Google+

Arama formu

SAĞLIK TURİZMİNİN KALBİ GÜNEY KORE

Binlerce yıllık tıp geleneğine sahip olan Güney Kore için sağlık turizmin yeni kalbi diyebiliriz. 2009 yılında UNESCO Dünya Belleği Listesi’ne alınan “Dongui Bogam adındaki 400 yıllık geleneksel tıp kitabı sayesinde dünya çapında şöhrete sahip olan Kore tıbbının dört bin yıllık geçmişi var. Joseon Hanedanlığı (1392-1910) döneminde yükselme dönemini yaşayan Kore tıbbı, diğer Uzakdoğu tedavi yöntemlerinden etkiler taşısa da kendine özgü niteliklere sahip. Güney Kore’deki tıbbi geleneğin en önemli özelliği hastalara karşı yapısal yaklaşımıdır. Çin’deki medikal kültürde kişilerin yaşadığı iklim ve bölge özellikleri uygulanacak tedavi yöntemleri üzerinde etkiliyken, Güney Kore’de hastaların sadece kişisel özellikleri göz önünde bulundurulur.

Kore’de geleneksel tıp, doğal fenomenlerin incelenmesi ve gözlenmesi esasına dayanan Asya felsefesi üzerine şekillenmiştir. İnsan vücudunu küçük bir evren olarak gören bu anlayış, kendini yin-yang felsefesine dayandırıyor. Batı tıbbı vücudun iç organlarına ve hücrebilime odaklanırken, Kore tıbbı insan vücudundaki psikolojik değişimleri ve bunların doğayla olan bağlantısını da araştırıyor. Bu yönüyle oldukça ilgi çekici görünen Kore’ye özgü tedavi yöntemleri son yıllarda medikal turizmin önünü açmıştır.

SAĞLIK TURİZMİNİN KALBİ GÜNEY KORE

2014 yılında yaklaşık 260 bin kişi Güney Kore’de kullanılan yöntemlerle tedavi olmak için ülkeyi ziyaret etmiştir. Kore’de medikal turizmin başlangıç yılı kabul edilen 2009’dan beri artarak devam eden bu sayıya en büyük katkıyı Çin ve Amerika yapıyor. 191 ülkeden binlerce yabancı hastanın geldiği ülkede en fazla talep gören bölümler iç hastalıklar, check-up, dermatoloji, jinekoloji, ortopedi ve genel cerrahidir.

Medikal turizme büyük yatırım yapılan ülkede her şey düzenli ve devlet kontrolünde ilerliyor. Tıp Turizmi Bilgi Merkezi’nin de katkılarıyla önemli bir sektör haline gelen tıbbi turizm kapsamında medikal turlar da düzenleniyor. Çeşitli sağlık paketlerine sahip medikal turlarda, hastalara güzellik danışmanlığı, medikal vize düzenlemeleri, beş yıldızlı otellerde konaklama, çevirmenlik, ulaşım, terapi ve masaj, şehir turları ve alışveriş rehberliği gibi geniş çaplı hizmetler veriliyor. Geleneksel bitkisel tedavi yöntemleri ve cilt bakımı gibi hizmetleri alabileceğiniz tur paketleri de bulunuyor.

SAĞLIK TURİZMİNİN KALBİ GÜNEY KORE-1

Güney Kore'deki En Yaygın Geleneksel Tedavi Yöntemleri:

Akupunktur
Vücudun belirli bölgelerine iğneler yapılarak gerçekleştirilen akupunkturun en bilinen özelliği ağrılı bölgeleri rahatlatıyor olması. Asya’da dört bin yıllık tarihi bulunan bu yöntem günümüzde Amerika’da ve Avrupa ülkelerinde de kullanılıyor. Çin’de kullanılan akupunktur tekniklerinden farklı olarak, Güney Kore’de Sa-am, Tae-guk ve el akupunkturu gibi çeşitler de mevcut. Vücudun ağrıyan yerlerini rahatlatırken sindirimi ve uykuyu da düzenler. Vücut ve bünye üzerinde onlarca olumlu etkisi bulunan akupunkturun en önemli psikolojik etkisi ise insanlara kendilerini sağlıklı hissettirmesidir.

SAĞLIK TURİZMİNİN KALBİ GÜNEY KORE-2

Bitkisel tedavi
Dünyanın her yerinde uygulanan bitkisel tedavi yöntemleri kültürlere ve coğrafyaya göre farklı özellikler gösteriyor. Güney Kore’de son derece profesyonelce yürütülen bitkisel tedavi, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan doktorlar tarafından yapılıyor. Papatya özü, tarçın kabuğu, meyan kökü ve buna benzer yüzlerce bitkiden farklı şekillerde yararlanılarak gerçekleştirilen birçok tedavi metodu bulunuyor. Ağız yoluyla alınamayan şifalı bitkiler krem, yağ, jel ve buhar haline getirilerek hastalara sunuluyor.

SAĞLIK TURİZMİNİN KALBİ GÜNEY KORE-3

Aromaterapi
Aromaterapi bedensel rahatsızlıkların öz bitkisel yağlar kullanılarak tedavi edilmesidir. Bu tedavi yönteminde bitki kökleri, yaprakları ve çiçekleri bitkisel yağ kullanılarak vücuda masaj yapılıyor. Aromaterapinin hastalıkları önlediği ya da tedavi ettiği ile ilgili geçerli kanıtlar bulunmasa da hastalara kendilerini iyi hissettirdiği bilinen bir gerçek.

SAĞLIK TURİZMİNİN KALBİ GÜNEY KORE-4