Nice On Yıllara Baksı Müzesi

Yoğun bir şekilde verdiği göç sebebiyle her geçen gün biraz daha yalnızlaşmış ve nihayetinde ülkenin "en az nüfuslu şehri" ünvanına sahip olmuş bir şehir Bayburt. Daha önceleri hep tanık olduğu bu göç, nedenleri ve sonuçlarıyla konuşulurken, son yıllarda Avrupa Konseyi Müze ödüllü Baksı Müzesi ile gündemde. İl merkezine 45 kilometre uzaklıktaki eski adıyla Baksı, şimdiki adıyla Bayraktar Köyü'nde hizmet veren müze, kurulduğu günden bu yana hem yerli hem yabancı kültür gezginlerinin ilgi odağı oldu.


Fotoğraf: http://www.vbenzeri.com/Contents/1390/20150402025725107_baksi-muzesi-6.jpg

Bayburtlu ressam ve akademisyen Hüsamettin Koçan'ın doğup büyüdüğü bu topraklara dair kişisel hayalini gerçekleştirme gayretiyle ortaya çıkan müze, çağdaşla gelenekseli bir araya getirmekle kalmıyor; ziyaretçileri Çoruh Vadisi'nden uzanan alışılmışın dışında bir sessizlikle de tanıştırıyor. Belki de tanık olduğu da bu sessizliğin teşvikiyle mevcut yaşam tarzını zenginleştirerek insanların ekonomik ya da sosyal kaygılarla kendi topraklarını terketmelerini önleme amacıyla yola çıkan Baksı Müzesi, on yılı arkada bıraktı.


Fotoğraf: http://www.bayburtgencapart.com/templates/phoca_bild3/javascript/supersi...


Fotoğraf: http://baksi.org/wp-content/uploads/2014/03/Panorama11.jpg

Başta sanatçılar olmak üzere çok sayıda gönüllünün desteğiyle kurulduğu günden bu yana Bayraktar Köyü’nden başlayarak önce Bayburt’a sonrasında da buraya yolu düşmüş herkesin hayatına dokunan Baksı Müzesi, pek çok sergi, konferans, konser ve etkinlikler ev sahipliği yaptı. Müze, gerçekleştirmeyi hedeflediği daha nice etkinlik sayesinde ilerleyen yıllarda da adından sıkça söz ettireceğe benziyor. Bunların başında Bayburt merkezde inşa edilecek ve tasarımı mimar Melkan Gürsel tarafından gerçekleştirilecek Kadın İstihdam Merkezi projesi yer alıyor.

Müzenin bulunduğu 68 dönümlük alana da bir amfitiyatro yapılacak. Müze bu amfitiyatroyla birlikte ilerleyen zamanlarda birbirinden güzel konsere de ev sahipliği yapacak. Ulaşılabilirliğini artırmak amacıyla müze alanına bir de helikopter pisti inşa ediliyor, çok yakında hizmete açılacak. 6-11 Haziran tarihleri arasında ise müze alanında bir Çocuk Şenliği düzenlenecek.