Neden Katar? Katar Hakkında Ne Biliyoruz?

Katar Turizm Ofisi, Quatar Airways ve Gezimanya/Blogger Casting etkinliğine davetli olarak katılıyorum. Mekan Taksim’ de otellerin sıklıkla konumlandığı nokta olan Lamartin Caddesi’nde. Neden mi toplanıyoruz? Davetin amacı Katar kültürü, yaşam şekli, neden orada olmalıyız, bizi oraya çeken ne olmalı vs bilgiler hakkında konuşacağız.

Salonda masa U şeklinde düzenlenmiş. Daha önce yüzlerini gördüğüm blog yazarları ve de çoğunluğu yeni tanışacağım kişiler biraradayız. Gezimanya’dan Tuğçe ve Murat her zamanki gibi enerjik ve konuya hakimler. Ortadoğu mutfağından örneklerle başlıyor etkinlik. Tabi ki kısa bir konuşma sonrasında başlıyor çatal-bıçak sesleri. Humus, tabule, falafel ve et sote.  Devamında meyve tabağı, kahve vs içecekler. Neden mi yazıyorum menüyü? Elbette gidilecek, görülecek bilgi sahibi olunacak mekanların damak tadı da önemli ve de bakalım beğenecek miyiz? Yemekler oldukça lezzetli, servis tıkırında işliyor.

Moderatör Murat, virtüöz gibi yönetiyor etkinliği. Qatar Airways’ ten Ferit Aksun ilk sözü alanlardan. Sonrasında üzerine tıkladığınızda açılacak video izleniyor. Video hakkında yorumlar paylaşılıyor, yemek esnasında da defalarca dönüyor video. Video güzel hazırlanmış. Yerel kıyafetler her daim yöre halkının doğallığını gözler önüne seriyor.  Bazen mekanları oldukları gibi kabullenmek lazım gelir diye düşünüyorum. Quatar Tanıtım Ofisi’ nden Aslı Erkan Sayman ve Sevgi Islak’tan Katar hakkında daha sonra sıklıkla duyacaklarımızı öğreniyoruz. Gruptan kimisi yeni gelmiş anlatılan coğrafyadan kimi daha önce defalarca kimi de benim gibi ilk defa duydukları ile bilgi sahibi olacak ve rotasına ekleyecek bu mekanları. Katar Airways’ ten Zeynep Hanım mikrofonu alıyor eline ve açıkça söyleyeyim, kimse darılmasın günün en güzel sunumlarından birini yapıyor. Enerjisi ve işini severek yapıyor oluşu en dikkat çekici nokta. Sonraki sunumlar da elbette renkli ve ilgi çekici. Sırada davet sahipleri Tuğçe ve Murat’ ın seyahatlerinden görüntüler ve bilgiler eşliğinde Tuğçe’ nin buralara defalarca gittiği bilgisini öğreniyoruz. Sunumlar ilerledikçe Katar nerede, nasıl bir yerde konumlanmış, kültürü nasıldır, ne yer, ne içerler hepsi hakkında bilgi sahibi olmaya başlıyor soru işaretlerini kenara bırakıyoruz. Elbette öncesinde bilgi sahibi olarak gelmiştik bülten sayesinde. Bazen okumaktansa dinlemek çok daha ilgi çekici oluyor. “Daha Gitmeden Yenik Ülke:Katar” sunumu ile Keşfetsek’ten Ahmet Buğra Tokmakoğlu alıyor mikrofonu. Sunumuna neden yenik kelimesi ile başladığını anlatıyor ancak sunumunun sonunda ne kadar da önyargılı olduğunu söylüyor bu güzel coğrafya için. “2 Aylak 1 Katar” ismiyle Serpil Kuru Güney ve Tunç Güney çifti keyifli bir sunum yapıyor. İlk sunumları olduğunu ve de tekrar gitmek istedikleri bilgisiyle eğer orada da sizleri karşılayan, misafir eden dostlarınız varsa seyahatinizin daha da keyifli hale geleceği bilgisini veriyorlar. “Vizesiz Geziyorum” dan Aykut Aslantaş kendi çektiği görüntülerden oluşan videosu ile sunumunu yapıyor ve mikrofonu tekrar moderatörümüz Murat’ a teslim ediyor.

Katar hakkında ne kadar çok bilmediğim varmış diyorum. Çevremdeki katılımcılar da aynı düşünce içinde. Murat’ ın moderatörlüğünde Katar’ a neden seyahat etmeliyiz, ilgi çekici alanlar, hangi turist segmenti, Katar için kaç gün ayırmalı, çocuklu gezginler için ilgi çekici yanları, ne yenir, içilir, misafirperver oldukları, günün her saatinde güvenli bir yer olduğu, Katar’ dan başkar noktalara gidecek olan yolcular uğrak noktası olarak ne kadar kullanabilir ve bu süreyi nasıl değerlendirebilir konuları üzerinde sağlam fikir alışverişi gerçekleşti.

Çöl maratonlarında koşan biri olarak çölü yaşamanın en güzel yöntemlerinden birinin yürüyerek, koşarak yakından tanımanın mükün olduğunu çöl ziyaretlerimden birinde yerliler tarafından söylendiğini aktarıyorum. Çöl elbette her daim gizemi barındıran coğrafyalar, daha önceki Sahra Çölü, Gobi Çölü ve Atakama Çölleri’ nde her zaman başka düşünceler içindeydim. Ortam her daim çok önemli ve beraberinizdekilerin de sizin aldığınız keyfi alması önemli. Çift olarak seyahat edenler için vaktin yetmediği, bir sonraki ziyaretlerini planladıkları bilgisini öğreniyoruz.

Katar’ı her daim havayollarının kalitesi ile duyuyordum ancak toplantı sayesinde farklı ülke yemek mutfaklarını içeren zengin ve lezzetli restoranları olduğunu, teknoloji ve elektronik alanında gelişmiş olduğunu, teknoloji alışverişlerini de seyahatlerine ekleyenlerin olduğunu, İslam Eserleri Müzesi’ nin oldukça ilgi çekici olduğunu, saatler boyunca müzeden çıkamayacağınızı, muhteşem sahil şeridi ile göz doldurduğunu, yerleşim yerinden neredeyse 60 km sonra çöl toprağına dokunabileceğinizi, her daim kültürel anlamda gelişen bir ülke olduğunu öğreniyoruz.

Çevremdekiler de zaman ilerledikçe ülkeye hakim olarak daha rahat ve kendinden emin önerilerde bulunuyor. Öncelikle orada olunamasa da anlatan kişilerin bizleri oradaymışcasına anlatımı daha da değerli kılıyor toplantımızı.

İlerleyen saatlerde ve tanıştıktan sonra anlıyorum ki çok değerli blog yazarları, gezginler, seyyahlar ile aynı mekanı paylaşıyorum.

Katar ile her türlü bilgiye www.visitqatar.qa/tr  adresinden ulaşılabilir. Katar Havayolları ile henüz seyahat edemesem de aldığım yorumlar oldukça başarılı ve de bütçenize göre deneyebilirsiniz. Değerli katılımcılar, birbirinden değerli bilgiler, paylaşımlar ve leziz yemekler için Gezimanya, Katar Ofisi ve Katar Havayolları ekiplerine sonsuz teşekkürler. 

ALPER DALKILIÇ
#7kıta7ultramaraton
 https://www.instagram.com/alperdalkilicultra/ 
https://www.facebook.com/profile.php?id=678507243 
https://www.facebook.com/alperdalkilic/ 
https://twitter.com/alperdalkilic 
https://www.linkedin.com/in/alperdalkilic/ 
www.alperdalkilic.com