Seul'e Yolunuz Düşerse Yapmanız Gereken 10 Şey

Geleneksel Kore El Sanatları

Birçok insan gibi sizde gezdiğiniz yerlerden ufak hediyelikler alarak, güzel birer anı olarak saklamak isterseniz, size daha güzel bir önerimiz var. Seul’de kendi hediyelik eşyanızı kendiniz yapabilirsiniz! Ülkenin birçok yerinde bulunan Gongbangs’ları ziyaret ederek, geleneksel Kore el sanatlarını uzman kişilerden öğrenerek, aynı mekanda kendiniz için hediyelikler yapabilirsiniz. Jasu denilen geleneksel Kore nakış işleri, Mokgong denilen geleneksel ahşap oymacılığı yada seramik kap sanatı Dojagi gibi birçok geleneksel Kore el sanatlarını bu atölyelerde öğrenebilir ve Seul’den ayrılmadan önce kendinize tamamen doğal malzemelerden bir hediyelik yapabilirsiniz. 

1

Geleneksel Kore Müzikleri: Pansori ve Samulnori

Pansori ve Samulnori, Kore’nin geleneksel müzik türleri olarak sayılıyor. Pansori’de bir şarkıcı ve bir davulcu varken, Samulnori; Kwanggari, Janggu, Jing ve Buk adı verilen 4 farklı müzik aleti ile icra ediliyor. Pansori’de şarkıcı ve davulcu dışında, dinleyiciler de alkışlarla müziğe eşlik ediyor. Samulnori’de ise müziğin dışında dans gösterisi de yer alıyor ve bu danslara izleyicilerin de katılması isteniyor. Seul’ü ziyaret ederseniz kesinlikle bu gösterilerden birine katılmalısınız! 

Kore Yemekleri

Kore yemekleri hem lezzetli hem de çok estetik bir sunuşa sahipler. Oldukça besleyici olan Kore yemekleri, Asya’daki birçok ülkeye yayılmış durumda. Lüks restoranlardan, sokakta satılan yemeklere kadar oldukça çeşitli bir menüye sahipsiniz. Hepsini deneyemeyebilirsiniz fakat kimchi, bulgogi, bibimbap gibi popüler yemekleri denemeden Seul’den ayrılmayın.

2

Geleneksel Sporlar

Taekkyeon, dünyadaki en artistik dövüş sanatlarından biri olarak kabul ediliyor. Eller ve ayaklar kulanılarak yapılan bu sporda amaç saldırmak değil, kendinizi savunmak. Oldukça lirik ve dansa benzer hareketlere sahip bir dövüş sanatını izlemek gerçekten eğlenceli. Taekwondo ise bir başka ünlü Kore dövüş sanatı. Ruhsal ve fiziksel gücün bir kombinasyonu olan dövüş sanatının birçok tekniği var. Siz de Seul’deki salonlarda hızlandırılmış kurslar alarak bu teknikleri dönmeden önce öğrenebilirsiniz. 

Geleneksel Oyunlar

Bugünlerde bilgisayarlar ve akıllı telefonlar olmadan zaman geçirmek oldukça zor olsa da eskiden Koreliler birçok masa oyunuyla zamanlarını geçiriyormuş. Neolttwigi (Tahterevalli), Tuho (Ok atma) ya da 4 adet tahta çubuk ve bir adet el yapımı harita ile oynanan Yutnori gibi geleneksel Kore oyunlarını; sadece bu tarz oyunların oynanabilmesi için açılan kafelerde deneyimleyebilirsiniz. 

Geleneksel Danslar

Geleneksel Kore dansları 4 ana gruba ayrılabilir; sahne dansları, halk dansları, maske dansları ve rituel dansları. En popüler olanlarından biri; kadınların hanbok giyerek ve ellerinde yelpazeler ile yaptıkları drama tarzı danslardır. Seul’de ‘’Yejiwon’’ ya da Kore Ulusal Tiyatrosu’na giderek bu dansları izleyebilir ve hatta siz de öğrenebilirsiniz. 

Tapınak Ziyaretleri

4. yüzyılda Çin’den Kore’ye yayılan Budizm, ülkenin en büyük dini inanışlarından biri. Kore dağlarında resmedilmeye değer güzellikte birçok Budist tapınağı var. 2002’de başlayan bir program kapsamında, turistler ve normal insanlar bu tapınakları ziyaret edebiliyor. Tek gecelik ya da uzun süreli olarak tapınaklarda kalabiliyor, Budizm rituellerini öğrenerek uygulayabiliyorsunuz. Budizm ve Kore kültürünü yakından tanımak için oldukça iyi bir fırsat. 

3

Şehir Turu

Seul’de turistler için yürüyerek şehri gezebilecekleri ücretsiz bir şehir turu hazırlanmış. Dobo.visitseoul.net. adresi üzerinden önceden rezervasyon yaparak katılabileceğiniz bu turda size birçok dil bilen deneyimli rehberler eşlik ediyor. Seul Kraliyet Sarayı, antik tapınaklar, kaleler ve Bukchon’daki Hanok’ları görebileceğiniz bu tura kesinlikle katılmalısınız.

Tur Otobüsleri

Seul’de birçok önemli bölgeyi gezen tur otobüsleri var. Alacağınız bir bilet ile bir gün boyunca belirli duraklarda istediğiniz kadar in-bin yapabilirsiniz. Seul’deki birçok geleneksel marketi, pazarı ve tarihi yapıyı bu tur ile görebilirsiniz. Namdaemun pazarı, Gwangjang pazarı, Yangnyeong bitkisel ilaç pazarı ve diğer 18 farklı bölgeyi görebileceğiniz bu turlara da katılabilir ve şehri daha iyi tanıyabilirsiniz. 

Hanok’larda Gecelemek

Hanok’lar geleneksel Kore evleridir. Çoğunlukla ahşaptan yapılan bu evler, sanayi devrimi ile birlikte yerlerini apartmanlara bırakmışlar. Seul’deki Bukchon bölgesi, çok sayıda Hanok’a ev sahipliği yapan bölge. Burada birbirinden güzel ve egzotik Hanok’larda geceleyebilir hatta geleneksel Kore giysisi Hanbok’ları da deneyebilirsiniz. Bu evlerde aynı zamanda geleneksel çay servisi ve el sanatları da öğretiliyor. 

4

 

Verethragna

Yazar Hakkında

Verethragna

Gezer, Analog fotoğraflar çeker. Klasik bisikletleri restore eder. Müzik dinler, şarkı söyler.