıyor. Düşük gelirli insanların kısa süreli konaklamaları için tasarlanmış bu yer. Kapsül şeklinde ve yan yana istiflenmiş çok küçük yaşam alanlarından oluşuyor. Kapalı alan korkusu olanlar için bir cehennem gibi! 

3

Okul Temizliği

Japonya’daki birçok okulda, okulun temizliğinden sorumlu birileri yok. Öğrenciler kendi pisliklerini toplamak zorundalar. Bu bilinç o kadar yerleşmiş ki ders bittikten sonraki 1 saat içinde öğrenciler organize bir şekilde okullarının temizliklerini yerine getiriyorlar. Bizimkiler daha tuvaletleri nasıl kullanmaları gerektiğinden bir haber tabi ki! 

Fugu Şefi

Dünyanın en zehirli balıklarından olan Balon Balığı’nı hazırlayan bir şef olmak için en az 11 yılınızı bu işe vermeniz gerekiyor. Tek bir lokması dahi ölümcül olan balıkları, her Fugu ustası servis etmeden önce kendi tatmak zorunda. Dünyanın en tehlikeli işi bu olsa gerek?! 

Erkek Evlat Edinme

Japonya’da evlat edinilen bebeklerin % 98’inin erkek olduğunu biliyor muydunuz? Demek burada da kızlar, Araplardaki gibi işe yaramıyor! Erkek çocukların evlat edinilmesinin tek nedeni, aile ismini devam ettirecek bir varis olmaları. Kız çocukları aile ismini devam ettiremediği için revaçta değiller.

Verethragna

Yazar Hakkında

Verethragna

Gezer, Analog fotoğraflar çeker. Klasik bisikletleri restore eder. Müzik dinler, şarkı söyler.