Seyahatlerde Ucuza Konaklamak

Bir önceki yazım olan ”Seyahatlerde Ucuza Yemek Yemek” yazısı bayağı aldı başını gitti… Sizlerden çok iyi bir ilgi gördü kendisi; ama şımarmadı. Aksine, serinin ikinci yazısı olacak olan ”Seyahatlerde Ucuza Konaklamak” için bir alt yapı oldu.
Şimdi yemekleri ucuza yedik ama yemek yedikten ve gezdikten sonra uyumak da lazım değil mi? Valizleri bir kenara atıp, yayıla yayıla şöyle… Peki bu konaklama işini nasıl ucuza getirebiliriz?

1- Couchsurfing


Bratislava

Konaklamayı ucuza değil direkt bedavaya getireceğiniz yol couchsurfing’den geçiyor. Daha önceden bu uygulamayı anlattığım ”Couchsurfing nedir?” yazımı okuyup, bu uygulama hakkında bilgi alabilirsiniz. Yakın zamanda fırsat bulursam kesinlikle denemek istediğim bir uygulama kendisi :)

2- Mescit


Mescitte kaldığımız günün sabahı :) Sümela Manastırına gidiyorduk.

Şimdi ne alaka diyebilirsiniz ama çok alakası olduğunu ”Trabzon” yazımı okursanız anlarsınız. Gittiğiniz şehir de eğer kalacak bir yer bulamazsanız; mescidi olan bir işletmeden izin alıp mescitte uyuyabilirsiniz. Vallahi hayatınızda uyuyabileceğiniz en güzel uykuyu da orada uyursunuz :)

3- Geceyi tren veya otobüs gibi ulaşım araçlarında geçirme


Batum… Keşke her tren böyle güzel yerlerden geçse :)

Seyahatlerinizi trende veya otobüste, gece ve 6 saatten uzun bir şekilde ayarlarsanız konaklama işini bir gecelik de olsa halletmiş olursunuz. Kişisel eşyalarınıza da çok iyi bir şekilde sahip çıkmanız gerekiyor tabi. Gece trende uyurken, kötü niyetli insanlara çantayı kaptırırsanız daha büyük bir kayıpla dönersiniz ülkenize.

4- Yakınlar


Artvin… Bir başkadır benim memleketim

Yakınlarınızın yanında kalmak her zaman daha avantajlıdır. Çünkü, hem sevdiğiniz yakınlarınızla özlem giderirsiniz hem de güvenilirdir. Otellere boşu boşuna para verip gezmeniz için harcamanız gereken paradan da kısmazsınız. Bir taşla bayağı bir kuş yani :)

5- Havalimanları

Ayakkabısını çıkarmış ve beyaz çorapları görünen ya da çantasını başına koyup mışıl mışıl uyuyan amcalardan, teyzelerden neyiniz eksik? Şaka bir yana, havalimanı da kalmak için ideal bir yer bence. Hem güvenlik önlemleri yüksek hem de hem de ücretsiz. Soran olursa ”transit yolcuyuz abiiiii” dersiniz olur biter :)

6-Kamp alanları


Şöyle güzel yerlerde uyanmak hepimizin hakkı değil mi?

Konaklamanın bence en muhteşem hali. Hem sizin için paha biçilemeyecek kadar muhteşem anılar biriktiriyorsunuz hem de konaklama için tomarla para dökmek zorunda değilsiniz. Geniş çaplı bir Ege-Akdeniz turunda kısa süreliğine de olsa gerçekleştirmek istediğim bir konaklama şeklidir kendisi.

7-Hosteller


Kemer/Antalya… Böyle güzel yerlerde kalmak bizlerin neyine, hostellere bakalım biz :))

Kendisi, gençlik turizmi için yaptığım araştırmada da en çok tercih edilen konaklama şekli olmuştu. Nasıl olmasın ki? Kalabalık bir arkadaş grubu ile gidiyorsanız en muhteşem konaklama şekli bence. Dünya çapında 5000 hostelde geçerli olan hostel kartından da alırsanız sizden iyisi olmaz. Bu kartı almanız için belli bir yaşta olmanız ya da öğrenci olmanız da gerekmiyor. Daha uygun bir fiyata konaklama şansınız oluyor.

Sizinde varsa ucuza konaklama yöntemleriniz lütfen listeye katkıda bulunun! :) Sevgilerimleee… :)

Etiketler